1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Sınıflarda teknolojik cihazların güvenliği -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınıflarda teknolojik cihazların güvenliği -1-

A+A-

Teknoloji artık eğitimin ayrılmaz bir parçası. Öğretmenlerin ve öğrencilerin dizüstü bilgisayarları, tabletler, akıllı tahtalar, medya oynatıcılar, yazıcılar, hoparlörler ve kameralar  okullardaki teknolojik cihazlar içinde yer alıyor. Bu cihazların önemli bir kısmı bir ağa bağlı olduğundan öğrenciler web sayfalarına, işbirliğine dayalı farklı yazılım programlarına ve diğer uygulamalara bu cihazları kullanarak bağlanabiliyorlar. 

Siber güvenlik şirketi ESET, sınıflarında teknolojiyi kullanan çocukların nasıl  güvende kalabileceklerini inceledi. Çocukların çevrimiçi güvenliğini sağlamak için kullanılabilecek uygulamalar hakkında önerilerini aktararak nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaştı.

Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar                                                

Sınıflarda dijital öğrenim için kullanılan en yaygın cihazlar dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlardan oluşuyor.  Okul tarafından verilen cihazlarda, kurumun erişimi izlemek ve içeriği kontrol etmek için kullanılan bir güvenlik ilkesi olduğundan emin olun. Buna ek olarak şu soruların yanıtını arayın:  

Öğrenciler sınıfta ekran başında ne kadar süre geçiriyor?   

Öğrenciler okuldayken internete erişmek, başkalarıyla iletişim kurmak ve hatta sınıf etkinliklerine katılmak için kendi cihazlarını kullanmalarına izin veriliyor mu? 

Çocukların cihazları eve getirmelerine izin veriliyor mu? Bu sorulara verilen yanıtlar, bu cihazların güvenliğini sağlamak için ne kadar kapsamlı adımlar atmanız gerektiği konusunda belirleyicidir. Akıllı telefonlar gibi kişisel cihazlarda da çocuğun okulda ve dışarıda cihaz kullanımını yakından takip etmek için bir mobil cihaz güvenlik çözümü kurmanız faydalı olabilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.