Fuarlar kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Gaziantep’te peş peşe fuarlar açılıyor. Gaziantep Sanayi Odası destekleriyle, Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen ‘’3. Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı (PENTEX) ‘’, 20 Şubat Perşembe günü Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenecek törenle ziyaretçilere kapılarını açacak.
Sektörün tek fuarı olma özelliğini taşıyan PENTEX’te, penye ürünlerinden konfeksiyon ürünlerine, iplikten lazer kesim ve dijital baskı makinelerine, penye makinelerinden dokuma makinelerine, konfeksiyon boya ve yardımcı kimyasallarından mesleki yayınlara varıncaya kadar çok geniş bir yelpazede ürün ve teknolojiler sergilenecek.
150 FİRMA STANT AÇIYOR
Gaziantep’in yanı sıra Adana, Diyarbakır, İstanbul, Denizli, Bursa, Niğde, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Mersin ve Zonguldak’tan katılan 150 firmanın stant açacağı fuarda, Almanya, Kore ve Çin’den de temsilci firmalar yer alacak.
Artan ziyaretçi sayısı ile dikkat çeken fuara, bu yıl 20 bin kişinin gelmesi hedefleniyor. Türkiye’nin her bölgesinin yanı sıra Irak, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri’nden de profesyonel ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor.
PENTEX’in açılışı günü çeşitli etkinliklere de sahne olacak. Sanko Holding sponsorluğunda ve GSO katkılarıyla ‘’İstanbul 1453 Kapalıçarşı Defilesi’’ gerçekleştirilecek. Türkiye Moda Hazır Giyim Federasyonu tarafından organize edilen defileyi, Aydın Üniversitesi öğrencileri sunacak.
KONUKOĞLU DİKKAT ÇEKTİ
Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı değerlendirmede, ziyaretçiler ve firmaları önemli bir noktada birleştiren bu fuarın, sektörde ticaret hacmini yükseltme ve iş bağlantıları kurma açısından önemli fırsat sunduğunu belirtti. Şubat ayı içerisinde tarım ve gıda fuarlarının ardından üçüncü fuara ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Konukoğlu, ‘’Fuarlarımıza gösterilen ilgiden çok memnunuz. Özellikle son yıllarda teşviklerle birlikte yatırımların arttığı bu bölgede çok önemli bir buluşmaya sahne olacak PENTEX’te, yeni pazar arayışında olan üreticilere cazip fırsatlar sunuyor. Önemli iş bağlantıları kurulacağına ve sektöre canlılık katacağına inanıyoruz’’ diye konuştu.
MERKEZ KONUMUNDAYIZ
Gaziantep’in geçmişte olduğu gibi bugün de sektörün yoğunlaştığı önemli bir merkez konumunda olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, kentin imalat sanayi içerisinde tekstil sanayinin işyeri sayısı açısından birinci sırada yer aldığını ve Sanayi Odası’na kayıtlı 998 firma bulunduğunu, Gaziantep’ten geçen yıl 1 milyar 75 milyon dolarlık tekstil ve 127 milyon dolarlık konfeksiyon ihracatı yapıldığını bildirdi.
GENELDE KADINLAR ÇALIŞIYOR
Tekstil ve konfeksiyonun, gerek üretim ve yarattığı katma değer açısından gerekse ihracat gelirindeki yüksek payı nedeniyle ekonomide önemli paya sahip olduğunu anlatan Adil Konukoğlu, genç nüfusa sahip ülkemizde önemli bir istihdam kaynağı olduğuna ve sektörde çalışanların çoğunluğunu kadınların oluşturduğuna dikkati çekti. Konukoğlu, ‘’Sektör yarattığı istihdamla sosyal barışa da katkı sağlıyor’’ dedi. Konukoğlu, tüm sektör temsilcileri ve satın almacıları, 20-23 Şubat tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilecek PENTEX fuarına davet etti. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT