1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. SİVAS VE BAŞAKŞEHİR KARŞILAŞMASI
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

SİVAS VE BAŞAKŞEHİR KARŞILAŞMASI

A+A-

Süper liğdeki asıl rakiplerimiz olan Karagümrük ve Malatya takımlarına yenilen, Antalya’yı şansla ve zorla yenen takımımız Gaziantep FK’nün Sivas karşısında ne yapacağı, daha doğrusu Erol Bulut ve ekibinin neler yaptırabileceğini önceden seziyorduk; yenilgi bekliyorduk ama neyse ki zorlukla berabere kalabildiler.

Öncelikle son karşılaşmalarda oynatılmaya çalışılan sistem ve transfer çalışmaları sırasındaki sistem arasındaki tutarsızlığı vurgulamak istiyorum; sezon öncesinde Erol hoca takımı beşli savunma sistemiyle oynatacağını açıkladı ve transferleri beşli savunma sistemine göre yaptırdı, sonra birden bire dörtlü savunmaya geçtiler ve takıma yığılan (daha önce doğrudan oynatılan) savunmacıları yedek bırakmaya başladılar, sonuç; yine verimsiz ve sevimsiz oyun. Daha önce çok kez belirttik; bu takım beşli savunmaya göre oluşturuldu ve beşli savunmayla oynatılınca başarılı oluyor, bu gerçek neden göz ardı edilerek başka yollar denenmeye çalışılıyor anlayamıyoruz. Yeniden yazalım; bu takım savunmada Tosca- Dijilobodji- Coulker üçlüsüyle, sol kenarda İbrahim Pehlivan (veya Mendyl), sağ kenarda Kıtsıou (veya Oğuz), savunma önünde Merkel, orta sol tarafta Sağal (veya Enver Cenk), orta sağda Doğan Erdoğan (veya Mirza Cihan) - Maxim takıma girdiğinde bu bölgede değerlendirilebilir-, ileride de Dicko ve Muhammed Demir (veya Figiueredo) ikilisi oyuna sürülmeliydi. Topla oynamaya çalışmadan iyi savunma ve kontra toplarla gol aramalıydık. Savunma ve savunma önü aynı tutularak Erol hocanın yapmaya çalıştığı gibi orta solda Sagal, ortada Recep veya Jefferson, orta sağda Dicko ve ileride de Muhammed ( veya Figiueredo) biçiminde de takım oluşturulabilir, ama böyle oynatılınca ileride tek forvet etkili olamıyor ve elimizde çok sayıda bulunan orta alan oyuncularından fazla yararlanamamış oluyoruz.

Sivas karşısında daha önceki yenildiğimiz karşılaşmalarda olduğu gibi yine atak oynamaya çalışılmış, yine yanlış oyuncularla takım oluşturulmuş ve yine yanlış sistemle takım kurulmuştu. Yanlış sisteme yukarıda değindik, bu takımın savunma yönü güçlü oyuncular ve kontra yönü güçlü oyunculardan oluşturulduğunu da önceden belirtmiştik, öyleyse bu takıma açık oyun oynatmaya çalışmanın anlamı nedir? Açık oynatılınca savunmada rakibe nasıl fırsatlar verdiğimizi de çok kez gördük, neden bu yanlışlarda diretiliyor? Pinto döneminde yapılan yanlışlar yine tekrarlanıyor, yine sıkıntılı karşılaşmalar izliyoruz. Yanlış oyuncu seçimine gelince; takımdaki sol ayaklı oyuncu eksikliğini daha önce yazmıştık, oyuna başlarken tek sol ayaklı oyuncuyla (MENDYL) başlandı, ORTA SOL TARAFIN EKSİKLĞİ gol yenince anlaşıldı ve hemen diğer sol ayaklı oyuncu SAGAL oyuna alındı. Sagal oyuna alınırken de ayrı bir yanlış yapıldı; orta alanda savaşan Jefferson oyundan çıkarıldı, atılan topu tutamayan EL MESSAOUDİ oynatılmaya devam edildi. Sagal oyuna alınırken Jefferson yerine El Messaoudi çıkarılmalıydı. Sol tarafdaki bir diğer yanlış, Antalya karşısında iyi oyun çıkaran ve Sivas karşısında da oyuna alındıktan sonra gol pasını atan İbrahim’in kesilmesiydi, eğer Hamza Mendyl’e şans verilmek isteniyorsa orta alanın solunda oyuna başlatılırdı, El Messaoudi oynatılmazdı. Takıma katkısının ne olacağı bilinmeyen oyuncuyla (Messaoudi) oyuna başlamak da apayrı bir yanlış. Oyunun ilerleyişinde orta alanın boşaltılarak ileri oyuncu yığma saçmalığı da yine ayrı bir riskli denemeydi. Zaten Sivas’ın şutu direkten dönmeyip de gol olsaydı beraberliği de alamazdık.

Karşılaşma öncesinde yapılan başka bir yanlış da; takıma ne katkı vereceği bilinen Furkan, Olkowski ve sol ayaklı oyuncu eksiğine rağmen Enver Cenk’in Sivas’a götürülmemesidir. Özellikle Furkan ve Enver Cenk sakatlık ve hastalıkları yoksa takımda doğrudan oynayabilir ve katkı sunabilir oyunculardır. 

Sivas karşısında Dijilobodji, Merkel ve oyuna sonradan giren İbrahim Pehlivan iyi oyun çıkardılar. Golü atan Figiueredo ise iyi bir golcü olduğunun işaretini verdi, gollerin arkasını bekleriz. 

BAŞAKŞEHİR karşılaşmasına gelince; Sivas karşısında oyuna sürülen ilk onbir de değişiklikler yapılmıştı, sol tarafta Mendyl yerine İbrahim, ortada Jefferson yerine Doğan, sağ tarafta Kıtsıou yerine Oğuz, sağ açıkta Dicko yerine Figiueredo seçilmişti. Karşılaşmaya Merkel’in ileri doğru uzun pasıyla başladık, bu uzun pası kafa pasıyla Figiueredo rakip penaltı noktasına doğru indirdi, bu pası iyi değerlendiren Muhammed liğ tarihinin en erken golünü atmış oldu.  Gol attıktan bir süre sonrasına kadar oyunu dengede götürdük, 38. Dakikada rakibin Şener’i çıkarıp Duarte’yi oyuna sürmesinden sonra denge bozuldu. Rakibin oyuncu değişiminden sonra yoğun baskısı altında karşılaşma geçti, aynı Antalya karşısında olduğu gibi. Her an rakip gol atabilir önce beraberliği sağlayabilir, sonra öne geçebilirdi. Çok zorlandık, çok baskı yedik. Topu rakibe bırakarak savunma yapmaya çalıştık, ama kanatlarda aslında forvet olan oyuncularla kanatlardan atak geliştireceğimize tersine kanat savunması yapmaya çalıştık. 

İkinci yarı oyuna başlarken Merkel’in oyundan çıkarılıp oyunda ne yaptığını göremediğimiz Messaoudi’nin alınması takımın ortasını zayıflatma yününden büyük riskli bir değişimdi. Kart gören Merkel’i yerine Furkan veya Jefferson alınmalıydı. Orta alandaki zorlanmanın farkına varan Erol hoca Recep Niyaz’ı çıkarıp yerine Jefferson’u oyuna aldı. Oyuncu değişiminde yapılan diğer önemli bir yanlış da ortadan Doğan’ın çıkarılıp orta alanın zayıflatılmasıydı. Üstelik Doğan’ın yerine orta alana yönelik oyuncu alınmadı, ileriye oyuncu alındı (Borven). Doğan’ın yerine orta alanda oynayacak yedek oyuncu Hamza alınabilir, veya savunmaya Tosca alınıp Dijilobodji ön libero olarak oynamaya devam edebilirdi. ileriye de iyice yorulan Muhammed çıkarılıp yerine Borven alınabilirdi. 

Başakşehir karşılaşmasında neredeyse bütün oyun süresince savunma yaparak oynadık, bu durumda Alin TOSCA’nın yedekte tutulup ayağına neredeyse top değmeyen Messaoudi’nin oynatılması da anlaşılır bir seçim değil. En azından ikinci yarı Merkel çıkarılırken Tosca alınabilir, Dijilobodji ön liberoya çekilebilirdi.

Her yanlışa rağmen Başakşehir’e karşı kazanmamız çok çok iyi oldu. Sonraki rakibimiz Demirspor, yine bizim takım için çok zor bir karşılaşma olacak, teknik ekibe ve oyunculara başarılar diliyorum, Sivas beraberliği ve Başakşehir galibiyetinden dolayı kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.