1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sınıflar tıka basa dolmayacak
Sınıflar tıka basa dolmayacak

Sınıflar tıka basa dolmayacak

Bundan böyle eğer ihmal edilmez, boşverilmez ve peşine düşülmezse, gazetelerin manşetlerde '70 ya da 104' kişilik sınıf haberi geçmeyecek... Çünkü...

A+A-

Bundan böyle eğer ihmal edilmez, boşverilmez ve peşine düşülmezse, gazetelerin manşetlerde '70 ya da 104' kişilik sınıf haberi geçmeyecek... Çünkü İl Özel İdare Müdürlüğü, atağa geçti ve özellikle kenar semtlerdeki okullarda iyileştirme, ek bina yapmak için kolları sıvadı.. İlköğretim Okullarının bina yapımı için 20 milyon YTL ek ödenek alan ve eğitim yatırımları için toplam 45 milyon YTL ödenek ayıran İl Özel İdare Müdürlüğü, sınıf başına 30 öğrenci hedefine bu yılın sonunda yüzde 80 oranında ulaşacak.

İl Genel Meclisi Mehmet Hilmi Teymur ve Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, düzenledikleri basın toplantısında Gaziantep'in üzerinde duran ve "kara leke" olarak bahsedilen eğitimdeki başarısızlığın önüne geçmek için çalışma yaptıklarını kaydetti. Abdulkadir Demir, sanayi ve ticarette elde ettiği başarıya karşılık, eğitim alanında bir başarısızlık yaşadığının herkes tarafından bilindiğini ve bu olumsuzluktan 'kara leke' olarak bahsedildiğini söyledi. Demir, Gaziantep'in eğitimde başarısının yükseltilmesinde kendilerine de görev düştüğünün bilincinde olduklarını vurguladı.

42 DERSLİK TAMAMLANDI

Demir, 2006 yılı yatırım programında 393 derslik yapımının planlandığını ve inşaatların devam ettiğini belirtti. 2 okulda 42 dersliğin tamamlanarak hizmete sunulduğunu kaydeden Demir, "Belirlenen hedefleri gerçekleştirmek amacıyla, İl Özel İdaresi tarafından hazırlanarak İl Genel Meclisi tarafından kabul edilen ek bütçeye göre, 6 milyon 200 bin YTL'si liseler için, 13 milyon 800 bin YTL'si ilköğretim binalarının yapımında kullanılmak üzere toplam 20 milyon YTL ek ödenek verilmiştir" dedi.

KARATAŞ'A GENEL LİSE

Demir, eğitime sağlanan ek bütçe ile Gaziantep Lisesi'ne ek bina, Karataş bölgesine bir genel lise, Yavuz Sultan Selim Lisesi'ne ek bina, Araban İlçesi'ne bir genel lise, 29 Ekim Mahallesi'ne de bir Anadolu Lisesi yaptırılacağına dikkat çekerek, "Ek bütçe ile ayrıca, önceki yıllarda yapılmayıp kalan acil okullar ve Gazikent'teki okulların ortak kullanımı için 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu yapılacak. Gaziantep gibi büyük bir şehirde önemli bir eksiklik olan Otistik Çocuklar Eğitim Okulu da bu ek bütçe ile tamamlanacak" şeklinde konuştu.

KALİTEDEN TAVİZ VERMEDİK

Bu bilinçle eğitimi öncelikli yatırım alanı olarak belirlediklerini ve bütçelerinden en fazla eğitim yatırımlarına pay ayırdıklarını belirten Demir, "2006 yılı yatırım planlaması yapılırken derslik başına en çok öğrenci düşen okullarda inceleme yaptık. İncelemelerimiz sırasında mevcudu 70 olan sınıflar gördük. Ancak bu okulların bulunduğu mahallelerde okul yapmak için arsa da bulunmuyordu. Çoğu eskimiş olan bu okullarımızı yıkıp yerlerine sınıf kapasitesi daha büyük okullar yaptık. Ancak bahçe alanı az olan okulları bu çalışmamızın kapsamı dışında tuttuk. Okulların daha önce 330-360 gün olan inşaat süresini, çalışmaları hızlandırarak 180 güne çektik. İnşaatların belirlediğimiz sürede de bitirilebildiğini gördük. İnşaat süresini kısaltırken kaliteden taviz vermedik, işini düzgün yapmayan müteahhitlere yaptırım uygulamaktan geri kalmadık" diye konuştu.

634 DERSLİK YAPILACAK

Ödenekle 634 derslik yaptıracaklarını vurgulayan Demir, "2007 yılında eğitim yatırımlarımız için Bakanlığın tahsis ettiği 10 milyon 867 bin YTL yanında bizim ayırdığımız 15 milyon YTL ödeneğimiz vardı. İl Genel Meclisinin aldığı kararla eğitim yatırımları için 20 milyon YTL de ek ödenek tahsis edildi. Toplam 45 milyon 867 bin YTL'ye ulaşan ödenekle ilköğretim için derslik yanında liseler de inşa ettireceğiz. Gaziantep'in eğitim alanında yaşadığı başarısızlığın sınıf mevcutlarının fazla olmasından kaynaklandığı iddia ediliyor. Okul ve derslik yaptırımlarımızı tamamladığımızda başarısızlık nedeniyle arkasına sığınılan bu gerekçe ortadan kalkmış olacak. Öğretmenlerimiz kalkıp da '70 kişilik sınıfta öğrencilerime ben ne öğretebilirim ki' diyemeyecek. Eğitimdeki başarısızlık için fiziki koşullar bahane edilemeyecek" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.