Meclis üyelerinin hizmet yaptı, köylere gidilip gidilmediği konusunun epey konuşulduğu mecliste Murat Özgüler’in depremde evleri hasar alan ve belirsizlik ortamında bekleyen 60 bine yakın bağımsız bölüm sahibi vatandaşların sorununu gündeme getirmesi dikkat çekti. Sorunun büyüklüğünü gözler önüne seren Özgüler’e Başkan Umut Yılmaz, yeniden komisyonda görüşülmesi konusunda onay verdi. Ancak CHP’li Mehmet Sucu, bu karara itiraz etti ve konunun asıl muhatabının Büyükşehir olduğunu belirterek, kararın oradan çıkmasını istedi. 

Şehitkamil Belediye Meclisi Toplantısı, Şehitkamil Belediye Başkanı Avukat Umut Yılmaz yönetiminde gerçekleşti. Yapılan yoklamanın ardından gündemdeki 17 madde görüşüldü. Görüşülen 17 madde, oy birliğiyle ilgili komisyonlara sevk edildi. Dikkat çeken atışmaların yaşandığı meclis toplantısında Yeniden Refah Partisi meclis üyeleri de dahil oldu. Mecliste adil olunması gerektiğini söyleyen YRP meclis üyeleri bu konuda başkan Yılmaz’a inandıklarını vurguladı. 

Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi


ÖZGÜLER MAĞDURİYETİ GÜNDEME GETİRDİ

Şehitkamil ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Özgüler, mecliste deprem mağduru vatandaşların mağduriyetini gündeme getirdi. Şehitkamil ilçesinde ciddi sıkıntıların yaşandığına işaret eden Özgüler, “Vatandaşların talebini size iletmek üzere bu sözü aldım. Geçen ay depremle ilgili bütün stk'larla ortak yaptığımız toplantıda aldığımız bir meclis kararı vardı. Büyükşehir Belediyesinden aldığımız karara göre bütün ilçelerde uygulanmak üzere Nurdağı ve İslahiye hariç bir karar aldık. Kat artışı konusunda özellikle daha önce Şehitkamil meclisinden geçirdiğimiz fakat seçim sürecine denk gelip de Büyükşehir Belediye Meclisine gönderemediğimiz bazı maddeler var. Lütfen bu maddelerle ilgili de bir inisiyatif kullanarak bunu büyükşehir belediyesine gönderebilirseniz onunla ilgili de en azından Şehitkamil bölgesinde olan bu şekildeki mağduru insanların mağduriyetini bir nebze olsun gidermiş olacağız. Oradaki sadece kat artışı olmayacak zaten o Büyükşehir meclisinden ve ilçe meclisinden geçmişti. Şu anda halihazırda uygulamada. Bu konuda da insiyatif kullanarak arkadaşlara talimat verirseniz. Bu şekildeki imar raporları ile beraber bu yapılaşma başlayacaktır. Gerçekten dışarıdaki insanlar bu konuda çok mağdur bu mağduriyetin giderilmesi gerekir”


EMSAL ARTIŞI KARARINI GÖRDERMEDİK

Başkan Umut Yılmaz’ın diğer ilçeleri örnek göstermesi ve uygulamanın yapılmayacağını söylemesi üzerine Özgüler, “Şahinbey bölgesinde emsal artışını verilmemesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi bu. Şehitkamil bölgesinde 29 Ekim’de gönderdik. Şu anda bu konuda imar raporu verilebilir. Bu kadar geçerli şu anda artık iki kat kararı geçerli. Arkadaşlara direktif verdiğiniz anda bu konuda imar raporu verilebilir. İnsanlar burada mağdur. Dilenmez dilenci durumunda kaldılar. Kaldıkları yerleri veya sığındıkları yerleri bir görseniz .Gerçekten bu meclisin vebali . Buna istinaden söylüyoruz. Bakın  size gelen bilgiyi ben net olarak biliyorum. +2 kat bu meclisten geçti. Emsal artışı bakın sadece iki kat fazla vermek bu insanların mağduriyetini çözmüyor Bir de kat bahçesi vermek bu insanların mağduriyetini çözmüyor. Dolayısıyla aldığınız kararda veya sizden istirhamımız diğer STK’larla beraber Emsal artışını beraber verelim diye alınmış. Şahinbey'in ayrı imar plan notları var, bizim ayrı. Burası siyasi malzeme yapacak bir yer değil. İnsanların mağduriyeti üzerinden siyasi malzeme yapılmaz”


YILMAZ: DİĞER BELEDİYELER İZİN VERMİYOR

Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz ise, “Benim bildiğim kadarıyla +2 katı göndermediniz. 8 Mayıs'ta büyükşehirde bir oturduk güzel bir çalıştay yaptık. O çalıştaydan önce biz imar komisyonunda görüştük. Şahinbey Belediyesi + 2 kat artışına kesinlikle izin vermediğini vermeyeceğini söyledi. Bu konuda net tavırların olduğunu Cuma Güzel başkan söyledi. Şimdi tabi vatandaşların haklı isyanını çözmek zorundayız. Ama Fatma hanım da bize şehirde ortak bir karar alınsın, yani Şahinbey ayrı, Şehitkamil’de ayrı bir karar almasın dedi. Size o toplantıda kat artışının uygun olmadığını söyledi. Ve biz gerçekten büyükşehirle birlikte karar verelim istiyoruz. Evet  +2 kat konusunda sıkıntı var. Tekrar bir çalışma yapacağız. Biz Şahinbey ve Büyükşehir ile ortak hareket edelim derken bu toplumda karşı çıkıyoruz diye lanse edilmiş  Biz ortak kararla şehirde fikir birlikteliği koyalım derim” dedi. 
 

Editör: Ebru Kont