1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriyeli bedeli ağır olacak
Suriyeli bedeli ağır olacak

Suriyeli bedeli ağır olacak

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Suriye politikasında ısrar edilmesi durumunda, artan bedeli sadece bugün değil, gelecek nesillerin çok ağır bir şekilde ödeyeceğini söyledi.

A+A-

Gaziantep’in Suriyeli sığınmacıların yükünü en fazla çeken kentlerimizden birisi olduğunu belirten Özdağ, “Gaziantep’te alt yapı, eğitim sistemi üzerinde ağır baskı var. Sağlık sistemi ezilmekte ve inlemektedir. Suç artmıştır. Gaziantepliler şehrin yeşil alanlarını kullanamaz olmuşlardır. Bazı meslek grupları tamamen Suriyelilerin eline geçmiştir. İflas eşiğine gelen iş adamları Türkleri işten çıkarıp çok az rakamlara Suriyeli sığınmacıları istihdam etmektedir. Böyle bir ortamda Eyüp Dal işsizliğe isyan ederek belediyede kendisini yakmıştır” dedi.

BÖYLE DEVAM EDERSE BU İLLERİN GELECEĞİ HİÇ İŞİ OLMAYACAK

Suriye politikasının Türkiye’nin milli çıkarlarına ağır zarar verdiğini belirten Özdağ, “3.8 milyon kayıtlı, 1.5 milyon kayıtsız toplam 5.3 milyon Suriyeli Türkiye’nin bazı bölgelerini, adeta Suriyelileştirmiştir. Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay’ın geleceği bu politikalarda ısrar edilir ise hiç iyi olmayacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/100.000 ölçekli Kilis şehir planında Kilis’in geleceğini Suriyelilere terk etmiştir. Daha bugün Kilis’te Türkler azınlık durumundadır. Böyle giderse 2040 yılında Kilis’te Türklerin oranı yüzde 20’lere inecektir. Ankara, İstanbul, İzmir’in bazı semtleri Şam’dan farksız hale gelmiştir. Suriyeliler için minimum 40 milyar Dolar harcanmıştır. Türkiye dünyanın en borçlu ülkelerinden birisi iken, yüzde 7.5-8 faiz ile dış borç alan bir ülkede bonkörlük yapma hakkımız yoktur.” diye konuştu. 

GAZİANTEP’TE SUÇ ARTMIŞTIR

Ülkemizin çok ağır bir ekonomik krizden geçtiğini, bu krizin nedenlerinden birisinin de Suriye politikası olduğunu belirten Özdağ, “Gaziantep Suriyeli sığınmacıların yükünü en fazla çeken kentlerimizden birisidir. Resmi rakamlara göre Gaziantep’te 433.664 Suriyeli sığınmacı vardır. Kayıtsız yaşayanlar ile birlikte bu sayının 550 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu ağır baskı Gaziantep’te alt yapı üzerinde yıllardan bu yana ağır baskı yapmaktadır. Gaziantep’te sağlık sistemi ezilmekte ve inlemektedir. Gaziantep’te eğitim sistemi üzerinde ağır baskı vardır. Gaziantep’te suç artmıştır. Gaziantepliler şehrin yeşil alanlarını kullanamaz olmuşlardır. Bazı meslek grupları tamamen Suriyelilerin eline geçmiştir. Ekonomik krizin baskısı altında iflas eşiğine gelen iş adamları Türkleri işten çıkarıp çok az rakamlara Suriyeli sığınmacıları istihdam etmektedir. İşte böyle bir ortamda Gaziantepli Eyüp Dal işsizliğe isyan ederek, belediyede kendisini yakmıştır. Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmeleri Türkiye’nin bir numaralı meselesidir.” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum