Planlarını olduğu gibi devam ettirdiklerine vurgulayan Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, "Depremle ilgili hiçbir şekilde planımızı öteleme, erteleme gibi bir davranışa asla girmedik. En hızlı şekilde yatırımı devam eden yıllık 1 milyon 750 bin ton PTA (Saflaştırılmış Tereftalik Asit) tesisimiz 6. ayda faaliyete geçecek. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Hatta şunu söyleyebilirim. Şu anda bile günde 9 bin insan gece gündüz montajı hızlı şekilde tamamlamaya çalışıyor. Bunun yanında ikinci ilave elyaf tesisimiz var 450 bin tonluk yaklaşık. Bu da yıl sonunda faaliyete geçecek. Aynı şekilde 350 bin tonluk yeni cips tesisimiz var. Yatırımı devam eden. O da bu yılın sonunda ya da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Hiçbir aksaklık yok” edi. 

DEPREMİN ARDINDAN SAHAYA İNDİK

Erdemoğlu, depremin ardından Adana Seyhan fabrikasındaki tüm vinç ve kurtarıcılar ile 150 kişilik acil koordinasyon ekibinin tamamını yakın coğrafyalar başta olmak üzere deprem bölgeleri için seferber ettiklerini bildirdi. Depremin ardından yanmaya başlayan İskenderun Limanı için de kimyasal köpüğün SASA tarafından verildiğini belirten Erdemoğlu, limanın söndürülmesine de katkıda bulunduklarına değindi.
Erdemoğlu, ayrıca tüm koordinasyonda, Ankara ve İstanbul'dan gelen ekiplerin yerlerine ulaştırılmasında servis ekipleriyle ellerinden ne geliyorsa yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

KENDİMİZİ DEPREMZEDELERİN YERİNE KOYDUK

İbrahim Erdemoğlu, çok çeşitli yardımları bu kadar organize gerçekleştirmelerini sağlayan etkenlerden birinin insani değerler olduğunu vurgulayarak, kendilerini tüm depremzedelerin yerine koyarak düşündüklerini söyledi. SASA'nın da afet ve kriz durumlarına karşı özel bir hazırlığı bulunduğuna işaret eden Erdemoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "SASA'da geçmişten gelen acil koordinasyon gibi bir eğitim portföyünün olması, bunun defalarca yapılması ve burada arkadaşlarımızın eğitimli olması çok katkı sağlıyor. Örneğin depremde, yangında, selde, diğer felaketlerde tecrübeli ve eğitimli olması sayesinde sabah saat 5'ten sonra arkadaşlarımız acil koordinasyon merkezini kurdu. Nerelere, ne yapabileceğimiz bir plan dahilinde yapmaya başlandı."

152 MİLYON DOLARLIK DESTEK

İbrahim Erdemoğlu, deprem yaralarını sarmak için yürüttükleri çalışmaların ekonomik karşılığının 152 milyon doları bulduğunu bildirdi. Erdemoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "1000 tane de konut sözü verdik, onu da yapacağız. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı bekliyoruz. Onu da hızlı şekilde yapacağız. Diğer sanayicilerin, iş adamlarının de bu bölgeye katkıda bulunmasını özellikle rica ediyorum. Gerekirse burada, bunun hızlı şekilde çözülmesi ve ekonomik olarak gerekirse servet vergisi dahil vergilerin toplanarak özellikle geniş halk kitlelerinden değil de ekonomik durumu üst düzeyde olan insanlardan toplanarak bu bölgenin hızlı şekilde ayağa kaldırılması gerekiyor. Kaldırılacağına inanıyorum ama süreç olarak uzamamasını rica ediyorum."

Bireysel kredi kartı harcamaları rekor kırdı Bireysel kredi kartı harcamaları rekor kırdı

CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ 

İbrahim Erdemoğlu, depremin ardından riskli gördükleri için DMT tesisini tedbir amaçlı geçici olarak 3 ay süreyle kapattıklarını söyledi.Onun haricinde diğer yatırımlarda 1-2 ay uzamalar olduğunu ifade eden Erdemoğlu, ancak canla başla mücadele sonucunda o açığın da kapatıldığını bildirdi.