1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SON BAŞVURU BUGÜ
SON BAŞVURU BUGÜ

SON BAŞVURU BUGÜ

Siyasi Partilerin birbirleri ile diyaloğa girmeleri, arkasında genel merkezlerin birleşme kararlarına dikkat kesilen seçmenler, yaratılan bulanık havadan...

A+A-

Siyasi Partilerin birbirleri ile diyaloğa girmeleri, arkasında genel merkezlerin birleşme kararlarına dikkat kesilen seçmenler, yaratılan bulanık havadan önlerini göremez hale geldi. 22 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimlerde iki sandığın seçmen önüne getirilmesi düşüncesi Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün nafile turlardan bir yarar çıkacağından umudunu kesip adaylıktan çekilmeyi kararlaştırması, kesin olarak sandık sayısını teke düşürdü.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin karşısında cephe oluşturma gayreti içerisinde olan iktidarın önünü kesecek alternatif güç arayışını sürdürüyor. Doğruyol ve Anavatan Partilerinin birleşme ve Demokrat Parti adı altında seçime girme kararının ardından CHP ile DSP arasındaki ittifak arayışlarında önemli mesafeler alındığı söylene dursun, sol ileri ucunda yer alan partilerin ittifak için biribirlerinden davet beklentisi içerisinde oldukları görülüyor. Türkiye siyasi coğrafyasının solda yüzde 40, merkez sağda yüzde 60 arasında kemikleştiğini belirten siyasi gözlemciler, seçim sonuçlarının değişken olabileceğine dikkat çekiyorlar. Neticeyi etkileyecek belirleyici oyların kararsızların karar vererek kullanacağı oylara bağlı olduğunu savunan siyasi gözlemciler, fırsatların iyi kullanılmasında yarar olduğunu hatırlatıyorlar.

KAMUDAN ADAYLAR İKTİDARI BELİRLER

Kamudaki görevinden ayrılarak aday adayı olacakların da Türkiye siyasetine yön verecek en büyük etkenler arasında yer alacağını belirten aynı çevreler, kamudan ayrılacakların siyasi tercihlerinin, kararsızlar kadar belirleyeci unsur olduğuna dikkat çekiyorlar. Siyaset sahnesine konulmuş bir şey olmadığını vurgulayan gözlemciler, "Sahne açılıp film gösterilmeye başlandığında, filmi beğenip seyre devam edenler kalır, beğenmeyip dışarı çıkanlar ise nereden geldilerse geldikleri yöne kayarlar." diyorlar. Merkez sağda ve soldaki güç birliğinin demokrasi adına iyi bir kazanım oduğuna dikkat çeken aynı çevreler, "Birlikten şer değil hayır doğar. İyi niyetle yapılan beraberlikler iki ortağın dürüstlüğüne bağlıdır. Seçmenin kararını etkileyecek güven ortamının oluşması önemlidir. Birliktelikler iyi anlatılırsa, iktidar partisi en çok yüzde 34 oy alır ki, bu da diğer partilerin göstereceği performans ile milletvekili sayılarını belirler.

İKTİDAR EN ÇOK 180 MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR

İttifak ve birleşmelerin seçmene iyi anlatılması halinde ülkenin kaderinin kooalisyonlara kalacağını söz konusu eden siyasi gözlemciler, "Birliktelik amacına ulaşırsa, Adalet ve Kalkınma partisi en çok 180 milletvekili çıkarır. Bugünden itibaren kamudaki görevlerinden istifa ederek parti tercihini yapacak olan asker ve devlet bürokratlar seçim rüzgarının yönünü değiştirebilir. Bu kadar beklendi, bir gün daha beklensin. Umarız ki, ereken seçim, ülkeye siyasi ve ekonomik istikrar getirecektir. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan günler bu günlerdir." şeklinde konuşuyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.