1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK’dan son çağrı
SGK’dan son çağrı

SGK’dan son çağrı

SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, 09 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile yeniden yapılandırılacak SGK borçları için son başvuru tarihinin 30 Eylül 2021 olduğunu hatırlatarak, uyarılarda bulundu.

A+A-

İl müdürü Mehmet Uzun, açıklamada 30 Eylül Perşembe gününe kadar yapılandırma için başvuruların yapılması gerektiğini belirterek, yapılandırma kapsamına giren borçlar, ödeme şekilleri gibi konularda detaylı bilgiler verdi.  Uzun, kapsama giren borçlar konusunda, “2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş, sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primi, 30/04/2021 tarihi ve öncesine ait olan idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu borçları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan borçları, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet süresinin ihyası halinde doğan borçları, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5 ve Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primleri, 6183/48ncımadde kapsamında taksitlendirilen borçları, yapılandırılmaktadır. 30/04/2021 ve öncesinde tamamlanmış ve fark prim borçlarının 30.11.2021 tarihine kadar tebliğ edilmiş olan özel bina inşaat ve ihale konusu işlere ilişkin fark prim borçları da yer almaktadır” dedi. 

ÖDENECEK VE SİLİNECEK BORÇLAR

Yapılandırmanın ardından ise vazgeçilecek ve ödenecek borçlarla ilgili de bilgi veren Uzun, “2021Nisan ayı ve öncesine ait genel sağlık sigortası prim borçları aslının, 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilecektir. Gelir testine hiç gitmeyen genel sağlık sigortalılarının ise 30.11.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları gerekmektedir. Hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü altında olduğunun tespit edilmesi halinde GSS borçları silinecektir. Yapılandırmadan yararlanmak için 30/09/2021 tarihine kadar başvuruda bulunulması ve yapılandırılan tutarın peşin veya ilk taksitinin en son30.11.2021 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’si silinecektir. Müracaattaki taleplerine göre yapılandırma borçları 6,9,12,18 taksitle 2 ayda bir olmak üzere ödenebilecektir” şeklinde konuştu. 

AVANTAJLARI VAR

Müdür Uzun borçları yapılandırmanın avantajları konusunda ise, “Borçların gecikme zammı ve gecikme cezası silinmekte Yİ-ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödenmesi halinde ise yüzde 50’si silinmektedir. Yapılandırmadan yararlanmak için herhangi bir teminat istenmemektedir. Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılmaktadır. Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmamaktadır. Yapılandırma da ilk taksitin süresinde ve tam ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alınabilmektedir. Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşviklerinden yararlanılmaktadır. Borcu yapılandıranların, ilk taksiti ödemeleri ve cari dönemde 60 günden fazla borcunun olmaması şartı ile kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar, aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilmektedir. İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödenebilmektedir” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.