1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tartışmaya son noktayı Celal Doğan koydu
Tartışmaya son noktayı Celal Doğan koydu

Tartışmaya son noktayı Celal Doğan koydu

Önce Asım Güzelbey'in bir televiyon kanalında ortaya attığı iddialar, sonra Celal Doğa'ın, basın toplantısında meydan okuması, ardından yine Asım...

A+A-

Önce Asım Güzelbey'in bir televiyon kanalında ortaya attığı iddialar, sonra Celal Doğa'ın, basın toplantısında meydan okuması, ardından yine Asım Güzelbey'in sunduğu belgelerle ilgili tartışmaya, son noktayı Doğan koydu... Bir televizyon kanalında konuşan Celal Doğan, görevde kaldıkları süre içerisinde sadece Tantan döneminde 36 müfettiş incelemesinden geçtiklerini hatırlatan Doğan, bunların hepsinden de alınlarının akıyla çıktıklarını belirtti. Ortaya atılan ve var olduğu iddia edilen yolsuzluk iddiaların "şunları yokedin veya bitiri'"şeklinde ele alındığını, ancak yapılan Müfettiş incelemelerinde herhangi bir usulsüzlük olmadığının anlaşıldığını ileri süren Doğan, "Söylenenler doğru olsa idi, bizi ayağımızdan asarlardı. Hakkımızda fezleke düzenleyip adalet huzuruna çıkarırlardı. Görüldüğü gibi başımız dik, alnımız açık vatandaşlarımızın karşısındayız" dedi. Doğan, Güzelbey'i mahkemeye verip vermeyeceği konusunda da avukatların dosyaları incelediğini söyledi.

Öyle bir suç işlenmişse insanı ayağından asarlar

Celal Doğan yaptığı değerlendirmede şunları anlattı:

"2.5 yıl sonra, Gaziantep'in su ihalesi ile, ilgisi alakası olmayan ve eksik unsurlu bir teklif icad ederek ne kadar fiyat verileceği sorulan TEKFE'in verdiği cevap yasal değildir. Haydi yasal olduğunu farzedelim. Bu bir hırsızlık suçudur. Milletin parasını çalmaktır. Hele bunu öğrenip de 2.5 yıl saklamak aynı suçu iki defa işlemiş ve suça iştirak etmiş anlamına gelir. Şimdiye kadar ağzımı bozmadım ama, ısmarlama raporlarla uluslararası tahkime gidip 34 trilyon alacaklarına karşılık pazarlıkla 7 trilyon alanlar, neden hepsini değil de 7 trilyon almışlardır? Böyle bir yolsuzluğumuz olsaydı, hakkımızda fezleke düzenleyip bizi yasaların önüne atarlardı. Görüyorsunuz, alnımız açık başımız dik olarak karşınızdayız."

Adliye ile aranızda 5 dakikalık mesafe var...

GASKİ ile ilgili projede usulsüzlük olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'den elindeki belgeleri mahkemeye sunmasını isteyen Doğan; "Başkan hiç vakit kaybetmeden arabayla 2, yaya olarak 3 dakika uzağındaki Adliyeye giderek elindeki belgelerle mahkemeye başvurmalıdır. İşbankasından alındığı söylenen para GASKİ'nin hesabındadır. Yok edildiği söylenen belgeler ve İçişleri Bakanlığı arşivinden temin edildiği söylenen delillerin 3.5 yıl boyunca saklanması, Gaziantep halkının hakkının gasp edilmesi anlamına gelir ki, buna kimsenin hakkı yoktur. Biz altında imzamız olan her şeyin sonuna kadar arkasındayız, olmaya da devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

276 proje ürettik

15 yılda hiç bir şey yapmadığını söyleyen Güzelbey'e cevaben konuşan Doğan "15 yılda ürettiğimiz proje sayısı 276'dır. Bunlardan en önemlileri diyebileceklerimiz arasında 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, Yeni Otogar ve Kentsel Otogar, Gatem ve Gazikent yer almaktadır. Bizim 15 yılda neler yaptığımızı halkımız biliyor." dedi.

Müşahit olarak bulunuyorum...

Doğan, şu ya da bu partiye sempati yaratmak için Gaziantep'e gelmediğini, şu anda Gaziantep'te partili olarak değil, müşahit olarak bulunduğunu belirtti. Sözlerini; "Şu ithal, şu sipariş aday gibi bir öngörüm olamaz. Hepsi demokratik haklarını kullanarak halkı oylarına talip olmaktadır. Gaziantep'ten milletvekili adayı olan tüm arkadaşlara saygı duyuyor ve hepsine başarılar diliyorum." diye sürdüren Celal Doğan, Gaziantep menfaatlerinin her şeyin üzerinde olduğunu vurguladı.

Gaziantep bu tuzağa nasıl düştü anlayamadım

Gaziantep'in teşvik konusundaki dışlanması ile ilgili bir soruya "Gaziantep ummadığı bir kuşatma ile karşı karşıya kalmıştır. Gaziantep bu tuzağa nasıl düşürüldü hala anlamış değilim. Gaziantep sanayisi bu sıkıntıyı kolay kolay aşamaz. Seçimlerden sonra bu haksızlığın derhal düzeltileceğine en azından pansuman edileceğine inanıyorum. Gaziantep ihmale getirilecek bir il değildir." karşılığını veren Celal Doğan, bu monuda Gaziantep'e ihanet edildiğini iddia etti.

15 yılda 276 proje ürettik...

Görevde kaldıkları süre içerisinde 276 proje ürettiklerini hatırlatan Doğan, "Hiç bir şey yapmadığımızı iddia edenlere, arsa üretmediğimizi söyleyenlere buradan sesleniyorum. 8 bin hektar olan yerleşim alanını 28 bin hektara çıkardık. 3 milyon nüfusa cevap verebilecek bu arsa üretiminden başka, aynı süre içerisinde 31 bin hektar olan mücavir alan toplamını 71 bin hektara çıkardık. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, Gazikent, Gatem, Yeni Otogar, Kentsel Otogar, içme suyu projeleri, önemli olduğuna inandığımız projelerden sadece bir kaçıdır. 16 bin 200 kişiyi iş sahibi yaptığımız Gatem, 80 bin nüfuslu bir ilçe haline gelmiş Gazikent bizim eserimizdir. Bunları görüp de hizmet üretilmediğini söyleyenlerin hangi akla hizmet ettiğini anlamak mümkün değildir." dedi.

Bizim döşediğimiz borulardan kamyon geçer

Yaz içerisinde yağan ani yağmurlar sırasında şehrin sular altında kaldığını iddia eden Güzelbey'in kanalizasyon işlerinin yapılmadığını söylemesine içerlediğini belirten Celal Doğan; "Kürttepe, Karataş, Düztepe ve diğer bölgelerden gelip, Hürriyet ve İnönü Caddelerini içinden çıkılmaz hale getiren yağmur suları nerede. 3.5 yılda 53 km. kanalizasyon borusu döşettiklerini söylüyorlar. Söyledikleri doğru mu bilmiyorum. Doğru olsa bile onların, eni, çapı, boyu ne kadar? Bizim döşettiğimiz kanallardan kamyon geçer." karşılığını verdi.

Hizmet edene şapka çıkartırırım...

Basın toplantısında bu şehre doğru dürüst hizmet üreten herkese şapka çıkartacağını söyledi. Şehir içerisine yapılan alt ve üst geçitlerin fizibil olmadığını iddia eden Doğan, "Bu konularla ilgili çeşitli üniversitelerce hazırlanmış raporları var. Arşivlere bakarlarsa görürler. 37 metreden kısa ve dar olan yerlere alt ve üst geçit yaptıramazsınız. Kullanışlı olmaz. Dünyada üst geçit yapımı diye bir şey kalmadı. Bu hizmetler, ya alt geçit ya da hemzemin geçitlerle karşılanıyor. Gidin bakın, siz söyleyin. Gaziantep'e yapılan alt ve üst geçitler halkın ihtiyacına, trafiğin rahatlamasına ne kadar yararı oluyor. Doğumeve kavşağına girdiğinizde tabuta girmiş gibi oluyorsunuz. Hiçbiri estetik değil. Yapılan kavşaklar arasında hiç iyileri yok mu diyeceksiniz. Tabiki var. Bunları da takdir etmek lazım." şeklinde konuştu.

Kent Planı ile oynamayın sakat edersiniz

Gaziantep'te imar uygulamaları ve tadilatları ile ilgili bir soruyu cevaplayan Doğan, mevcut belediyelere bir çağrıda bulundu ve "Yeni plan uygulamalarınız varsa, yasaların öngördüğü şekilde her türlü düzenlemeyi yapabilirsiniz. Ancak kent bütünlüğünü meydana getiren mevcut plan ile oynamayın; sakat edersiniz. İmar planları, biribirini tamamlayan unsurlardan oluşur. Bir insan bedeni gibidir. Nasıl ki, insan vücudunda her uzuv yerli yerindedir. Birisini alıp yerine bir başka şey koymak mümkün olamazsa, mevcut planda aynı insan bedeni gibidir. Bir tarafı değiştirip, bir başka şeyi koyansanız,onu sakat edersiniz. Kent Planı ile oynamak iyi değildir." uyarısında bulundu.

Kime oy vereceğim değil, kime vermeyeceğim bellidir

22 temmuz seçimlerinde hangi partiye oy vereceği sorulan Celal Doğan, "Şimdi kalkıp şu partiye oy vereceğim, siz de o partiye oy verin demek siyaseten etik olmaz. Ama kime vermeyeceğim bellidir." karşılığını verdi. 22 temmuz seçimlerinde herkesin sandık başına gitmesini isteyen Celal Doğan, "Bu seçim şu veya bu partinin iktidar olması için değil, Cumhuriyet ve Türkiye içindir. Sorumluluğunun bilincinde olan her yurttaş, elini vicdanına koyarak sandık başına gitmeli ve oyunu kullanmalıdır. Türkiye hassas bir dönemden geçmektedir. Bu hassasiyet kimin kime oy vereceğini anlaması için yeterlidir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.