Son günlerde yaşanan ve herkesimin büyük tepkisine yol açan uçak rötarlarına Tayyar’da dahil oldu. Eskiden uçağa zenginler ve ağaların bindiğini söyleyen Tayyar, “Sınıfsal bir ayraçtı aynı zamanda.  Çocukken anılarını dinlerdik uçak yolcularının.  Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez dekoruydu Yeşilköy (Atatürk) Havalimanı.  Yıllar sonra AK Parti döneminde uçaklar geniş kitlelere ulaştı, kimi yerde uçak bilet fiyatları otobüslerin gerisine düştü, teşbih olsun diye ifade edeyim ağasıyla marabası aynı hava aracının müdavimi oldular. Sınıflar arası keskin ayrılıkların törpülendiği, ulaşımda konforun tabana yayıldığı bu gelişme, AK Partililerin gururla anlattığı başarı öyküsüydü. Ya şimdi? Önce bilet fiyatları çıldırdı, sonra rötarlar.”

PASİF DİRENİŞ

Tayyar sosyal medya hesabından yaptığı sonrasına kendisine verilen cevabı yayınladı. “Bir arkadaşımız gönderdiği mesajda Ajet uçuşlarındaki gecikmeyi, hava kontrolörlerinin pasif direnişine bağladı” diyen Tayyar, “Kontrolörler, İAÇ (İnisiyatif Almadan Çalışma) dedikleri uygulamayla işlemleri hızlandırabiliyormuş.  HTK-SEN’in çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi talebi karşılanmadığı için İAÇ uygulaması askıya alınmış.  Bu esnada arayan Ajet’in Kurumsal İletişim Müdürü Osman Erken’a sordum bu iddiayı.  Kontrolörlerin eskisi gibi inisiyatif almadığını doğruladı, ancak rötarların asıl sebebinin Avrupa hava sahasında yaşanan yoğunluk olduğunu söyledi. Avrupa’ya giden uçakların gecikmeli dönüşü nedeniyle iç hat uçuşlarında aksamalara yol açtığını anlattı”

Hayalleri gerçek kılan proje Hayalleri gerçek kılan proje

AMAÇ ÇÖZÜME KATKI SAĞLAMAK 

“Öncelikle bilgilendirme nezaketi için teşekkür ederim. Lakin, yaz sezonunda hava trafiğinde yoğunluk her yıl yaşanır, kimi vakit rötar olur, ilk defa bu yoğunlukta yaşanmasının başka nedenleri olsa gerek, bazı tespitlerimiz var ama polemiğe girmemek için teğet geçiyorum, amacımız sorunun çözümüne katkı sunmaktır.  Ortada bir sorun var, çözülmeli, tümden olmuyorsa asgari düzeye çekilmelidir.  Aksi durumda toplum çile çekiyor, iktidar bedel ödüyor.

Editör: Ebru Kont