1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Süper paket komisyonda
Süper paket komisyonda

Süper paket komisyonda

Vergi borçlarından emekli ikramiyesine, öğrenci affından kamu alacaklarının yapılandırılmasına milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeleri içeren süper torba yasa Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanıyor.

A+A-

Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, komisyonda görüşülmesine başlanacak "torba tasarı"  ile vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılacağını, kaydı silinen üniversite öğrencilerine kayıt hakkı tanınacağını, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi emeklilere biner lira ikramiye verileceğini, imar ve ruhsat sorunlarının çözüleceğini bildirdi.

İHTİYAÇTAN DOĞAN BİR KANUN

Koçer, "torba tasarı" olarak adlandırılan,  Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nda yer alan düzenlemeleri anlattı. Son dönemde yatırımı, istihdamı, ihracatı ve tasarrufu arttırmaya yönelik yapısal reformlar ve ekonomik tedbirlerin yer aldığı çok sayıda yasal düzenleme içeren kanunları Plan ve Bütçe Komisyonu olarak  görüştüklerini belirten Koçer, yine ihtiyaçlardan doğan bu kanunun da aynı amaca yönelik olduğunun altını çizdi.

ALACAK YAPILANACAK

Koçer yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti “Son iki yılda Plan Bütçe Komisyonunda görüşülerek çıkartılan yatırım ortamının iyileştirilmesi, bazı alacaklarının yapılandırılması, KDV gibi bir dizi ekonomik tedbir mahiyetindeki kanunlar neticesinde Türkiye aralıksız ihracat rekorları kıran, büyüme performansı ile gıpta edilen bir ülke oldu. Yakalanan ekonomik istikrarın devamına yönelik hazırlanan ve devlet ile vatandaşının kucaklaştığı bu tasarı ile yine milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren çok kapsamlı düzenlemeler gerçekleştiriliyor. Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere Bağ-Kur desteği ve üniversitelerden kaydı silinenlere okullarına dönme imkanı paket içersinde öne çıkan düzenlemeler. İkramiye alacak 13 milyon emekliyi, imar barışı kapsamındaki 14 milyon yapıyı, af imkanı tanınacak 600 bin öğrenciyi, vergi ve prim borcu düzenlenecek milyonlarca mükellefi göz önüne aldığımızda  bu kanun tasarısının, devleti vatandaşı ile kucaklaştıran süper bir paket olduğu görülecektir. Vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu hafta Plan Bütçe Komisyonumuzda görüşeceğimiz torba tasarı haftaya meclis genel kurulunda görüşülerek yasalaşacaktır.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.