1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarım teknikleri öğreniyorlar
Tarım teknikleri öğreniyorlar

Tarım teknikleri öğreniyorlar

Tarım liderleri yetiştirmek amacıyla altıncısı düzenlenen ''Ulusal Tarım Kampları Lider Çiftçi Yetiştirme Projesi'' kapsamında 120 öğrencinin modern...

A+A-

Tarım liderleri yetiştirmek amacıyla altıncısı düzenlenen ''Ulusal Tarım Kampları Lider Çiftçi Yetiştirme Projesi'' kapsamında 120 öğrencinin modern tarım teknikleri konusunda eğitim gördüğü bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamada, projenin, 11-15 yaş gruplarındaki çocukların yaz tatili döneminde 12 günlük devreler halinde eğitimini kapsadığı; eğitimin tarım, bilgisayar, internet, İngilizce, spor ve eğitsel çalışmalardan oluştuğu belirtildi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Doğal Kaynak ve Maden Suyu Üreticileri Derneğince yürütülen projeyi, Pepsi ile Harran Üniversitesi destekliyor. Proje, geleceğin tarım liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor.

TARIM LİDERLERİ YETİŞECEK

PBG Satış Direktörü Tamer Özoral, ''Ulusal Tarım Kampları Lider Çiftçi Yetiştirme Projesi''nin birinci döneminin tamamlanması dolayısıyla Tarım Kampı'na katılan çocukların sunumlarını paylaştıkları etkinlikte bir konuşma yaptı. Özoral, ''PBG Türkiye, bu projenin destekleyici kuruluşlarından birisi olarak GAP bölgesinin sahip olduğu tarımsal üretim potansiyelini tümüyle ve sürdürülebilir olarak kullanabilecek tarım liderleri yetiştirmeyi hedefliyor'' dedi.

KİMLER KATILABİLİR

Projeye katılacak öğrencilerin yüzde 80'ninin köyde yaşaması ve okula gitmesi koşulu arandığı, geriye kalan kontenjanın yüzde 10'unun şehir merkezi, yüzde 10'unun ise diğer illerden gelecek öğrencilere ayrıldığı anlatıldı. Projenin, GAP yöresinde tarım liderleri yetiştirmeyi hedeflemekle birlikte Türkiye'nin diğer yörelerindeki gençlere GAP'ı tanıtmak ve gençler arasındaki arkadaşlığı geliştirmeyi de hedeflediği kaydedildi.

12 GÜN SÜRECEK

Tarım Kampı süresinin 12 günlük olmak üzere 4 devreli olarak gerçekleştiği belirtilen açıklamada, "Her kamp devresinde eğitim alacak öğrenci sayısı, kampın yapılacağı yerin şartları göz önünde tutularak belirleniyor. İlköğretim ve orta öğretimde okuyan gençler ayrı devrelerde yer alıyor. Kampta eğitimler teorik, uygulamalı ve eğitsel çalışmalar şeklinde yürütülüyor. Tarımsal uygulamalar arasında öğrencilere sulama, tarımsal mekanizasyon ve yetiştirme teknikleri gibi konular uygulamalı olarak anlatılıyor. Gece yakılan kamp ateşi çevresinde ise eğitsel çalışmalara ağırlık veriliyor" dedi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.