1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Telefon ve bilgisayar tehlikesi
Telefon ve bilgisayar tehlikesi

Telefon ve bilgisayar tehlikesi

Akıllı telefonda ve bilgisayarda oynanan oyunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değinen Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim...

A+A-

Akıllı telefonda ve bilgisayarda oynanan oyunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değinen Zirve Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, “Bilgisayar ve akılı telefonlarda oynanan oyunlar çocuklarda okula ilginin azalmasına, sürekli yenilenen modeller tüketim duygusunun artmasına, uygunsuz ve aşırı kullanım ise sağlık problemlerine, aile ilişkilerinin aksamasına ve başarısızlığa neden olmaktadır.” tespitinde bulundu.

ÇOK ZARARLI

“Akıllı telefonlarda ve bilgisayarda oynanan oyunların tamamen zararlı olduğunu söyleyemeyiz” diyen Aliyev, “Yapılan araştırmalarda internet ve bilgisayar oyunlarının çocuk ve gençlerin bilgiye ulaşma, araştırma yapma, problem çözme, yaratıcılık, el-göz koordinasyonunun gelişimi, kritik düşünme gibi kişisel gelişimlerini destekleyen bulgulara rastlanmıştır. Buna karşın akıllı telefonlarda ve bilgisayarda oynanan oyunlar, kontrolsüz, aşırı, amacı dışında ve bilinçsiz kullanıldığı zaman kaygılara ve korkulara neden olduğu, kişisel becerilerin gelişimini ise olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır” şeklinde konuştu.

YASAKLAMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Aliyev, oyunları yasaklamanın çözüm olmayacağını kaydederek, “Oyunları yasaklamak daha çok merak uyandırır. Oyun oynamayı kontrol altına almak gerekir. Bunu da çocuklara hoş vakit geçirten ama oyun etkinliği içerisinde bilgiler de öğreten, dolaylı yolla ders konularının öğrenilmesini ve problem çözme yeteneklerini geliştiren oyunları edinmekle sağlayabiliriz” diye konuştu. İnternet kafelerde arkadaşlar ile kontrollü bir şekilde oynanan oyunların sosyalleşmeyi, akran paylaşımını ve özgüveni arttırdığını belirten Aliyev, “Akıllı telefonların ve bilgisayar oyunlarının  aşırı kullanımı sonucunda çocukların okula olan ilgisinin azalmasına ve zamanının büyük bir kısmını online oyunlarla harcaması neden olur ve bu da çocukları olumsuz yönde etkiler” dedi.

TÜKETİM DUYGUSUNU ARTTIRIYOR

Aliyev, “Oyunlar, oynayanı eğlendirirken, başarısını hemen ödüllendirmesi, gelişim hissi vermesi ve sosyalleşme ihtiyacını karşılaması, başarı tatmini veren bir süreç olması, giderek daha fazla insana hitap etmesini sağlıyor.” diyerek şöyle devam etti: “Akıllı telefonlardaki ve bilgisayarlardaki oyunlar, farklı renk ve özellikleri ile oyuncakların yerini almaktadır. Bu da çocuklara zarar verme açısından hiç tercih edilmeyen bir durumdur. Ayrıca cep telefonlarının yeni modelleri ile çocuklarda ve gençlerde tüketim duygusunun artmasına neden olmaktadır.”  HABER MERKEZİ

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.