1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sığınmacılarla ilgili dikkat çeken araştınma
Sığınmacılarla ilgili dikkat çeken araştınma

Sığınmacılarla ilgili dikkat çeken araştınma

Türkiye’de yaşayan sığınmacılara yönelik yapılan araştırmada, sığınmacı erkeklerin psikolojik sağlıkla ilgili farkındalığının sığınmacı kadınlara göre daha düşük olduğu belirlendi.

A+A-

 Araştırma kapsamında, Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun ve Şanlıurfa’da toplam 937 kişiyle görüşüldü. Ankete katılan ve 80 soruya yanıt veren sığınmacıların yüzde 87,1’i 25-59 yaş aralığında. Yüzde 9,6’sı 18-24 ve yüzde 3,3’ü 60 yaş ve üzeri kişilerden oluştu. 

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen “Türkiye’de Yaşayan Sığınmacıların Akıl-Ruh Sağlığı ve Psiko-Sosyal Destek Farkındalığını Arttırma Projesi” kapsamında yapılan ihtiyaç analizi çalışmasında 937 sığınmacıyla görüşüldü. Araştırmaya göre, ankete katılan erkeklerin psikolojik sağlıkla ilgili farkındalıkları kadınlara kıyasla daha düşük çıktı. Proje sorumlusu Klinik Psikolog Işıl Akın, “Araştırma sonuçları dünya literatürüyle benzer. Yani sadece sığınmacı erkeklerde değil dünyada erkeklerin genelinde psikolojik sorunlara dair farkındalık düşük. Erkekler psikolojik bir sağlık sorunuyla boğuştuklarını fark edemiyor. Çünkü erkekler ‘zayıf ve güçsüz görünmemeliyim” diye herhangi birine rahatsızlığını veya üzüntüsünü anlatmaktan çekinebiliyor. Peki bu duygu ve sıkıntıları gösteremeyince ne oluyor, bu kişiler içine kapanabiliyor ya da bu sorunlar fizyolojik sıkıntılar olarak kendini gösteriyor” dedi. 

PANEL YAPILACAK

Akın, proje kapsamında ayrıca broşür ve videolar hazırlanacağını; sosyal medya bilgilendirmeleri ve seminerlerin düzenleneceğini söyledi. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere projenin kapsadığı 8 ilde sığınmacı grupların katılımıyla psikolojik sağlığa dair farkındalık arttırmaya yönelik grup çalışması gerçekleştirileceğini belirten Akın, proje kapsamında çalışmaların yerel yönetimlere, akademik kurumlara ve sivil toplum kurumlarına aktarıldığını ve sığınmacılarla bu kurumları bir araya getiren paneller düzenleyeceklerini kaydetti. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum