Konut kiralarından peşin yüzde 20 stopaj alma kararını değerlendiren Tayyar, “Bu kararla kiralar yeni bir yükseliş fazına geçecektir” dedi. 

YÜZDE 25 SINIRLAMASI İHTİLAFLARI DERİNLEŞTİRDİ

Sosyal medya hesabında kira sorununu gündeme getiren Tayyar, “İki yıldır başımızı ağrıtan gündem başlıklarından biri, yüksek kiralardır. Kiracı/ev sahibi arasındaki parasal ihtilaf, öyle bir hâl aldı ki ölüme, yaralamalara sebep oldu, toplumsal barışı bozdu. Sorunu doğuran sebeplerin başında kur koruma, sonrasında yüzde 25 sınırlaması gelir. Enflasyonun yükseldiği ortamda faizi düşürüp kuru baskılayınca, gayrimenkul fiyatı, haliyle kiralar yükselmeye başladı. Yüzde 25 sınırlaması ise ihtilafları derinleştirdi. Yüksek kira ihtilafı hararetini korurken, konut kiralarından peşin yüzde 20 stopaj alma hazırlığı gündeme düştü” dedi.

KİRACI VE EV SAHİPLERİ YENİ BİR ÇATIŞMAYA SÜRÜKLENECEK

İş dünyası için büyük tehlike İş dünyası için büyük tehlike

Stopaj kararını değerlendiren Tayyar, “Bu karar hazineye ne kadar katkı sağlar bilmiyorum ama kiraların yeni bir yükseliş fazına geçeceğini söyleyebilirim. Başka bir ifadeyle; öğrenci, asgari ücretli, dar gelirli, emekli başta olmak üzere toplumun geniş kesimleri, bu karardan olumsuz etkilenecektir. Çoğunluğu orta/alt gelir grubunda yer alan ev sahipleri ile aynı sınıftaki kiracılar, yeni bir çatışmaya sürüklenecektir. Sanıldığı gibi kirayla ek gelir sağlayan çoğunluk ev sahipleri, sanayici, müteahhit, iş insanı, borsacı değil, onlar paradan para kazanıyor zaten, ellerinde yüzlerce ev tutup kiraya vermiyor. Özetle, hiç bir rakam, masada durduğu gibi durmuyor” diye konuştu. 
 

Editör: Ebru Kont