1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tartışılacak karar
Tartışılacak karar

Tartışılacak karar

Gaziantep'te 3 dönem belediye başkanlığı yapan Celal Doğan'ın, adeta yoktan var edilen ve Barış Mahallesindeki okulsuzluğa son verme adına su deposunun üzerinde arsa üretip yaptırdığı okuldaki adı kaldırıldı.

A+A-

O dönemde Celal Doğan'ın çabasına karşılık mahallelilerin ortak kararla adını vermesine karşılık, şimdiki Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, isim kaldırılmasını mahalledeki velilerin isteğine bağladı.

Mete, bölgedeki velilerden gelen talepler nedeniyle okulun ismini değiştirdiklerini ve okulu yaptıran kurum olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ismini verdiklerini belirtti. Celal Doğan ise bu konuya farklı yaklaşım gösterdi ve, "Hayatımda hiç tabelada yaşamadım, hep halkın gönlünde yaşadım. Bu bana yetiyor. Halkın böyle bir talebi yok, vatandaş istiyor demesinler. Vatandaşın öyle bir talebi olmaz. Zihniyetleri bildiğim için üzülmem. Varsa benim ismimde başka yerleri de kaldırsınlar. Milli eğitim ad sileceğine Gaziantep'e okul yaptırsın" dedi. 

Okulun yaptırılmasında büyük emeği geçen, eski Türkmenler Mahalle muhtarı Veysel Alagöz, binbir güçlükle yaptırdıkları okulun isminin değiştirilmesine üzüldüğünü söyledi. Alagöz, "Ne olursa olursa olsun o zamanlar o adamlar emek çekmişti, ceplerinden para harcamışlardı. Siyasi görüşü bir tarafa bırakalım emeği geçenin atasına babasına rahmet demek gerekiyor. Bu arada o bölgede okul olmadığı için bir okulun yaptırılmasında Gaziantep 27' Gazetesi'nin de emeği çok" diye konuştu.

METE: VELİLERDEN TALEP GELDİ

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, isim değişikliğinin yeni olduğunu belirterek, bu talebin velilerden geldiğini söyledi. Okulu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığını dile getiren Mete, "Dolayısıyla büyükşehir belediyesinin ismi olması gerekirken kişi ismi verilmiş buna. Bölgedeki velilerden okul isminin değiştirilmesiyle ilgili böyle bir talep gelmişti. Çok sayıda dilekçe verilmişti. Milli Eğitim komisyonu konuyu inceledi ve karar verdi" dedi. 

DİLEKÇELER İNCELENDİ

Okula, okulu yaptıran kurum olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin isminin verildiğini söyleyen Mete, "Komisyona velilerden dilekçeler geliyor inceliyoruz, mevzuata uygun mu aykırımı diye. Dilekçeler incelendikten sonra ona göre karar veriyoruz" dedi.

DOĞAN: AD SİLECEKLERİNE BİR TANE OKUL YAPTIRSINLAR

İsim değişikliğinden haberi olmadığını belirten Celal Doğan, "Ad sileceklerine bir tane daha okul yapsalar daha iyi olur. Ancak güçleri isim silmeye yeter. Daha ne olacak. Bu isim bizim belediyenin verdiği bir isim değil, vilayetin verdiği bir karardır. Vilayetin kararını gene vilayet kaldırıyor" dedi.

SU DEPOSUNUN YERİYDİ

Okulu yaptırdıklarında o bölgede hiç okul olmadığını anlatan Doğan, "Biz bir arsa yarattık orada. Okulu öyle çıkardık. Çocuklar taa 5-6 km uzağa bir okula gidiyorlardı. Bu okulun yeri ürettiğimiz bir arsaydı, belediyenin su deposu yeriydi ihtiyaç kalmadı oradan çıkarttık" diye konuştu.

BEKLEDİĞİM BİR ŞEYDİ

'Satıp paraya çevireceğimize okul yaptık' diyen Doğan, "Şimdi olsa gene yaparım. Onlar olsa park yerini bina yapar para kazanırlardı. Devlet hizmetinde bizim para aklımıza gelmez. Zihniyetleri bildiğim için üzülmem. Varsa benim ismimde başka yerler kaldırsınlar. Beklediğim bir şeye niye üzüleceğim. Hayatımda hiç tabelada yaşamadım, hep halkın gönlünde yaşadım. Bu bana yetiyor. Benim tabelalarda kalma niyetim yok. Vatandaş istiyor demesinler, üzerine atmasınlar. Vatandaşın öyle bir talebi olmaz." dedi. 

ALAGÖZ:70 KİŞİLİK SINIFLAR VARDI

Okulun yaptırılmasında büyük emeği geçen, eski Türkmenler Mahalle muhtarı Veysel Alagöz, binbir güçlükle yaptırdıkları okulun isminin değiştirilmesine üzüldüğünü söyledi. O yıllarda vatandaşların çocuklarını okula kayıt ettirmekte sıkıntı yaşadığını, mahallede okul olmadığı için çok uzaktaki okullara gitmek zorunda kaldığını anlatan Veysel Alagöz, hiç bir yerde çare bulamayınca konuyu büyükşehir belediye başkanı Celal Doğan'a iletmek zorunda kaldığını belirtti. Alagöz, "Çocuklar Barış mahallesinden, Türkmenler mahallesinden Emine Ulusoy'a gidiyordu. Orasıda 6-7 km uzaklıktaydı. Veya Mustafa Necati'ye gidiyorlardı. Okula kayıtta zorluklar yaşanıyordu. Sınıfların 70 kişilik bile olduğu oluyordu" dedi.

CELAL DOĞAN'A GİTTİK

Celal Doğan'a giderek okul talebini ilettiklerini belirten Alagöz şunları söyledi:"Bayın başkan, bu konuda bize bir yardımcı olun, vatandaş okul istiyor. Milli eğitime gidiyorum bütçe yok diyorlar. Bu koltuklar geçici, bugün varsa yarın yok. Günü gelir bende şuraya bir okul yaptırdım diye belki önünden geçersin, bize bir okul yaptırırsan biz bundan memnun olacağız, halk bizden okul istiyor, biz mağduruz, nereye gideceğimizi bilmiyoruz dedim. Sayın Doğan, düşünmem gerekiyor, bütçeye uyuyorsa dedi. Ben de bütçeye uymuyorsa kendi kesenden yaptır o zaman dedim. Öyle deyince güldü. Yaptıralım, araştırayım dedi."

GAZİANTEP 27 GAZETESİ'NE PLAKET VERDİK

Okul istemeye valiliğe 7 dolmuş, 3 servis, 300 kişi ile gittiklerini anlatan eski muhtar Alagöz, milli eğitim müdürüyle görüştüklerini  söyledi. Araştırmalar sonucu Su deposunun yerine okul yapılmasına karar verildiğini söyleyen Alagöz, "Su deposu faaliyetten çıkmış, ballyciler, tinerciler cirit atıyorlardı. Şahinbey eski belediye Başkanı Yaşar Ağyüz'ün de okulun yapılmasına katkısı oldu. Bu konuda en çok emeği geçen Gaziantep 27 Gazetesiydi. Okul istiyoruz diye çok yazdı, Allah razı olsun. Adamlar sağolsun. Okula başlandı. Okul yapıldı. Sonra okulun yapılmasında emeği geçenlere, katkıda bulunanlara plaket verdik. Bu plaketlerden birini de Gaziantep 27 Gazetesi'ne verdik" dedi.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE ÜZÜLDÜM

Okulun isminin değiştirilmesine üzüldüğünü de dile getiren Alagöz, "Madem belediye ismini koyacaksa başka yerlere okullar yapıp koysunlar. Üzüldüm. Ne olursa olursa olsun, o zamanlar o adamlar emek çekmişti, ceplerinden para harcamışlardı. Gerçekten üzüldüm. Siyasi görüşü bir tarafa bırakalım emeği geçenin atasına babasına rahmet demek gerek" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.