Türk Kızılayı Gaziantep il Başkanı Mustafa Bozgeyik, Mehmet Tahmazoğlu'nun kan bağışı konusunda yapmış olduğu organizenin çok işe yaradığını söyledi ve özellikle kadınları kan bağışında bulunmaya davet etti. Kent Konseyi eski başkanı Dr. Samet Bayrak da, kan bağışı kampanyasının insan sağlığına güzel bir hizmet olduğunu belirterek, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu kutladı. Bu arada Kan bağışında en çok kanı erkekler verdi.  Geçtiğimiz yıl 12 bin 500 ünite olan kan bağışı bu sene 13 bin 127 üniteye yükselirken, kadınlarda katılım oranı yüzde 28, erkeklerde yüzde 72 oldu. 

Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi

KAN VERMEK SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALI

Kan bağışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Mustafa Bozgeyik, geçen seneye göre kadın bağışçı oranının epeyce arttığını belirtti. Bozgeyik, “Bu seneki kan bağışında bayanlardan aldığımız oran yüzde 28, erkeklerden aldığımız oran yüzde 72. Bayanlardan aldığımız kan oranı geçen sene yüzde 14’tü bu sene, yüzde 28’e çıktı. Artış sevindirici ancak yeterli değil. Biz kadınlarımızın daha çok kan vermelerini istiyoruz. Kadın bağışçı sayısı az. Bayanlarımızın özellikle düzenli bağışçı olmalarını bekliyoruz. 4-6 ayda bir kan verebilirler. Kendi sağlıkları için verimli ve faydalı olur” dedi.

KULAĞINI DELDİREN, DÖVME YAPTIRAN AYNI GÜN KAN VEREMİYOR

Kan alırken çok sayıda prosedür olduğunu, bu konuda oldukça titiz davrandıklarını söyleyen Bozgeyik şunları dile getirdi:” Hacamat olanların yanı sıra, kulağını deldirenlerden, dövme yaptıranlardan belli süre geçinceye kadar kan alınmıyor. Prosedürlerimiz var. Çok titiz tutuyoruz. Problemli kanı veremeyiz. Kadınlardaki fire biraz daha fazla. Kullandıkları ilaçlar olabiliyor, tedavi süreçleri olabiliyor, işte kulağını deldiriyor vs. Herkesten limit değerler kurtarıyorsa kan alıyoruz. Geçen sene 12 bin 500’dü, bu sene 13 binin üzerine çıktık” dedi. Kan bağışında bölge illere de hizmet verdiklerini söyleyen Bozgeyik, “Hastanelerimizin ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

BAYRAK, TAHMAZOĞLU’NU KUTLADI

Dr. Samet Bayrak da kanı en fazla kullanan kliniklerin kadın doğum, genel cerrah ve kalp damar cerrahları olduğunu belirtti. Kan alınmadan önce birtakım tetkiklerin yapıldığını söyleyen Bayrak, “Hizmet büyük, Şahinbey Belediyesi’ne teşekkür etmek lazım. Kadınlarda fire olayına gelince, katılım az olduğu için daha az kan toplanmış olabilir. Kadınlarda başvuru daha azdır. Hastalığın kadını erkeği yok. Öyle bir kural yok.” diye konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE

Editör: Ebru Kont