1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SURİYELİLER KİRA VE EMLAK FİYATLARINI UÇURDU
SURİYELİLER KİRA VE EMLAK FİYATLARINI UÇURDU

SURİYELİLER KİRA VE EMLAK FİYATLARINI UÇURDU

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan, kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde kalan binlerce Suriyeli, sınır...

A+A-

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan, kiraladıkları veya satın aldıkları evlerde kalan binlerce Suriyeli, sınır kentlerinde kira ve konut fiyatlarının birkaç katına yükselmesine yol açtı.

İmarlı alan eksikliği ve Suriyeliler ile oluşan taleple birlikte 2 yıl öncesine oranla sınır kentleri Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te emlak fiyatları 2, kira fiyatları ise 2-3 kat arttı. Son 2 yılda birkaç katına yükselen kira ve konut fiyatları vatandaşları isyan ettirirken, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'teki müteahhit ve emlakçılar, Suriyelilerin ülkesine dönmesi halinde bile fiyatların düşmeyeceğini sadece sabitleneceğini ifade ediyor.

TABELALARA DA YANSIDI

Gelişlerinden itibaren kent yaşamına adapte olmaya çalışan Suriyelilerin çoğunluğu günü birlik işlerde çalışmaya başlarken, nüfusunun yüzde 12'sine denk gelen Suriyelilerin bulunduğu Gaziantep'te birçok işyeri Türkçe olan tabelalarının yanına Arapçayı da ekledi. Suriye'deki iç karışıklığın sona ermemesi nedeniyle kent yaşamına adapte olmaya çalışan Suriyelilerin ikamet ettiği Şanlıurfa ve Kilis'te de benzer tablolar görülüyor.

KİRA VE KONUT FİYATLARI KATLANDI

En az yarım milyon Suriyelinin bulunduğu Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te, ortaya çıkan barınma sorunu kira ve konut fiyatlarına da yansıdı. 3 kentte 2 yıl öncesine oranla konut fiyatları 2, kira fiyatları ise 2-3 kat arttı. Emlak sektöründeki yükseliş iç karışıklıktan kaçarak geldikleri şehirlerde barınmak isteyen Suriyelilerden çok kira fiyatlarının asgari ücret düzeyine ulaştığını söyleyen Türk vatandaşlarının tepkisine yol açtı.

SOBALI EVLER 500 TL

Soba kurularak ısıtılan evler; Kilis'te 100 liradan 350 liraya, Şanlıurfa'da 150 liradan 400 liraya, Gaziantep'te ise 150 liradan 400-500 liraya yükseldi. Ev bulmanın neredeyse imkansız olduğu kentlerde, orta gelirli insanların yaşadığı kalorifer veya doğalgaz sistemi bulunan ve daha önce 400-500 lira kira ödenen bölgelerdeki evlerin kiraları ise 800 liradan başlayıp bin lirayı aşan seviyelere ulaştı.  Kira fiyatlarının birkaç kat arttığı kentlerde daha önce 60-70 bin lira olan müstakil evlerin fiyatları 120-150, 80-100 bin lira olan apartman dairelerinin fiyatları ise 180 bin liradan satılmaya başlandı.

KÖKSÜZER: FİYATLAR ARTTI

Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, son 2-3 yıl içerisinde imarlı alan veya altyapı sorunu yaşanan kentte, Suriyelilerin gelişiyle birlikte oluşan talebin emlak fiyatlarını artırdığını söyledi.

SADECE KONUT DEĞİL

Oluşan taleple birlikte kiraların yanı sıra arsa ve konut fiyatlarının da arttığını anlatan Köksüzer, "Gaziantep'in yoğun göç alması sebebiyle mevcut arsalar talebi karşılamadı ve arsa fiyatları yüzde 100-150 arttı ve sorun halen devam ediyor. Karataş-Güneykent gibi mahallelerde daha önce 80-100 bin bandında olan 3+1 dairelerin fiyatları şimdi 180 bin liradan başlıyor. Aynı daire İbrahimli Mahallesi'nde ise 300 bin liranın üzerinde alıcı buluyor. Suriyelilerin, Gaziantep'e yoğun göçü özellikle şehirdeki kiralarda artışlara neden oldu. Kira artışları da konut fiyatlarındaki artışı tetikledi. Çünkü insanlar, evleri yatırım amaçlı alarak kira geliri elde etmek için kullanmaya başladı. Talep çok olunca fiyatlarda da artışlar başladı. Suriyelilerin sadece konut anlamında değil, Gaziantep'in enflasyon artışında da etkisi oldu. Türkiye'de yüzde 7 civarındaki yıllık enflasyon, Gaziantep'te yüzde 8,8 civarında oldu. Bunun bir nedeni kira artışları, diğeri ise gıda eşyalarındaki zamdan kaynaklandı" diye konuştu.

UYDU KENTLER ÜRETİN

Çözüm noktasında belediyelerin ucuz konut ihtiyacını giderecek projeler üretmesi ve uydu kentler oluşturması gerektiğini vurgulayan Köksüzer, ilerleyen süreçte fiyatların düşmesinin söz konusu olmayacağını da dile getirerek, "Suriyeliler ülkelerine dönse bile biz Gaziantep'te bu saatten sonra konut fiyatlarının düşebileceğini düşünmüyoruz. Ancak stabil hale gelir, fiyat artışları düşer. Bu da bizim için çok önemli bir gelişme olur. Çünkü, Gaziantep sürekli göç alan bir şehir. Dolayısıyla bu göç durmadığı sürece konut ihtiyacı artamaya devam edecek. Biz arsa arzını arttırırsak konut fiyatlarının en azından stabil hale gelmesini sağlayabiliriz. Bunu da bizim için bir kazanç olur" dedi.

TOKTAŞ: KİRA FİYATLARI 2-3 KAT ARTTI

Şahinbey Emlakçılar Odası Başkanı Faraç Toktaş, Suriyelilerin gelişiyle birlikte son 2 yıl içerisinde kentteki kira fiyatlarının 2-3 kat arttığını söyledi. Konut azlığı ve talep fazlalığının fiyatlarda yükselişin temel nedeni olduğunu dile getiren Toktaş, "Yeterli arsa olmayınca ve yoğun göç alınca emlak fiyatları otomatik olarak çok fazla arttı. Dar gelirli ailelerin yaşadığı Düztepe, Ünaldı, Karşıyaka gibi mahallelerde kiralar 150 lira iken bugün 350-400 lira oldu. Güneykent, Karataş gibi orta gelirli ailelerin yaşadığı semtlerdeki kiralar ise 300-350 liradan 800 liraya çıktı. Lüks konutların bulunduğu İbrahimli bölgesindeki kiralarda 600 liradan bin liraya çıktı" dedi.

DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum