1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şehir hastanesi yılan hikayesine döndü
Şehir hastanesi yılan hikayesine döndü

Şehir hastanesi yılan hikayesine döndü

MHP Milletvekili Sermet Atay ile CHP'nin Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep'te yaşanan sağlık sorunlarını, vaka artışlarını, atamaları, aşı ve maskeyi TBMM 2021 yılı Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmeleri sırasında bakana iletti.

A+A-

Atay, "şehrim olan Gaziantep'te corona vakaları çok yoğun bir artış göstermiştir. Mevsimsel koşullar gün geçtikçe ağırlaşmaktadır, bu durumda zannederim ileriki günlerde Gaziantep'te yatak problemimiz ve yoğun bakım problemimiz beraberinde gelecektir. Birde Atay, "Artık yılan hikâyesine dönen 2013 yılından beri yapımı devam eden bir şehir hastanemiz var. Bu şehir hastanemiz 2020 yılı gelmesine rağmen -aynı zamanda başlayan birçok şehir hastanesi bitmesine rağmen- çeşitli problemlerle bitirilememiştir" dedi. Kaplan ise, "Gaziantep’te vaka sayıları artmaya devam etmektedir. Hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Önümüzün kış olduğunu ve vaka sayısındaki artışı düşünürsek; ne yazık ki Gaziantep’te mevcut hastaneler ve yoğun bakımlar yeterli olmayacaktır" diye konuştu. 

ATAY: YOĞUN BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU

MHP Milletvekili Sermet Atay, mecliste söz alarak Gaziantep'in sağlık sorunlarını gündeme getirdi. Gaziantep'te corona vakalarının yoğun bir artış gösterdiğine dikkat çeken Atay, "Mevsimsel koşullar gün geçtikçe ağırlaşmaktadır, bu durumda zannederim ileriki günlerde Gaziantep'te yatak problemimiz ve yoğun bakım problemimiz beraberinde gelecektir" dedi. 

ATAMALAR NE OLDU ?

"Malumunuz olduğu üzere Gaziantep'e yeni bir Sağlık Müdürümüz atanmıştır" diyen Atay, "Her gelen sağlık müdürü kendi ekibiyle beraber gelmektedir. Bu Sağlık Müdürümüz de genç ve başarılı biridir, kendi ekibini oluşturmuş ve 180 kişilik listeyi onaylanması için Sağlık Bakanlığına göndermiştir. Sağlık Bakanlığına gönderilen bu 180 kişilik liste içerisinde 140 kişi onaylanmış, 40 kişi henüz onaylanmamıştır. Listede onaylanmayanların büyük kısmını Gaziantep'in en büyük hastanesi olan Dr. Ersin Aslan Devlet Hastanesi personeli oluşturmaktadır. Dr. Ersin Aslan Devlet Hastanesinin görev yapan Başhekimi istifa etmiş durumdadır, istifa ettiğinde yerine gelecek arkadaş henüz göreve başlamamıştır. Gaziantep'in en büyük hastanesi konumunda olan Ersin Arslan Devlet Hastanesine bir başhekim atanmamış olması ve sözleşmesi yenilenecek olan idari personelin sözleşmesinin yenilenmemiş olması Gaziantep'te bir zafiyet yaratmaktadır. Biz bu bağlamda Sayın Bakanım, özellikle Ersin Arslan Devlet Hastanesi açısından bu atamaların, bu sözleşmelerinin bir an önce yenilenmesini sizden arz ediyoruz" diye konuştu. 

ŞEHİR HASTANESİ YILAN HİKAYESİ OLDU

Şehir hastanesinin yılan hikayesine döndüğüne vurgu yapan Atay, "Artık yılan hikâyesine dönen 2013 yılından beri yapımı devam eden bir şehir hastanemiz var. Bu şehir hastanemiz 2020 yılı gelmesine rağmen -aynı zamanda başlayan birçok şehir hastanesi bitmesine rağmen- çeşitli problemlerle bitirilememiştir. Bu anlamda da sizin burada da yardımınıza muhtacız. Yeni başhekimimiz görev yapabilmek için kendi ekibini oluşturmuştur dediğim gibi Ersin Arslan Devlet Hastanesinde bir zafiyet vardır. Bu zafiyetin giderilmesi konusunda mutlaka ve mutlaka herhâlde sizin yardımınız gerekiyor çünkü geçtiğimiz günlerde yaptığımız konuşmalardan bu konuda bir sonuç alamadık"

KAPLAN: GAZİANTEP’TE HASTANELER VE YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ AĞZINA KADAR DOLU

CHP Milletvekili İrfan Kaplan ise,  Gaziantep’teki vaka sayısının artışına da dikkat çekerek, “Sayın Bakan, seçim bölgem Gaziantep’te vaka sayıları artmaya devam etmektedir. Hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Önümüzün kış olduğunu ve vaka sayısındaki artışı düşünürsek; ne yazık ki Gaziantep’te mevcut hastaneler ve yoğun bakımlar yeterli olmayacaktır. Gaziantep ve ilçelerinde doktor açığı vardır. Bu açığı ne zaman tamamlayacaksınız? Organize Sanayi Bölgesinin tam donanımlı bir sağlık merkezi ya da hastaneye ihtiyacı vardır. Sanayi Bölgesinde hastane kurulmasına dair bir çalışmanız var mıdır? Gaziantep Şehir hastanesinin hala bitmemesinin gerekçesi nedir? Solunum cihazı sayısının ve yoğun bakım yatak sayısının arttırılması ilgili bir çalışmanız var mıdır? Gaziantep’te yetersiz kalan sağlık hizmetlerini tamamlayıcı bir sahra hastanesi projeniniz var mıdır? Bu konuda bizi aydınlatmanızı bekliyoruz” dedi.

AŞI MESELESİNİ BİR AN ÖNCE ÇÖZMEK ZORUNDASINIZ

Milletvekili Kaplan, “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisiyle birlikte hem sağlık hem de ekonomik anlamda oldukça sıkıntılı günlerden geçmekteyiz. Ülkemizde 25 milyon grip aşısına ihtiyaç olmasına rağmen, ne yazık ki gelen aşı 1.5 milyon. Bu sayı Türkiye’de kronik hastalığı olan, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza dahi yetmiyor. E-Nabız sisteminde 5 puanı tutturamazsanız aşı olamıyorsunuz. Kalp, tansiyon, şeker, koah hastalığı olan vatandaşlarımızın dahi skoru tutmuyor. Bu skor neye göre düzenleniyor, kim risk grubunda, anlamış değiliz. Aşı meselesini bir an önce çözmek zorundasınız. Bir daha bu sıkıntıyı yaşamamak için yerli üretim desteklenmeli ve ilaçta dışa bağımlılığımızı sonlandırmalıyız. Bakanlığınız AR-GE çalışmaları yapılmalı ve yerli üreticiye hibe ve destek vermelidir” diye ifade etti.

İLAÇLAR ECNAZEDE ÇALIŞMALI

Kaplan, Bakan Koca’ya son zamanlarda vatandaşların özellikle ilgi gösterdiği besin takviyesi, vitamin, bağışıklık güçlendirici ürünlerin marketlerde, aktarlarda ve internette satılmasıyla ilgili endişesini dile getirerek, “Sağlık ürünlerinin AVM’lerde, zincir marketlerde, aktarlarda ve internette satılmasıyla ilgili acilen yeni bir düzenleme getirilmelidir. Vitamin, gıda takviyesi ve bağışıklık güçlendirici adı altında sunulan ilaca dair tüm ürünler; Sağlık Bakanlığı ruhsatıyla sadece Eczanelerde satılmalıdır. Ayrıca son zamanlarda bu ürünlerin reklam ve pazarlama alanları oldukça yaygınlaşmıştır. İlacın pazarlama ve reklam konusu yapılması kabul edilemez.  Eczacı bir vekil olarak bu konuda sizlerden özellikle hızlı bir şekilde düzenleme bekliyoruz” dedi.

SAĞLIKÇILARIMIZIN ATAMALARINI YAPIN

COVİD-19 pandemisiyle birlikte sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarının yanında artık yorulduklarının da altını çizen Kaplan, Bakan Koca’ya sağlıkçıların atamalarını biran önce gerçekleştirmeleri için çağrıda bulunarak şunları söyledi: “Sağlıkçılarımız bu süreçte büyük bir özveriyle, canla başla çalıştılar. Haliyle yoruldular ve yıprandılar. Hem sağlık çalışanlarımızın yüklerini hafifletmek, hem de atanmayı bekleyen yüzbinlerce sağlıkçımızın istihdamını sağlamak için sizlerden müjdeli haberi bekliyoruz. Kılavuz biran önce açıklanmalı, yüzbinlerce sağlık çalışanımızın atamaları yapılmalıdır.”

“MERDİVEN ALTINDA ÜRETİLEN MASKELERE DİKKAT

Son aylarda merdiven altı üretilen maskelerin çoğaldığına dikkat çeken Kaplan, Bakan Koca’ya “Sayın Bakan, Merdiven altında üretilen ve marketlerde, mahalle aralarında satılan maskelerin ne kadar güvenilir olduğunu bilmiyoruz. Maske üretimlerinin denetlenmesi ve standartlara uymayan maske üretiminin önüne geçilmesi için bir çalışmanız var mıdır?” sorusunu sordu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.