Çimko sektörün lideri Çimko sektörün lideri

Gaziantep'te 41 STK, Sanayi Odası, Ticaret Odası’nın ardından Esnaf Odaları Birliği de, Suriyelilerle ilgili acil önlem alınması konusunda hükümete çağrıda bulundu. Başkan İsmet Özcan, “Artık yeter, bunlar gitmeli. Bu işin misafirliği kalmadı. Güvenli bölgeye gitsinler ya da, Türkiye’nin her iline eşit şekilde dağıtılsınlar. Şehrimizin demografik, kültürel yapısı tehlikeli hale geldi. 20 yıl sonra kentin nüfusunun yarısı Suriyeli olacak. Gaziantep küçük Suriye oldu. Acil önlem alınmalı” dedi.

DOLARLA ÇALIŞIYORLAR

Sanayi Odası, Ticaret Odası ile aynı görüşte olduklarının altını çizen İsmet Özcan, bu işin misafirliğinin kalmadığını söyledi. Özcan, “Suriyeli esnafın bize hiçbir faydası yok, dolar ile iş yapıyorlar, ceplerinde TL yok, birbirlerinden alışveriş yapıyorlar, paralarını Türk bankalarına bile göndermiyorlar. Seyyar çalışan çok, vergisi yok. Domatesi 10 liraya alıp 12 liraya satıyor. Bizim esnafımız bunlarla nasıl rekabet etsin? Esnaf odasına ticaret odasına çok azı kayıtlı, bunların kayıt altına alınması gerekiyor. Bizim esnaf SSK, vergi vermedikleri, ucuz işgücü nedeniyle onlarla rekabet edemiyor” diye konuştu.

IRKÇI DEĞİLİZ

Gaziantep’te Suriyeli nüfusun çok fazla olduğunu, bunun azaltılması gerektiğini dile getiren Özcan şunları söyledi:”Deport mu edilirler, başka birşeyler mi yapılıyor ama artık gitmeliler. İnönü caddesi, eski Şahinbey belediye arkası Ünaldı, Şehreküstü, Vatan mahallesine gittiğinizde Suriyeli nüfus ağırlığını görüyorsunuz. What grupları servisleri var, anında çoğalıyorlar. Doğum hızları yüksek. 10 sene sonra şehrin halini düşünemiyorum, üstelik toplumsal sorun yaşamayacağımızı kimse garanti edemez, bir an önce devletin el koyması lazım. Devlet politikası deniyorsa o zaman Gaziantep’te çok fazla Suriyeli var, nüfusa göre dağıtılsın. Ne örfleri ne adetleri bize uymuyor. Irkçı değiliz. Ancak uçakta, parkta, hastanede. okulda yer yok. Nefes alamıyoruz.” 

BİZ KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ

‘Önce Gaziantep’ diyen Özcan konuşmasını şöyle bitirdi:“Gaziantep’te yaşayan herkes Suriyelilerin gitmesi konusunu dile getirmeli. 2 miyonluk şehre 500 bin kişi daha alırsanız, buna ne konut, ne ulaşım, ne su, ne elektrik dayanır. Beğenmediğimiz evlerde Suriyeliler oturuyor. Güya onları kandırıyoruz, ancak aslında biz kendimizi kandırıyoruz. Bu politika kimin politikası olursa olsun kabul etmiyoruz. Kendi aralarında gettolaşmışlar, her alanda hizmet veriyorlar, bu kadar kolay olmamalı. Bunların ülke ekonomisine katkıları yok. Zaten zenginleri Gaziantep’te, Türkiye’de yaşamıyor.” 

KAMPLARA GİTSİNLER

Özcan, Suriyeli esnafla ilgili denetimlerin başladığını, tüm kurumların işin içine girdiğini, ciddi olarak birşeyler yapıldığını belirtti. Özcan, “Devlette o kararlılığı gördüm. Suriyeli esnafta şartlara uyacak, artık korundukları yeter.  Kontroller başladı. Şu an devlet sahada. Sorgulama yapılıyor. İlk isteğimiz bunların kamplara gitmesi. Güvenli bölgemizde askerimiz, polisimiz var. Oraya alsınlar orada yaşasınlar. Avrupa mı bizim devlet mi bakıyor, orada baksın. Savaş bitti. Suriyeliler giderse ekonomi çöker algısı da doğru değil. Biz daha önce bu işleri yapıyorduk, yine yaparız. Devlet bunları göndermeli. Bunların gitmesi gerek, bıçak kemiğe dayandı. 13 yıl oldu. “ Meral KINACILAR ERBEKTE

Editör: Ebru Kont