1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye'deki savaş evlilikleri artırdı
Suriye'deki savaş evlilikleri artırdı

Suriye'deki savaş evlilikleri artırdı

Suriye’deki iç savaş sınır illerinde ekonomik ve toplumsal hayatı olumsuz etkiledi. El Kaide örgütünün giderek yayıldığı ve ekonomik çöküntünün yaşandığı bölgede işyerleri kapandı, ikinci evlilikler a

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş, İHD Genel Başkan Yardımcısı Serdar Çelebi’nin de aralarında bulunduğu bir heyet, ekim ayında Nusaybin, Ceylanpınar, Şenyurt, Akçakale ve Kilis’te Suriye’deki çatışmaların bölgeyi nasıl etkilediğini incelemek üzere çalışmalarda bulundu.

Sivil toplum örgütleri ve hükümet yetkilileri ile görüşen heyet, izlenimlerini rapor haline getirdi.  Raporda, Mardin Nusaybin’de yapılan görüşmelerde, sivil toplum örgütlerinin ekonomik sıkıntılarına yer verildi.

Söz konusu raporda, “Nusaybin’de savaşın başlamasıyla birlikte 470 iş yerinin kapandığını, bu 470 iş yerinin aileleriyle düşünüldüğünde binlerce insanın ekonomik olarak nefessiz kaldıklarını, oldukça büyük sorunların yaşanıyor olduğunu ifade etmişlerdir” ifadelerine yer verildi.

‘Silah sevkiyatı yapılıyor’

Raporda, Şanlıurfa Ceylanpınar’daki son durum da yer aldı. Heyetin ziyaret ettiği Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Aslan, sınırdan silah sevkiyatı yapıldığını iddia ederek şunları söyledi: “Cihatçı grupların, Ceylanpınar’dan Serêkaniyê’ye ilk geçişlerinde tren vagonlarıyla 200-300 metrelik perdeleme yapılarak silah sevkiyatı ve silahlı militan geçişi yapılıyordu. Hatta bu geçişleri gören bir kadın eşine haber vermiş; emniyeti arayan eşi de ‘Bir şey olmaz, haberimiz var’ cevabı almıştır. Ben bu durumu Kaymakam Bey’e sorduğumda, ‘Kampta huzursuzluk yaratanları sınır dışı ediyoruz’ dedi.Hem Ceylanpınar halkının hem de sığınmacıların sosyal ve sağlık sorunları gün geçtikçe artmaya başladı.”

‘Hastaneler doldu taştı’

Heyet, Ceylanpınar’da 40 sivil toplum örgütüyle de görüşmeler yaptı. Raporda, Suriyeli kadınların “kuma” getirilmesinden şikâyet eden sivil toplum örgütü temsilcileri, şunları söyledi: “Burada başıboş insan çok. Kapımız sadaka için çalınıyor, o gidiyor başkası geliyor, sokakta el açan insanlar. Hırsızlık olayları yaygınlaştı, ikinci evlilikler arttı. Eşlerimiz huzursuz, kadınlar artık bir Suriyeli kadın görünce ‘Sizin yüzünüzden aile huzurumuz bozuldu, evlerimizi yıkılıyor’ diye laf atmaya başladılar.” Hastanelerde uzun kuyrukların oluşmasından şikayet eden temsilciler, “Ceylanpınar’ın nüfusu köylerle birlikte 70 bin civarında, 30 bin civarında mülteci gelince 100 bin oldu.”

‘El Kaide terörü yayılıyor’

Raporda Başbakanlık Suriyeli Sığınmacılar Genel Koordinatörlüğü Gaziantep Koordinatörü Vali Veysel Dalmaz’la yapılan görüşmeye de yer verdildi. Dalmaz, heyetle bölgede giderek artan El Kaide yapılanmasından endişe duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Suriye’de acayip bir trajedi yaşıyoruz ve Türkiye de bunun en fazla sıkıntısını çeken ülkelerden. Bu sıkıntıların artacağından korkuyorum çünkü El Kaide terörü gittikçe yayılıyor. Türkiye’de belli yerlerde El Kaide kaynaklı dernekler var. Bunlar Türkiye’den cihatçı veya beyin yıkamayla adam devşiriyorlar. 8-10 genç biliyorum, aileleri gelip bize şikâyet ettiler. Ailelere bu konuda dava açmaya yönlendirmek lazım.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.