1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşdoğan şikayetini meclise yaptı
Taşdoğan şikayetini meclise yaptı

Taşdoğan şikayetini meclise yaptı

Mobilya sektöründe geçen yıla kadar 200 TL’yi geçmeyen MDF fiyatlarının 500 TL’ye çıkması hem üreticiyi hem tüketiciyi zora soktu ve zarar uğrattı.

A+A-

MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, bunun üzerine hareket geçerek, Mobilya Sektöründeki ham maddesi sıkıntısı ve fiyat artışları ile ilgili olarak hem Araştırma hem de soru önergesi verdi.

ABÜYÜKATAMAN’DA İMZA ATTI

TBMM’ye sunulan Araştırma Önergesinde MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ve mobilya sektörünün öncü şehirlerinden Bursa’nın MHP Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu’nun da imzası bulunurken, MHP Gaziantep Milletvekili Taşdoğan araştırma önergesin sunmaktaki gerekçeyi şu şekilde ifade etti; “Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’de istihdam dostu sektör olarak nitelendirilen ve ülke ihracatına önemli katkılarda bulunan Mobilya Sektöründe; 36 bin üretici ve 65 bin iş yeri bulunmakta, 100 binlerce kişi istihdam edilmektedir. Bu yıl 5 milyar dolar ihracatın hedeflendiği, Dünyanın 9’uncu büyük üreticisi, 8’inci büyük ihracatçısı olan mobilya sektörü Covid-19 Pandemi sürecinin Ülke- Dünya ekonomisine ve arz süreçlerine etkisi dolayısıyla ham madde sıkıntısı ile karşı karşıya kalmıştır” dedi. 

ÇÖZÜM BULUNMALI

Taşdoğan, “Mobilya Sektörü imalatçılarının; MDF, kontrplak, sünger, boya, cam, ayna gibi temel hammaddeleri temin etmede sorunlar yaşadığını belirten sektör temsilcileri, iç piyasadaki hammadde sorunun çözülmesi için MDF ve kontrplak ihracatına kısıtlama getirilmesini, sünger ve boya malzemeleri gibi petrokimya ürünlerinin yatırımlarına ise ağırlık verilmesini talep etmektedir. Söz konusu çözümlerin hızla hayata geçmesi sektörü daha da güçlendirerek, ülke ekonomimize de önemli katkılar sunacaktır. Pandemi sürecini üretim kaybı ile geçiren imalatçılarımız aşılama ve kapanma sonrası Pandemi şartlarındaki iyileşme ile üretimde, iç piyasada ve ihracatta yaşanan hızlanmayı yakalamışken ham madde sorunu ve zam sorunu ile karşılaşmışlardır. Tüm nedenlerden dolayı Ülkemiz “Mobilya Sektörünün yaşadığı problemlerin tespiti ve çözümünün sağlanması” amacıyla Meclis Araştırması açılması uygun görülmüştür.” diye konuştu. 

TİCARET BAKANI MUŞ’A DA SORDU

Araştırma Önergesi’nin yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplandırılmak üzere aynı gerekçe ile bir de Soru Önergesi sunan MHP’li Taşdoğan, Bakan Muş’a sektörle ilgili şu soruları yöneltti;  Bakanlığınız nezdinde mobilya üreticilerinin son dönemdeki sorunları ile alakalı bir çalışma grubu / komisyonu oluşturulmuş mudur?  Bakanlığınızın Mobilyacıların dile getirdiği sorunlar ile ilgili saha çalışması yapılmış mıdır veya planlanmış mıdır?

3- Sıkıntı çekilen ürün veya ürün gruplarıyla ilgili ihracat kısıtlaması planlanmış mıdır?  Başta seçim bölgem Gaziantep olmak üzere Mobilya üretiminin lokomotifi olan sanayi şehirleri ve bölgelerindeki Mobilya sektör temsilcilerimiz ile birlikte çalışma yapmayı planlamakta mısınız? - Mobilya üretiminde stratejin öneme sahip ham madde, ürün veya ürün gruplarının ülkemizde üretilmesi için gereken teşvik ve desteklerin sağlanması ile ilgili bir programınız var mıdır? LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.