1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SUCU’NUN SOĞAN İSYANI
SUCU’NUN SOĞAN İSYANI

SUCU’NUN SOĞAN İSYANI

CHP İl Başkanı,Gaziantep Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayri Sucu, domatesin ardından ülke gündeminde tartışmaların odağı haline gelen soğan fiyatlarındaki artışla ilgili konuştu.

A+A-

 Depolar boşaltıldığı takdirde durumun çok kötü olacağına dikkat çeken Hayri Sucu, “Tüccar dolar arttığında gitti soğan aldı, ayıklattı, torbalattı, ambara koydu. Bunun belli bir masrafı var, hergün masraf çoğalıyor. Adam stoktaki soğanları nereye koyacak, karın altına mı koyacak, tabiki ambara koyacak.  Vatandaş neyere koysun elmayı, ambara koymasın mı, buz mu tutsun Elma? Patates buz mu tutsun. İsterse hepsini bir günde çıkarttırsın ondan sonra ne yiyecek bu vatandaş? Depoları boşaltırlarsa fiyat 5 katına gene çıkar. Stokları boşaltılırsa, Haller’de mallar satılırsa çok değil 1.5 ay sonra soğan 10 lira da olur, 15 lira da olur” diye konuştu. 

Artışın arz-talep dengesinden kaynaklandığını, fiyatı Halcilerin yükseltmediğini söyleyen Sucu, “Fiyatın yükselmesi bizim elimizde değil. Eğer fiyatı yükseltecek olsak bugün narenciye yerlerde sürünüyor. Eğer depoları,stokları boşaltırlarsa, çok değil 1.5 ay sonra soğan 10 lira da olur, 15 lira da olur. Ülkede ne ucuz? Ekmek mi ucuz, deterjan mı ucuz? 230 liraya kamyon yağı 550 lira olmuş. Eğer soğanla, sarımsakla, domatesle bu iş olacaksa bizi kaldırsınlar, ama bununla olacak bir şey değil” dedi.

NARENCİYE HAL’DE 1 LİRAYA SATILMIYOR

1 ay önce Hal’de 1.5 liraya satılan soğanın fiyatının arttığını ve bugün 2,5-3 liraya kadar yükseldiğini belirten Hayri Sucu, “Adam 2.5 liraya alıp 5 liraya satıyorsa bizim günahımız ne? Fiyatın yükselmesi bizim elimizde değil. Eğer fiyatı yükseltecek olsak bugün naranciye yerlerde sürünüyor. Ağacın başında kalmış, Hal’de 1 liraya satılmıyor. Hem de bal gibi mandalina. Onu da 2 lira 3 liraya satarız. ama satılmaz çünkü fiyatı arz talep oluşturur. Bizim elimizdeyse niye mandalini 1 liraya satıyoruzda soğanı 3 liraya satıyoruz? Bizim elimizde değil, bu tamamen arz talep meselesi. Ürün az olunca fiyat yükselir” dedi.

BU ÜLKEDE NE UCUZ?

Ülkede herşeyin fiyatının arttığını, her seferinde Hal esnafının günah keçisi ilan edildiğini iddia eden Sucu şunları söyledi:”Zorla benim malımı nasıl sattıracaksın? Dünyada böyle bir örnek var mı? Kendileri ticaret yapmıyor mu? O zaman dolar niye 1 günde yükseldi tekrar düşüyor. 20 liralık deterjan niye 55 lira oldu. Niye 10 liralık peynir 30 lira oldu? Ülkede ne ucuz? Ekmek mi ucuz, deterjanmı ucuz? 230 liraya kamyon yağı 550 lira olmuş. Ne ucuz bu ülkede? Eğer soğanla, sarımsakla, domatesle bu iş olacaksa bizi kaldırsınlar, ama bununla olacak bir şey değil. Zaten maliyeci başımızda, ticaret il müdürlüğü başımızda, zabıta başımızda. Bu ülkede bu Gaziantep’te ticaret yapılan başka merci, başka esnaf grubu yok mu hepsini bizim başımıza salmışlar. “

AÇIN KAPIYI

Soğanın ihracata gittiğini, ürün azsa ihracata gönderilmemesi veya ithal edilmesi gerektiğini söyleyen Sucu, “Bizde soğan azsa, niye dışarı satıyoruz? Domates ihracata gidiyor bizde azsa niye ihracata veriyoruz? İhracatı kapatın o zaman. İhracat yaptırmayın veya ithal ettirin. İran’da çok miktarda soğan var, açın kapıyı. Her yerde var soğan Afganistan’da da çok. Açın kapıyı gidip alıp getirelim, fiyat düşsün. O zaman stokçu bu işten zarar eder. Birde bizde maliyet fazla. Gübreyi hesap etmiyorlar, ilaç, işçilik traktör masrafı hesap edilmiyor. Bunu gidip yerinde görmeleri lazım. Bizim istediğimiz, soğan hale kaça geliyor, halden kaçtan çıkıyor? Pazarda kaça satılıyor? Bu takip edilsin. Yani bir Halcinin elinde mi değilmi fiyatı yükseltmek bunu gelip yerinde görmeliler. 1 ay önce soğan Hal’de 1.5 liraydı. Şu anda 2,5-3 lira arasında. Adam bizden 2.5 liraya alıp 5 liraya satıyorsa bizim günahımız ne?” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.