1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SAYGIYLA ANDIK
SAYGIYLA ANDIK

SAYGIYLA ANDIK

Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. sene-i devriyesinde gerçekleşen anma töreni, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.

A+A-

Tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de saat 09.05’te sirenler çalınarak iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunması ile birlikte bayraklarımız yarıya indirildi.

Törene, Vali Davut Gül, 5.Zırhlı Tugay Komutanı Hacı Halil Osma, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, diğer protokol üyeleri ile askeri, adli ve idari erkân temsilcileri katıldı. Törenin ardından Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde anma programı düzenlendi. Programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılarak, şiirler okundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan sunu gerçekleştirildi. 

saygiyla-andik2.jpeg

Hatice Lütfü Akcan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından koreografi eşliğinde, zeybek gösterisi yapılarak, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. Programın ardından heyet Atatürk Anı Evini ziyaret etti. 

YEDİDEN YETMİŞE ATATÜRK SEVGİSİ

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Gaziantep merkez Şehitkamil İlçesi’nde bulunan Sabriye Küncülü Anaokulu öğrencileri de Büyük Atatürk’e sevgilerini şiirler okuyarak ve öğretmenlerinin anlattıklarını tekrarlayarak ifade etti.  Sabriye Küncülü Anaokulu Arılar Sınıfı öğrencileri de öğretmenleri Eda Hançerli’nin Anlattıkları dinlediler ve şiirler okudular, Atatürk görseli önünde fotoğraf çektirdiler.  Öğretmen Hançerli, Büyük Önder Atatürk’ün, "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir, benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız bu kafidir" dediğini belirterek, “Bizler de geleceğimizin mimarı çocuklarımızla Atamızın ilke ve inkılaplarını yaşatıyor ve onu özlemle anıyoruz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, vatanı ve milleti adına yaptığı büyük işler için minnettarız” dedi.  Anaokulu öğrencisi Deniz Karayakupoğlu, Atatürk görseli yanında fotoğraf çektirirken “Atatürk Ölmedin, Kalbimizde Yaşıyorsun” diyerek seslendi. 

saygiyla-andik10.jpeg

KUBBA: MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Atatürk’ün ebediyete göç etmesinin 83. yıl dönümü olan 10 Kasım dolayısıyla Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Koordinatörü Hayrullah Kubba tarafından mesaj yayımlandı.

Kubba mesajında:‘’10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde saygı, özlem ve minnetle anmaya devam ediyoruz. Türk milleti yedi düvele karşı verdiği mücadelede Atatürk’ün dünyaya emsal gösterilen liderliğini örnek alarak, onurlu ve tam bağımsız bir nesil ile birlikte geleceğe umutla yürümektedir. Bu bağlamda, Bilimsel ilerlemeler ışığında Atatürk’ün yegane mirasına sahip çıkmaya ilelebet devam edeceğiz.’’dedi.

saygiyla-andik15.jpeg

SANKO’DA ANMA TÖRENİ 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83’üncü yılında, SANKO Üniversitesi’nde düzenlenen törenle anıldı. 

Edebiyat Kulübü tarafından SANKO Üniversitesi Hastanesi Anadolu Toplantı Salonu’nda düzenlen törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram, Genel Sekreter Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşen Bayram, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayhan Özkur, SANKO Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Sermet Kileci, Mesul Müdür Dr. Suat Özerbaş ile çok sayıda akademik ve idari personel ile doktor ve öğrenci katıldı.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin sunuculuğunu üstlenen Tıp Fakültesi intörn doktorlarından Süleyman Akıllı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Büyük Atatürk'e duyulan saygının temelinde sadece bu millet için yaptıklarının değil, vatan ve insan sevgisindeki samimiyetin de bulunduğunu söyledi.

saygiyla-andik17.jpeg

SÖZÜMÜZ SÖZ

Tıp Fakültesi intörn doktorlarından Buse Kaplan da “Gözlerimiz yaşlı, yüreklerimizde Atamızı kaybetmenin büyük acısı yanında, böyle bir lidere sahip olmanın gururuyla, ebediyete intikalinin 83’üncü yılında Büyük Önder’imizi anmak için bir aradayız” dedi.   “Tüm dünyanın saygı ve takdirini kazanmış olan Atamız, en büyük eseri Cumhuriyetle, ilke ve devrimleriyle yaşamaya devam edecek” diyen Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz gençler, Büyük Önder'i anlayabilmek için öncelikle onun ilke ve devrimlerini kavramalıyız. ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizlerindir! Cumhuriyeti biz kurduk, O'nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz’ sözü bizlere olan güveninin de bir ispatı niteliğindedir. Emanet ettiği bu güzel vatanı ve Cumhuriyetimizi korumak ve daha da ileriye taşıyabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. 10 Kasım, sadece Atamızın ebediyete intikal ettiği için yas tuttuğumuz gün değil, Büyük Önder’imizin bilim ve irfanla açtığı yoldan yürüyeceğimize söz verdiğimiz gündür.”

saygiyla-andik18.jpeg

KILIÇ: YILMAZ BEKÇİLERİ OLMAYA DEVAM

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç  “Bugün bizler, Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyelere taşıma yolunda emin adımlarla ilerliyorsak bu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Türk milletinin, Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde yaktığı kurtuluş meşalesini zaferle taçlandıran Atatürk, millet iradesine dayalı çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak, yepyeni bir devir açmıştır. Atatürk’ün genç nesillere emanet ettiği ve ‘En Büyük Eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni anlamak ve değerlerini her koşulda korumak, O’nun düşünceyi benimseyerek yaşamak, Türkiye’yi daha güçlü yarınlara taşımaktır ifadelerini kullandı. 

saygiyla-andik85.png

ASYALI: ATATÜRK’Ü ANLAMAK CUMHURİYETİ ANLAMAK

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, “Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak demek, Türkiye Cumhuriyeti’ni anlamak demektir” dedi. 

Asyalı, İstiklal Savaşı’nın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.  Türk milletini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için her alanda emsali görülmemiş bir mücadele veren Mustafa Kemal Atatürk’ün, aynı zamanda millet olma şuurunu da güçlendirerek, “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu anımsatan Asyalı, şöyle devam etti:  “Türk milletini hak ettiği onurlu ve bağımsız yaşama seviyesine çıkarma konusunda, üstün bir çaba ve mücadele azmi gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, büyük bir vefa ve gönül borcumuz olduğu şüphesizdir. Büyük Atatürk ilkeleriyle, fikirleriyle, hedefleriyle ve milletine emsalsiz sevdasıyla hayranlıkla anılacak, her zaman öncü, önder ve örnek vasfını muhafaza edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak demek, Türkiye Cumhuriyeti’ni anlamak demektir” 

saygiyla-andik455.png

İLÇELERDE TÖREN

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83’üncü yıldönümünde Gaziantep’in Araban ilçesinde düzenlenen törenlerle anıldı. 

Araban Anaokulu bahçesinde saat 09.00’da başlayan tören Araban Kaymakamı Ömer Sevgili ve Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru’nun Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saat 09.05’de siren eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla çelenk sunumu töreni son buldu. Araban Kaymakamlığı Kongre ve Sergi Sarayı Salonunda 09.30’da devam eden program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması, video gösterisi, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve koro dinletisinin ardından ödüllerin verilmesiyle son buldu. 

whatsapp-image-2021-11-10-at-19.17.24.jpeg

KOLEJ VAKFINDA HÜZÜNLÜ TÖREN

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83.yılında Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarının bütün kademelerinde anma törenleri düzenlendi. GKV Mütevelli ve Yönetim Kurulu Başkanı Nüket Ersoy, Celal Ersoy ve mütevelli kurulu üyelerinin de katıldığı törenlerde öğrencilerin gösterileri büyük ilgi gördü.  Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. Yılı nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarında anma töreni gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından sabahın erken saatinde GaziantepKolej Vakfı Özel Okulları bahçesinde bulunan Atatürk anıtına çiçekler bırakıldı. Yaşayan Atatürk Sergisinin de düzenlendiği anma törenlerinin ardından GKV Özel Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan anma töreni gerçekleştirildi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83.yılında Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarında düzenlenen anma etkinliklerinde yapılan konuşmaların ardından sahne alan öğrenciler Atatürk’ün gençliğe seslenişi, Gençliğin Atatürk’e yanıtını seslendirerek salonda bulunanları duygulandırdılar. Atatürk’ün sesinden Selanik Türküsü belgeselinin ardından yaşamından kesitlerin yayımlandığı Atatürk Belgeseli büyük beğeni topladı. HALİL ŞARKLI

whatsapp-image-2021-11-10-at-19.17.15.jpeg

saygiyla-andik5.jpeg

aw462996_02-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.