1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Serindağ'dan CHP özeleştirisi
Serindağ'dan CHP özeleştirisi

Serindağ'dan CHP özeleştirisi

CHP Gaziantep eski Milletvekili Ali Serindağ, işsizlik, hırsızlık, mülteci,uyuşturucu, eğitim sorunlarının daha ağır yaşandığı Gaziantep'te, sorunların üzerinin kapatılmaması ve ele ele verilerek çözülmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Serindağ, "Teşkilatımızla, milletvekillerimizle ele ele verip kentin sorunlarına el atmalıyız. Kentin sorunlarını mutlaka dile getirmemiz, kent yöneticilerini de bu konuda daha ciddi hareket etmeye zorlamamız lazım" dedi. 

Gaziantep olarak CHP'nin Türkiye ortalamasının altında olan oyunu artırması için de nedenlerinin masaya yatırılması gerektiğini söyleyen Serindağ, "Hiç bir belediyemiz yok. Belediye meclisinde azınlıktayız. Bunu bizim değiştirmek için  el ele vermemiz lazım. Kafamızı kuma gömemeyiz. 2 Milletvekili yeterlidir diyemeyiz. Bunu başarı olarak kabul etmiyoruz. Daha fazlasını isteriz ama Gaziantep olarak hiç olmazsa Türkiye ortalamasını yakalamamız lazım" dedi.

GENELDE İYİ GİTMİYORUZ

CHP Gaziantep eski Milletvekili Ali Serindağ, Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi ile gündemi ve kentin sorunlarını konuştu. Serindağ, kentin sorunlarını yakından takip ettiğini dile getirirken, Gaziantep'in iyi gitmediğini söyledi. Serindağ, "Gaziantep iyi gidiyorsa hırsızlık olayları, işsizlik olayları niye bu kadar arttı? Trafik tambir felaket. İyi olması için bir gün öncesinden bizim daha iyi olmamız lazım. İşsizlik azalmış mı, trafik sorunu çözümlenmiş mi, asayiş olayları azalmış mı, Suriyeliler için daha iyi bir hayat, daha iyi bir ortam sağlanmış mı, gerek Gaziantep'te yaşayanların, gerekse dışarıdan gelenlerin mutlu olabileceği bir ortam yaratılmış mı biz bunlara bakmalıyız. Avrupa kupalarına katılmış takımı yerlerde sürünüyor, takımlar arasında bile rekabet var, insanlar perişan. Bunlara bakıyoruz, bunlarda iyiye doğru gidiş yok, sadece konuşuyoruz. Olmaz böyle bir şey. Genelde iyi gitmiyoruz" diye konuştu. 

ÜLKE SORUNLARININ DAHA AĞIRI GAZİANTEP'TE YAŞANIYOR

Gaziantep gibi ülkenin de iyi gitmediğini dile getiren Serindağ, "Avrupa ile ilişkilerimiz gerilmiş, AB ile müzakerelerin devam edip etmeyeceği yolunda Avrupa ülkelerinde önemli bir tartışma var. Türkiye iyiyse Gaziantep'te iyi olur. Ama ülke sorunlarının daha ağırı Gaziantep'te yaşanıyor. Gaziantep'te sığınmacı sorunu var, göçün daha çok ağır etkisini Gaziantep hissediyor. Gaziantep'te en az 450-500 bin sığınmacı var. Neredeyse nüfusun dörtte biri sığınmacı. O zaman siz tutarlı bir sığınmacı politikası izleyeceksiniz. Yani vitrine çıkarak biz şöyleyiz böyleyiz demekle olmaz. Asayiş sorunları var, işsizlik sorunu var. Ticari hayat epey durgunluğa girmiş. Türkiye'nin tarikat, cemaat sarmalından çıkması lazım. Kurumların sadece devlet kurumu olması lazım. FETÖ'yle mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz ama birisini tasfiye edip onun yerine başkasını oturtmak gelecekte benzer sorunları yine getirir" dedi.

SİYASET BU İŞE KARIŞMAMALI

Gaziantep'te asayiş sorunlarının artmasında göçün ve işsizliğin etkisinin olduğunu ileri süren Serindağ, çözümü içinde öneride bulundu. Serindağ şöyle konuştu:"Önce  sorunun çıkış nedenini tespit edeceksiniz. Ondan sonra tedavi yollarını geliştirmek lazım. Olayların artmasında göçlerin etkisi olmuştur, işsizliğin etkisi olmuştur. Başka bazı faktörlerde vardır, o faktörleri azaltmak lazım. Bir taraftan suç ve suçluyla mücadale etmek lazım, diğer taraftan da insanları o suça yönelten etkenleri ortadan kaldırmak lazım, bunlara göre politika geliştirmek lazım. Neden sonuç ilişkisini kurmak lazım. Önce nedenini bulacağız sonra tedavi uygulayacağız. Buradada yapılması gereken budur. Ama siyaset bu işe karışmamalıdır. Siyaset hedef göstermeli, siyaset demeliki, 'benim şehrimi güvenli hale getir'. O şehrin nasıl güvenli hale geleceğini oradaki uzman kurumlar tesbit eder. Bunlarda güvenlik makamlarıdır.  Suçun üstünü örtmenin anlamı yok. Şimdi sorsanız öyle bir olay yok diyecekler, hırsızlık az diyecekler, hiç bir suçun üzerini örtmeden gerçeği kabul etmeli, o birimler buna göre bir tedbirler manzumesi tesbit etmeli, gerekirse onu üst makamların onayına sunmalı."

ÇÖZÜM YOLUDA SUNMALIYIZ

CHP'nin adalet yürüyüşü ve adalet kurultayından sonra ülke gündemine önemli ölçüde oturduğunu anlatan Serindağ, bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ülkemizdeki en büyük sorunun demokrasi sorunu olduğunu belirten Serindağ, Adalet kurultayında, içki içilmesi konusunun da çok abartıldığını, iktidar partisinin bunu bilerek, gündemi saptırmak için yaptığını dile getirdi. Serindağ, "Oraya 10 binlerce insan gelmiş, her şehirden insanlar gelmiş. Zaten epey güvenlik önlemi alındı. Parti yönetimi kurultay başlamadan önce uyulması gereken kuralları açıkladı. 3 kişi kamp alanı içinde vela dışında bu ilkelere aykırı davranmış, parti yönetimi de bu konuda üzerine düşeni yaptı. Bu günlerce üzerinde durulacak bir mesele değil, ama Ak Parti maalesef bu tür konulardan çıkar umuyor. Bizim üzerimize düşen şu, vatandaşa doğruları anlatarak, vatandaşa giderek ülke gerçeklerini topluma iletmek. Sadece olanları değil, çözüm yoluda sunmalıyız. Biz iktidar olduğumuzda şunları şunları yapacağız demeliyiz" dedi.

KAFAMIZI KUMA GÖMEMEYİZ

Gaziantep'te CHP'nin aldığı oyun Türkiye ortalamasının altında olmasının kabul edilecek bir durum olmadığını söyleyen Serindağ, şöyle konuştu:"Sonuçta vatandaş böyle karar verdi. Demokrasiyi içselleştireceksek vatandaşın verdiği karara saygılı olmamız lazım. Saygılı olalım derken niçin az oy aldığımızıda masaya yatırmamız lazım. Biz demekki yurtaşa kendimizi iyi anlatamamışız, bunu kabul etmek lazım. Bunun için daha çok gayret göstermemiz lazım. İkincisi Gaziantep'te son yıllarda demografik yapı değişti, siyaset kültürü değişti. Ama yalnız bu gerekçelere sığınarak sonucu kabullenmeyi de içime sindiremem. Kendimizi daha iyi anlatarak CHP'nin politikalarını daha çok benimsetici politikalar uygulayarak, daha iyi bir bir duruma gelebileceğimizi düşünüyorum. Milletvekili sayısı 14 oldu. 2 tane milletvekilimizin olmasına iyi diyemeyiz. Hiç bir belediyemiz yok. Belediye meclisinde azınlıktayız. O zaman bunu bizim değiştirmek için el ele vermemiz lazım. Daha başarılı olabilmek için ne tür bir politika izlenmesi gerektiği konusunda mutabakata varılması lazım. Kafamızı kuma gömemeyiz. Biz bu sonuçları başarı olarak kabul etmiyoruz. Daha fazlasını isteriz ama, Gaziantep olarak hiç olmazsa Türkiye ortalamasını yakalamamız lazım."

HIRSIZLIK OLAYLARI ARTTI

'Teşkilatımızla, milletvekillerimizle el ele verip kentin sorunlarına el atmamız lazım' diyen Serindağ, "Kentin sorunlarını ele almamız ve vatandaşla beraber çözmemiz lazım. Bizim yönetişimi iyi uygulamamız lazım. Kentin sorunlarını mutlaka dile getirmemiz, kent yöneticilerini de zorlamamız lazım. Bu seçilmiş yöneticiler olabilir, bürokratik görev yapan yöneticiler olabilir. Kent sorunlarına bizim onları mutlaka yöneltmemiz lazım. Sığınmacı, işsizlik, yerleşim sorunu, asayiş sorunu, eğitim sorunu var. Kentsel dönüşüm gerçekten kuralına uygun, vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde yerinde dönüşüm yaparsak faydalı olur. Belediyeler kentsel dönüşümü bir rant aracı görmemeli, tam tersine yerleşim problemini, barınma problemini giderecek bir araç olarak kullanmalı. Bu konuda şikayetler geliyor. Kentte hırsızlık olayları arttı. Uyuşturucuyla mücadeleyi ele almamız lazım. Eğitim tümüyle bir sendikanın eline geçmiş. Şehir merkezinde sınıflar kalabalık. Eğitimi dinselleştiriyorlar. Parti olarak din eğitimine karşı değiliz. Ancak eğitimin tamamen dinselleşmesi ülkenin geleceğinin felaketi demektir. Eğitimin dinselleşmesiyle din eğitimini birbirinden ayırmak lazım. Herkesi İmam Hatipe gitmek zorunda bırakmamak lazım. Öyle bir sistem uygulanıyor ki insanlara ya açık liseyi tercih etmesi veya imam hatipe gitmesi gerekiyor. Yanlış olan bu. İnsan çocuğunu imam hatipe göndermek istiyorsa gönderebilir, onlarda bizim çocuklarımız. Ama kötü olan çocuğu imam hatipe göndermek zorunda bırakmaktır" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.