Stj. Av. Hüseyin Bulak

Stj. Av. Hüseyin Bulak

Yazarın Tüm Yazıları >

Soğukkanlı katil

A+A-

Biliyorsunuz, geçtiğimiz aylarda Düztepe Mahallesi'nde Yusuf Taş tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu, aralarında kendisinden boşanmak isteyen eşinin de bulunduğu 4 kişi ölmüş, 2 kişi ise yaralanmıştı.

Bu olaydan kısa süre sonra da Sam Mahallesi'ndeki bir evde Yusuf'un  amcası, yengesi ve çocuklarının da bulunduğu 5 kişi daha silahla vurulmuş halde bulunmuştu. 9 kişinin ölümüne sebebiyet veren bu elim olayın geçenlerde ilk duruşması görüldü. 

İşte insanı dehşete düşüren bu mahkemenin ilk duruşmasını salondan izleme fırsatı buldum.. Gözlemlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum..

Zanlı Yusuf Taş güvenlik sebeplerinden ötürü Kırklareli cezaevine götürüldüğünden  oradan duruşmaya görüntülü olarak bağlandı.  Gayet soğukkanlı görünen zanlı, "Savunma yapmak istemiyorum" dedi. Olayda Yusuf'a yardım ettiği iddia edilen ve kullanılan silahı evinde yakalatan kardeşi Mustafa ise ifadesinde olayın vuku bulduğu gün İstanbul’da olduğunu ve olayda dahlinin olmadığını söyledi. İfade sırası babası Halil Taş ve dayı Arif Taş'a geldiğinde sabıkalarının da ne kadar kabarık olduğu mahkeme heyetince yüzlerine söylendi. Adam öldürme, tehdit, yaralama vs suçlardan hakim karşısına sıkca çıkmışlar. Onlarda olayda ilgilerinin olmadığını söyleyerek savunmalarını tamamladılar.

 Konuşma sırası davacılara geçtiğinde sözü ilk olarak gelinin teyzesi Rahmetli Şenel Çakmağın eşi aldı.  Eş, hem kendi  hemde 3 yetimi adına cani Yusuf'un en ağır ceza ile cezalandırması için mahkemeye ricada bulundu.  Gelin Tuba'nın annesi Kudret Çakmak ise olayın tam ortasında olan kişi olarak  tüm ayrıntılarıyla anlattı. Annenin iddialarına göre; Tuba birkaç gün boyunca Yusuf ile telefonda tehditleşmiş. Olay günü tehditler devam ederken  Çakmak Ailesi ile aile dostu olan Yusuf'un amcaoğlu Turan Taş eve gelmiş. Turan oradayken Yusuf'un telefondaki hakaretlerine dayanamayıp telefonda Yusuf'a cevap veriyor. Ayrıca Yusuf'un ailesi ile Turan'ın ailesinin aralarında ise sıcak akrabalık bağı kalmamış..

Daha sonra Yusuf, amcaoğlu Turan'ın orada olduğunu da duyunca eşi ile arasında bişey var düşüncesiyle  gelip kapı önünde pusu kurmuş ve sonrası 9 kişilik infial.. Yusuf'un olay yerinde öldürmediği tek kişi ise 3 yaşındaki Belinay. Belinay rahmetli teyze Şenel'in en küçük çocuğu. Kapı arkasında saklanarak kurtulmuş Yusuf'un mermilerinden.. Şenel Çakmak ardında 3 çocuğu yetim bıraktı. Çocukların yaşları ise 3, 7 ve 11.. 

Yusuf evin önüne kılık değiştirip gelip geliyor. Kafada bere altta ise şalvar. Anne Kudret ve Tuğba , Amcaoğlu Turan’ı uğurlamaya çıktığında Yusuf pusudan çıkıp annenin omzuna dokunuyor ve "biraz konuşalım" diyerek evi gösteriyor. O sırada Turan hala içeride ayakkabısını giymekte. Yani Yusufla caddede karşılaşmıyolar. Daha sonra Tuğba kocasını görünce içeriye doğru , anne ise 100 m uzaklıktaki Düztepe Karakoluna doğru koşuyor. Zaten anne de öyle sağ kalabilmiş. Sonrasında ise Yusuf buradan ayrılıp Sam köyüne 2. katliamı gerçekleşmeye gitmiş..

Yusuf'un bu denli organize bir işin peşinde olmasının ardında ise birden fazla iddia var ; maddiyat ve yasak aşk.. Tuğba eşi Yusuf'a boşanma davası açmış. Yusuf ise nafaka talebinde bulunmuş. İlginçtir ki ev hanımı olan eşinden talep ettiği nafaka miktarı 140 bin lira. Boşanma davasının 2. duruşmasında hakim bu talebi reddediyor. Olay ise boşanma davasının 3. Duruşmasından 2 hafta önce gerçekleşiyor. İkinci iddia ise Tuğba ile amcaoğlu arasındaki yasak aşk iddiası.. Olay günü amcaoğlunun o evde ne işinin olduğu sağlam bir saike dayandırılamadı. Yuvarlak kelimeler ile geçiştirilmeye çalışıldı.

Taraflar dinlenildikten sonra Mahkeme heyeti sanık Yusuf Taş'ın tutukluluğunun devamına karar verilerek duruşmayı29 Kasım'a erteledi.

Yaşanılan infiali genel hatlarıyla ifade ettikten dava hakkındaki görüşlerimi de belirtmek isterim. Davanın ilk duruşması olması hasebiyle uzun (8 saat) ve yorucu geçti. Yusuf'un soğukkanlılığı ve kaynanasının  yasak aşk iddialarını çelişik cevapları duruşmaya damga vurdu diyebilirim. Ayrıca hakimin yasak aşk şüpheleri diğer duruşmada giderilmezse davanın seyri değişebilir.. Davaya Gaziantep Barosunun yaklaşımı ise takdire şayan idi. Baro olaya tam olarak müdahil olmuş durumda. Mağdurların ailelerine avukatlar tahsis etmiş vaziyette ve Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu da davaya müdahil olma talebiyle duruşmaydılar.  29 Kasım'da olan duruşmaya da katılıp olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.