1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sıtma alarmı !.
Sıtma alarmı !.

Sıtma alarmı !.

Eski adı Mazmahor, yeni adı Bağlarbaşı olan bölgede sıtma hastalığına davetiye çıkarıyor. Çevresinde köy, bağ evi ve yazlıkların bulunduğu Bağlarbaşı'nda,...

A+A-

Eski adı Mazmahor, yeni adı Bağlarbaşı olan bölgede sıtma hastalığına davetiye çıkarıyor. Çevresinde köy, bağ evi ve yazlıkların bulunduğu Bağlarbaşı'nda, sivrisinek üreme merkezi haline gelen bir dere yüzünden halk sıkıntılı günler yaşıyor.

Dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Gaziantep'te kaderine terkedilen Bağlarbaşı köyü ve civarı, sivrisineklerin istilasına uğradı. Kızılhisar Bölgesinden gelen atık suların birikinti oluşturdu dere, sivrisinekler için adeta üreme merkezi haline geldi. Çevresinde çok sayıda yazlık mekan ve bağ evi bulunan yaklaşık 2.5 km'lik derenin içerisinde biriken kirli sudan büyük bir sazlık oluştu.

Bölge sivrisinek üreme merkezi oldu

Biriken atık suların neredeyse bir kilometre uzunluğunda bataklık meydana getirdiğini söz konusu eden yöre sakinleri, "Bağlarbaşı merkeze bağlı bir mahalle yapılmıştır. Bahse konu mahallenin çevresi belediye mücavir alanı içerisindedir. Kilis yolu olarak da anılan mıntıkanın çevresinde sel kıran deresi bulunmaktadır. Bu dereye yıllardır Kızılhisar köyünün kanalizasyon atıkları bırakılmaktadır.

İnsan buyunu aşan sazlık oluştu...

Eskiden akan bir dere olan arık, şimdi tam bir bataklıktır. İnsan boyunu aşmış saz bitkilerinin yetiştiği bu bataklıkta hızla üreyen sivrisinekler, çevre için ciddi sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Sıtma mikrobu taşıyan sineklerin üreme merkezi haline gelen bu dere, derhal ıslah edilmez, ya da önlem alınmazsa, yakın gelecekte büyük küçük demeden herkesin sıtma hastalığına yakalanacağını" söylüyorlar.

Yörede insanlık ayıbı olarak gösterilen bu mıntıkanın ıslahı ve kurutulması için harekete geçilmemesi halinde çok yakında şehirde de sıtma vak'aları görüleceği bunun sorumluluğunun da burada yaşayan insanlara değil, merkezi otoriteye ait olacağı iddia ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.