1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayiye Doğalgaz darbesi
Sanayiye Doğalgaz darbesi

Sanayiye Doğalgaz darbesi

Ekim ayı ihracatıyla bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 12 artıran Gaziantep’te rakamlar Ocak-Ekim döneminde 8,2 milyar dolara ulaştı.

A+A-

Ancak bu artış doğalgaz yapılan yüzde 48’lik zam, girdi maliyetlerindeki artışlar, Tedarik, hammadde, konteyner gibi sorunları moral bozdu. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Eylül ve ekim aylarında doğalgaza yapılan yüzde 15'erlik zamların üzerine kasım ayında yapılan yüzde 48'lik zam sanayimize ve üreticilerimize olumsuz yansıyacak. Enerji maliyetlerinde parça zamların yerini blok zamlar almaya başlarsa işimiz daha da zorlaşacak. Sürdürülebilir bir sanayi için üreten kesim desteklenmeli ve maliyetlerin düşürülmesi yönünde hızla tedbirler alınmalıdır” dedi. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, “ girdi maliyetlerindeki artış üretimi, yatırımı, istihdamı frenleyecek rekabet gücümüzü olumsuz etkileyecek düzeye yaklaştı. İhracatın, üretimin, istihdamın devamlılığı ve enflasyonun düşmesi için reel sektörü destekleyecek politikalara ihtiyacımız var” dedi. 

REKOR KIRILDI AMA

Geride bıraktığımız ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesi yeni bir rekora imza attı. Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep için ise yüzde 12’lik artış ile 8,2 milyar dolarlık ihracat kayda alınırken, şehir tüm zamanların en yüksek Ekim ayı ihracatına imza attı. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Bölgemiz ve Gaziantep bu rakamlarla 2020 yılının toplam ihracatını geride bırakmıştır. Bu gurur verici başarıda katkısı bulunan tüm ihracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum” derken, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, “Her geçen gün performansımızı artırıyoruz. Yıl sonunda 10 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyorum. İhracatçı üyelerimiz, iş insanlarımız ve emektar çalışanları hız kesmeden değer yaratmaya devam ediyor. Fakat yapılan son zamlar bu performansı devam ettirmemizi zorluyor. Biz frenlenmek istemiyoruz.” dedi. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de “Gaziantepli sanayicilerimizi, ihracatçılarımız ve çalışanlarımızı yürekten kutluyorum. Gazi şehrimiz tüm koşullara rağmen tarih yazmaya devam ediyor. Geçen yıl yaptığımız toplam ihracattan daha fazla ihracata bu yılın ocak-ekim döneminde ulaşarak büyük bir başarıya imza attık. Yıl sonu hedefimize de çok yaklaştık ve 10 milyar dolar hedefimize de hep birlikte ulaşacağız.” 

YILDIRIM: OLUMSUZ HABERLER ALIYORUZ

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Pandemi sürecinde büyük zorluk çeken üyelerinin yeni yeni toparlandığını, bu toparlanma sürecinin de ihracat rakamlarına yansıdığını ifade etti. Başkan Yıldırım, yapılan son zamların üretime darbe vuracağını söyleyerek açıklamasına şu şekilde devam etti: “Gaziantepli çalışmaya, üretmeye, istihdam yaratmaya devam ediyor. Hedeflerimiz her geçen gün büyüyor. Pandemi gibi elde olmayan sebeplerle bu yükselişimiz sekteye uğrasa da kısa zamanda toparlanmayı başarıyoruz. Bunun en net göstergesi de ihracat rakamlarımız.  Şehrimiz için çok önemli bir eşik olan 10 milyar dolar seviyesine hızla ilerliyor, pandeminin yarattığı ağır tabloyu yavaş yavaş bertaraf ediyoruz. Üyelerimiz toparlanıyor, yükselişimiz hız kazanıyor derken adeta fren etkisi yaratacak olumsuz haberler alıyoruz. Üreticilerimiz, ihracatçılarımız, üyelerimiz için destek haberleri beklerken, eylül ve ekim aylarında yapılan doğalgaz zamlarına ilave olarak yüzde 48’lik yeni zam haberi aldık. Var gücümüzle yılı 10 milyar dolar ihracat ile kapatmaya çalışıyoruz. Ancak girdi maliyetlerindeki artış üretimi, yatırımı, istihdamı frenleyecek rekabet gücümüzü olumsuz etkileyecek düzeye yaklaştı.

Enerji fiyatları tüm dünyada yükselişte... Ama üretime yansıma oranı bu kadar yüksek olmamalı. İhracatın, üretimin, istihdamın devamlılığı ve enflasyonun düşmesi için reel sektörü destekleyecek politikalara ihtiyacımız var.”

ÜNVERDİ: GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in ilk 10 aylık ihracatının geçen yılın toplam ihracatının da üstüne çıktığını söyledi. İhracat rakamlarının sevindirici olduğunu ancak artan girdi maliyetleri ile birlikte üretimde sürdürülebilirlik vurgusu yapan Ünverdi, açıklamasını şöyle tamamladı: “Girdi maliyetlerindeki artışlara sanayiciler olarak yetişmekte ciddi anlamda güçlük çekiyoruz. Tedarik, hammadde, konteyner gibi sorunlarımız devam ederken enerji maliyetlerindeki olağanüstü artışlar rekabet gücümüzü kırıyor. Eylül ve ekim aylarında doğalgaza yapılan yüzde 15'erlik zamların üzerine kasım ayında yapılan yüzde 48'lik zam sanayimize ve üreticilerimize olumsuz yansıyacak. Enerji maliyetlerinde parça zamların yerini blok zamlar almaya başlarsa işimiz daha da zorlaşacak. Biz ülkemiz için her koşulda taşın altına elimizi koymaya ve üretmeye devam edeceğiz.  Ancak, sürdürülebilir bir sanayi için üreten kesim desteklenmeli ve maliyetlerin düşürülmesi yönünde hızla tedbirler alınmalıdır.”

KİLECİ: BÜYÜK ADIM ATILDI

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bölgemiz, Ekim ayı boyunca 2.549 firmayla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise 1.766 olarak hesaplandı. Bu rakamlar, ihracatçı sayısı bakımından Bölgemiz için en yüksek Ekim ayı, Gaziantep için ise tüm zamanların en yüksek ayı olmuştur. Ayrıca 2021 Ekim ayında 99 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Bölgemizdeki firmaların ihracata adım atması bizler için gurur vesilesidir.” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum