Soğuk algınlığına ve bronşit ve öksürüğe karşı etkilidir, balgam söktürücü bir özellik taşır. Ayrıca soğanın içinde bulunan sistetin maddesi birçok balgam söktürücü ilacın ana maddesidir. Öksürük için ezilmiş soğan, su ve bal karıştırılarak doğal bir ilaç elde edilebilir.

MİKROPLARI ÖLDÜRÜYOR

Soğan, ağız ve diş sağlığında sıklıkla kullanılıyor. 2-3 dakika kadar çiğnenen çiğ soğan, ağızdaki mikropları öldürmeyi sağlıyor, ağız yaralarını gideriyor.Kanser hücrelerinin yok olmasını yardımcı oluyor. İçerdiği kuersetin maddesi, idrar kesesinde kansere neden olabilecek zehirli maddeleri emerek kanser riskini azaltır. Özellikle sigara içenler tarafından kanserden korunmak için bolca tüketilmelidir.Böbrek sancılarına, böbrek ve idrar kesesi taşlarına, ödeme, idrar tutkunluğuna iyi gelir.Böcek sokmalarına, yara, kesik ve yanıklara karşı etkilidir.

BÖCEK SOKMASINA İYİ GELİYOR

Böcek sokması sonucu şişen bölgelerin üzerine dilimlenmiş soğan konulur, yara ve yanıkların üzerine soğan suyuyla pansuman yapılır.Damar sertliğini gidererek ve kan dolaşımını hızlandırarak kalbe fayda sağlar.Bal ya da zeytinyağıyla karıştırılan soğan suyu aknelerden kurtulmayı ve cildin parlamasını sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini arttırarak vücuda kuvvet veriyor. Kandaki şeker oranını düşürmesi özelliğiyle şeker hastalarına tavsiye edilebilir.

İHA