Meriç:Depremzedeye verilen söz tutulmadı Meriç:Depremzedeye verilen söz tutulmadı

CHP Milletvekili Melih Meriç, gazetemizin gündeme getirdiği ayakkabıcılık sektörünü meclis gündemine taşıdı. Derimool Ayakkabı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Uçar’ın “Gaziantep’te KÜSGET ve Organize Sanayi’de 800 civarında imalatçı var, hepsi kapalı” ifadesi üzerine mecliste basın toplantı düzenleyen Meriç, “Gaziantep, ayakkabı sektöründe hem Türkiye’de hem de Ortadoğu’da söz sahibidir. Ama kentimizdeki ayakkabı sektörünün yüzde 20’si Suriyelilerin elinde. Yani kayıt dışı.  Şimdi bunlara sessiz mi kalacağız?” dedi. 

Ayakkabı sektörünün Gaziantep’in gözbebeği olduğunu belirten Meriç, duruma bir an önce çare bulunmasını istedi. Meriç “Türkiye'de hem de Ortadoğu'da söz sahibidir ama kentimizdeki ayakkabılık sektörünün yüzde 20'si maalesef Suriyelilerin işgali altındadır” diye konutu.

HERKES ZOR DURUMDA

Özellikle Suriyelilerde kayıt dışı çalışmanın en üst seviyede olduğunu  vurgulayan Meriç şunları söyledi: “Bir diğer en büyük sorun kayıt dışı.  Yani bir şekilde kendi vatandaşlarımızın sigortasıyla vergisi ile ödemek zorunda olduğu birçok şeyden mahrum olan, daha doğrusu yatırmayan, hiçbir katkısı olmayan Suriyelilerin elinde. Bunu artık ayakkabı sektörü de ilave etmiş durumda. Gaziantep ekonomisi zor durumda, Gaziantep halkı zor durumda,  Gaziantep'in emekçisi işçisi esnafı çok zor durumda. “

Editör: Ebru Kont