1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Teknoloji fuarı açıldı
Teknoloji fuarı açıldı

Teknoloji fuarı açıldı

Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye Belediyeler Birliği’yle Akort Fuarcılık iş birliğinde EXPOBEL Çevre, Şehircilik ve Teknoloji Fuarı kapılarını açtı.

A+A-

9 Ekim’e kadar sürecek olan fuarda çok önemli projeler yer alırken, ulaşım, güvenlik, tarım, sağlık, eğitim, gıda güvenliği, tedarik zinciri alanlarında yeni teknolojiler ve akıllı uygulamalarında çalışmaları olan yerel yönetimler de yer alacak. Açılışına Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı fuarda  Başkan Fatma Şahin, “Cesaretli, özgüveni yüksek dünyayı bilen sanayicilerimiz var. Bu yüzden bir, beraber olur, ‘Her şey Türkiye için’ diyerek yolumuza devam eder, safları sıklaştırır, yolumuza devam edersek bizi kimse tutamaz. Bu zor dönemde ve pandemi de bu krizi fırsata çevirmek için aklımızı kullanıp çalışacağız. Bu şehir dirençli, sağlıklı, çalışkan şehir. Bu şehrin şehr-i emini olmaktan gurur duyuyorum” dedi. 

SUVER: KALKINMADA ÖNCÜ ROL

 

Açılış programında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, şehirlerin doğayı değiştiren insanın en büyük eseri olduğunu vurgulayarak, “İnsanın mekanla birleşmesinin en önemli örneği şehirlerdir. Sanayileşme ile birlikte kentlerimiz devasa boyutlara ulaştı. Nüfus ve mekan olarak çok büyüdüler. Buraları yönetmek ve geleceklerini inşa etmek zorlaştı. Şehrin tarihi kültürel ve doğal zenginlikleri yanında diğer yönlerini de tespit etmek doğru ve hızlı bilgi verilerine ulaşmak onları sınıflandırıp şehre dair karar mekanizmalarında kullanmak hayati önem kazandı” dedi. 

 

GÜL: İŞ YAPMA KÜLTÜRÜ YÜKSEK

Gaziantep Valisi Davut Gül ise konuşmasında şehrin birlikte iş yapma kültürünün güçlü olduğunun altını çizerek, “Bunun neticesinde birliği ve bütünlüğünü muhafaza ederek ihracat hedefine ulaşmak üzere olan bir şehir. Bunu yaparken ne teşvik ne de limanımız var. Ama beşeri sermayemiz, birlik ve bütünlük, kardeşliğimiz var. Hepsinden önemlisi müteşebbis ruhumuz var. Gaziantep fuarlar, girişimcilik şehri. Özel sektör ciddi anlamda girişimci. Bunun aynısını kamuda belediyelerde de yapmak gerekiyor. Özel sektör kendini yeniliyor. Rekabet, üretimlerde yenilik arayışı içinde. Bu kamu içinde artık bir zorunluluk. Bu olağanüstü bir imkan sağlıyor. Bu fuarda iyi örnekleri görerek her belediyenin birbirinden öğreneceği çok şey var. Belediye başkanlarımız açısından fuarın çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

KOÇER:ÇOK ÖZEL DESTEKLER VERDİK

Gaziantep AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer her fuarın ayrı bir heyecan yarattığını söyleyerek, “Gastronomi, tarih, kültür, sanayide değişim birlikte çalıştığımız her başlıkta Gaziantep çok özel noktaya gidiyor. Anadolu Fuarcılığının değişimini göreceğiz. Bugün içinde bulunduğumuz bu fuar organize sanayinin bitişiğinde. Daha da ileri gitmek için elimizden gelen bütün çalışmayı gösteriyoruz. Fuarcılığın Anadolu’ya açılabilmesi için çok özel destekler verdik.  Gaziantep için el ele vererek bütün yönlerimizle bir model ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Gaziantep’in taşıdığı yönleri ileri götürmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

ŞAHİN: ÇOK ÖNEMLİ BİR FUAR

Gazi şehrin son yapılan yatırımlarla eğitim, bilim, teknoloji, fuarlar şehri odak noktasına gitmekte olduğunu söyleyerek, “Kalkınma yerelde, demokrasi yerelde başlıyor. Yerel kalkınmada biz bu şehirde 2 milyonun bize emanet olduğunu bilmeliyiz. Rekabeti yönetemezsek Paris Belediye Başkanı’nın dili ile konuşamaz, ortak söylem ve eylem dili oluşturamazsak şehirleri istediğimiz noktaya getiremeyiz. Çalışmalar zihinsel dönüşüm, yeni belediyecilik anlayışı. Bu anlayışta gelinen noktayı hepimizin özümsemesi lazım. Belediyeler Birliği bünyesinde yapılan bu çalışmayı en iyi uygulayanlardan biri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi oldu” ifadelerini kullandı.

YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Başkan Fatma Şahin konuşmasının devamında zor bir dönemden geçildiğini hatırlatarak, “Bilgi ekonomisi, ülke ekonomisi için yapacak çok işimiz gidecek çok yolumuz var. 2018 yılında dünyada büyük kriz olduğunda bizi teğet geçmesinin nedeni özel sektör, çiftçisi, oda başkanlarını dinleyerek reformlar yaptık. Bu yetişmiş insan gücü ile oluyor. Dibinde koca bir savaş varken hangi şehir 300 fabrika yapar? Cesaretli, özgüveni yüksek dünyayı bilen sanayicilerimiz var. Bu yüzden bir, beraber olur, ‘Her şey Türkiye için’ diyerek yolumuza devam eder, safları sıklaştırır, yolumuza devam edersek bizi kimse tutamaz. Bu zor dönemde ve pandemide bu krizi fırsata çevirmek için aklımızı kullanıp çalışacağız. Bu şehir dirençli, sağlıklı, çalışkan şehir. Bu şehrin şehr-i emini olmaktan gurur duyuyorum” diye aktardı.

HİSARCIKLIOĞLU: GAZİANTEP FARKLILAŞTIRAN BİR ŞEHİR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise şunları söyledi: “Bütün kurumlar ve liderlerde birlik ve beraberlik var. Gaziantep’in sırrı bu. Egoları bir tarafa bırakıp, iktidar muhalefet bir araya gelip çalışınca bu rahmeti ve bereketi Gaziantep’e veriyor. Zenginleşmenin yolu bu. Gaziantep’te aldığım morali Anadolu’ya götürüyorum. İçerde ve dışarda yaşadığımız bunca sıkıntıya rağmen Gaziantep ihracatta rekorlar kırıyor. Artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Bütün dünyada marka şehirler var. Türkiye’de en çok ihracat yapan 5’inci şehir. Bu Gaziantep’in girişimci yönünü gösteriyor. Krizler fırsatları getiriyor” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.