1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Serindağ eğitimde ortak akıl istedi
Serindağ eğitimde  ortak akıl istedi

Serindağ eğitimde ortak akıl istedi

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, YGS sonuçlarında Gaziantep’in Türkiye ortalamasında 64. sırada yer almasının son derece üzücü bir sonuç olduğunu belirtti

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, YGS sonuçlarında Gaziantep’in Türkiye ortalamasında 64. sırada yer almasının son derece üzücü bir sonuç olduğunu belirterek, "Genel geçer açıklamalarla geçiştirilemez. Herkesi çözüm ortağı yapmak ve ortak akıl yaratmak için eğitimle ilgili herkesi kucaklayan bir Eğitim Koordinasyon Kurulu oluşturmalıyız” dedi

BAŞARISIZLIK, DERSLİK VE FİZİKİ ŞARTLARLA AÇIKLANAMAZ

Gaziantep’in eğitim sorunu ve başarısızlığının yalnızca bu yıla ait olmadığını belirten Serindağ, geçtiğimiz yıl yapılan YGS’de de, LYS’de de son sıralarda yer aldığını belirtti. Serindağ şunları söyledi:"YGS’deki ve genel olarak eğitimde yaşanan başarısızlığı derslik ve okul gibi fiziki koşullarla açıklamak ve “inşallah seneye daha başarılı olacağız” demek yüz binlerce öğrenciyi ve onlardan başarı bekleyen ana babayı yalnızca bir süre daha oyamaya neden olur ve hiçbir sorunu çözmez. 39 bin Gaziantepli öğrencinin girdiği YGS sınavında ilk bine 20 öğrencimizin girmesi kuşkusuz sevindiricidir ama bu durum tümüyle kişisel olanakların ve özel kolejli olmanın yarattığı başarının bir sonucudur" diye konuştu.

SINAV SİSTEMİ SORUNLU

Derslik sayısının azlığı, öğretmen eksikliği, yoğun göçün de bir sorucu sınıf ortalamasının yaklaşık 60 öğrenciden oluşması ve yoksulluğın eğitimdeki başarısızlığımızda ciddi nedenler olduğunu söyleyen Serindağ, "Ezbere dayanan ve özel dershaneler eliyle yürütülen sınav sistemi başlı başına sorunlu bir sistem olması, parası olanın daha iyi bir hazırlık şansı yakalaması eğitim sitemimizin en temel sorunlarından biridir. Bu çarpık ve eşitsiz sistem, işsizliğin ve yoksulluğun çok yoğun yaşadığı kentimizdeki sosyo-ekonomik gerçekle birleşince bugün olduğu gibi vahim sonuçları da beraberinde getiriyor" dedi.

ORTAK AKIL YARATILMALI

'Böyle büyük ve vahim bir sorun karşısında köklü ve kalıcı çözümlere ulaşmak, kuşkusuz genel eğitim politikamızla, hükümetin siyasi yönelimleri ile de doğrudan ilgilidir' diyen Serindağ şunları söyledi: "Gaziantep’te eğitim başarısızlığını ortadan kaldırmak için daha ciddi ve ortak çabalara girmeliyiz. Bu konuda atılacak ilk adım ise Gaziantep’te Vali’den Belediye Başkanı’na, İl Eğitim Müdürlüğü’nden eğitim sendikalarına, derneklerden siyasi partilere, Ticaret ve Sanayi Odaları’ndan Gaziantep’te kurulu üniversitelerimizin temsilcilerine kadar ilgili bütün kişi ve kurumları kapsayan, temsil yeteneği güçlü, fonksiyoner ve tek işi eğitim için “ortak akıl” yaratmak olan bir “Eğitim Koordinasyon Kurulu” oluşturmalıyız. Şov ve gösteri amaçlı olmayacak bu kurul, okul müdürleri, öğretmenleri, velileri ve öğrencileri de çözüm sürecine katacak, herkesi çözüm ortağı yapacak şekilde hareket etmelidir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.