1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sempozyumda ortak mesaj "Markalaşmak"
Sempozyumda ortak mesaj

Sempozyumda ortak mesaj "Markalaşmak"

Makina Mühendisleri tarafından 'Marka, Kalite ve Teknoloji Yönetimi Sempozyumu' start aldı. Ortak mesajın 'Markalaşmak' üzerine kurulduğu sempozyumda Makine...

A+A-

Makina Mühendisleri tarafından 'Marka, Kalite ve Teknoloji Yönetimi Sempozyumu' start aldı. Ortak mesajın 'Markalaşmak' üzerine kurulduğu sempozyumda Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz, Gümrük Birliği'ne ve AB entegrasyonu süreciyle de dışa bağımlılığın daha da arttığını belirtti.

ARGE ÇOK ÖNEMLİ

Koramaz, ''Bugün bu gelişmelerin teknoloji, bilim, inovasyon ve AR-GE politikalarımızı olumsuz bir şekilde biçimlendirmesinin sancılarını yaşamaktayız'' dedi. Küreselleşme ile ortaya çıkan yeni uluslararası üretim yapısında rekabetin temel belirleyicisinin ülkelerin bilim ve teknoloji üretebilme yeteneği olduğunu vurgulayan Koramaz, ülkelerin tasarım, inovasyon, AR-GE ve teknoloji çalışmalarına, patent ve markalaşma faaliyetlerine ulusal gelirden ayırdıkları payın önemli olduğuna işaret etti.

    

DIŞA BAĞIMLILIK SÜRÜYOR

Koramaz, Türkiye'de AR-GE harcamalarının ulusal gelir içindeki payının binde 7 seviyesinde, AB ortalamasını yüzde 2, ABD'de yüzde 2.72 ve Japonya'da yüzde 3.12 olduğuna dikkati çekerek, "AB, 2010'da AR-GE payının yüzde 3'e, Türkiye ise yüzde 2'e çıkarılmasını hedeflemektedir. Ancak, Türkiye'nin şu anki verilerle bunu gerçekleştirmesi pek mümkün görünmemektedir. Neden denirse, Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı 'Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'na bakabiliriz. Tasarı, ülkenin sanayileşmesi, sanayide AR-GE faaliyetlerini desteklenmesi ve özellikle KOBİ'lere AR-GE teşviği verilmesi amacını taşımamaktadır. Teşvikler 'dışa bağımlı' sanayileşmeyi, teknoloji ve AR-GE faaliyetlerinde de tekellere ve yabancı sermayeye teşvik sunmayı hedeflemektedir" dedi.

ÖZDİL: MARKALARLA ZİRVEYE ULAŞIRIZ

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Ünal Özdil de, gerek iç pazarda gerek dış pazarlarda her sektörde yaşanan yoğun rekabette bir adım öne geçmek için farklılaşmak gerektiğini ifade ederek, farklılaşmanın tek yolunun farklı tasarımlara sahip ürünler üretmek, marka yaratmak ve patent haklarıyla korumak olduğunu söyledi.

    

AKINAL: MAL ÜRETMEK YETMEZ

Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal da, sanayicinin sadece mal üretmesinin yetmediğini, acımasız dünya rekabetinde satabilmesi de gerektiğini vurguladı. Marka ile rakiplerinin önüne geçebileceklerini belirten Akınal, ''Marka, güven demektir. Güven, tüketici ve ürün arasında duygusal bağ kuruyor. Satışları artırıyor'' dedi.

         

ÜNİVERSİTELER İLE SANAYİCİLER

BİRBİRİNİ TANIMIYORLAR

Gaziantep Üniversitesi Rektöre Prof. Dr. Erhan Ekinci de, üniversite-sanayi işbirliği olmadan markadan, teknolojiden ve kaliteden bahsedilemeyeceğini söyledi. Ekinci, ''Türkiye'de üniversiteler ile sanayiciler birbirini tanımıyorlar. Bu işbirliği geliştirilmeden ülke içinde ve dünyada rekabet edebilmeleri mümkün değil. Birbirimizi tanımamız gerekiyor'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.