1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahinbey'de FETÖ tartışması
Şahinbey'de FETÖ tartışması

Şahinbey'de FETÖ tartışması

Şahinbey Belediyesi 2019 yılının ilk meclis toplantısını Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında yaptı.

A+A-

 Meclise Mehmet Tahmazoğlu ile CHP’li Uğur Kalkan’ın FETÖ Tartışması damgasını vurdu. Kalkan, Şahinbey Belediyesi’nin 2013 yılından sonra FETÖ’cü şirketlere ihale verdiğini iddia ederken, Tahmazoğlu, böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Tahmazoğlu, “15 Temmuz’da ne yaptığımızı herkes gördü. FETÖ’cülere karşı da baştan beri nasıl bir duruş sergilediğimiz ortada. Biz kimin FETÖ’cü olup olmadığını bilemeyiz. 15 Temmuz’da hem millet hem de belediye olarak meydana çıktık. Daha ne odluğunu bilmeden meydana inen bizdik. Devlet sonradan tespit etmiş ve sonradan buraya kayyum atamış. Biz hangi şirketin FETÖ’cü hangisinin FETÖ’cü olmadığını bilemeyiz. Bilindikten sonra yapılmışsa o zaman konuşuruz” dedi. 

2019 yılının ilk meclis toplantısının 1.oturumu Şahinbey Belediyesi Meclis Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Şahinbey Belediyesi Meclisi Ocak ayı ilk oturumu, Başkan Mehmet Tahmazoğlu’nun 2019 yılının barış ve huzur getirmesi temennisi ile başladı. 2019 yılının ilk meclis toplantısında gündeme alınan 17 maddenin 9’u İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, 1’i teklif karar olarak, 6’sı Plan Bütçe Komisyonuna, havale edildi. 1 maddede ise denetim komisyonu üyelerinin belirlenmesi istendi.

KALKAN:BURADA BİR ÇELİŞKİ VAR

Meclis toplantısında söz alan CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan , ”Bir firma var, belediyemizden de çokça ihale almış. Firmanın ismi: A. Otomasyon. 2013 yılında 140 bin liralık ihale almış. 2014 yılında 154 bin TL, 2014 yılında 105 bin TL, 2015 yılında 136 bin TL, 2016 yılında 62 bin TL, 2016’nın 28 Haziran’ında 170 bin TL, ihale almış. 15 Temmuz hain darbe girişiminden 15 gün önce alınmış bir ihale. Daha sonra bu firmaya 21 Şubat 2017’de kayyum atandı. TMSF’nin sitesinden baktığımızda halen kayyum devam ediyor. Türkiye siyasetinde 17-25 Aralık bir milat oldu ya, Şahinbey Belediyesi 17-25 Aralık milattan sonra bu firmaya 1 milyon TL’ye yakın ihale vermiş. Daha sonra bu firmaya kayyum atanmış. Burada bir çelişki ortaya çıkıyor. 15 Temmuz gecesinde 2 silah ve 200 mermi ile meydana indiğinizi ifade ediyorsunuz, öbür tarafta başkanı olduğunuz belediye FETÖcü bir şirkete 1 Milyon TL’ye yakın hem de 17- 25 Aralık sonrası, 15 Temmuz darbe girişimine 15 gün kala ihaleler veriyor. Burada iki çelişki var, hangisine inanacağız. Sizin mermi alıp meydana gidişinize mi yoksa FETÖcülere ihale vermenize mi? Bunun yanı sıra başkanlığınız döneminde bu şekilde belediyenin ihale verip daha sonra kayyum atanan firma var mı?” dedi.

TAHMAZOĞLU:KİMİN FETÖCÜ OLUP OLMADIĞINI BİLEMEYİZ

Tahmazoğlu ise, “Bizim 15 Temmuz’da ne yaptığımızı herkes gördü. Fetöcülere karşı da baştan beri nasıl bir duruş sergilediğimiz ortada. Şuanda devletimizin FETÖcülerle ciddi bir mücadelesi var. Her gün haberleri dinlediğimizde çok gizli bir yapılanma olduğu için gerek ordu içerisinde gerek diğer kurumlarda tespitlerle mücadele sürüyor. Adamın bugün tespit ediliyor olması geçmişte devletin buna yardım ettiği anlamına mı geliyor? Biz kimin FETÖcü olup olmadığını bilemeyiz. 15 Temmuzda hem millet hem de belediye olarak meydana çıktık. Daha ne odluğunu bilmeden meydan a inen bizdik. Devlet sonradan tespit etmiş ve sonradan buraya kayyum atamış. Biz hangi şirketin FETÖcü hangisinin FETÖcü olmadığını bilemeyiz. Bilindikten sonra yapılmışsa o zaman konuşuruz. Bizim bu konudaki kararlılığımız ve duruşumuz nettir. 2 ay sonra milletimiz bunun değerlendirmesini en güzel şekilde yapacaktır. Seçime gideceğiz, bu algı operasyonunu bizim üzerimizden yapmayın” dedi. Uğur Kalkan ise, “O zaman siz de çıkıp diyeceksiniz ki, rabbim ve milletim beni affetsin. Ben bilmiyormuşum bunlara ihale vermişim diyeceksiniz” dedi.

BİZİM ŞEHİR PROJESİNE BAŞLIYORUZ

Tahmazoğlu bir aylık hizmetlerini de anlattı. Tahmazoğlu, “Eski Garajlar ’da İnönü Caddesi’ne alternatif 40 metre yol açma çalışmamızda kamulaştırma çalışmalarının yüzde 98’ini tamamladık. Kalan yüzde 2’lik kısmı 10 evi kapsıyor ve 10-15 günlük bir süreçte çalışmalar tamamlanacak.  Bu bölgede bir taraftan da iş makinaları yol çalışması gerçekleştiriyor. Akabinde altyapı kuruluşları girecek. Bizim şehir projesine başlıyoruz. Hem yöresel mimarimizi taşıyan hem de yüksek katlı olmayan binalar, Abdülhamid Han Mahallesi ile Mavikent arasında olan bölgeyi kapsıyor. Projeyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Toplamda 2 milyon 800 bin metrekare alan üzerine yeni bir kent kurulacak. İçerisinde her türlü sosyal donatı alanlarıyla, sağlık merkezleriyle, eğitim kompleksleri, ticari alan bulunan ve yüksek katlı olmayan binalardan oluşacak. Şuanda bu bölgede yol açma çalışmaları başladı” dedi.

MEYDAN ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR

Perilikaya bölgesine şuan itibariyle 210 konut yaptıklarını anlatan Tahmazoğlu, “Yamaçtepe bölgesindeki konutlarımız bitiş aşamasına geldi. Mavikent 5.etap bin 245 konut bitme aşamasında. Biten kısımlardaki konutları bu aydan itibaren hak sahiplerine teslim etmeye başlıyoruz. Mavikent’te 37 dönüm alan üzerindeki parkımızın çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Mavikent’te yeni Pazar yeri çalışmamamız vardı, tamamlandı. Şehit ve Gazi yakınları için yaptığımız konutların teslimleri başladı. Kongre merkezimizin inşaatı son aşamaya geldi. Çevre düzenlemesine başlayacağız. Sosyal tesis çalışmalarımız da devam ediyor.  Şıh Camisinin yanında iki katlı otopark üstü meydan çalışmamız da otopark çalışmaları bitti. Şuanda meydan çalışmalarımız devam ediyor. Mecidiyehan restorasyonumuzda sona yaklaştık. Alt kattaki çalışmalar tamamen bitti, üst kat da büyük oranda tamamlandı. Kısa sürede açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

TÜKETİCİLERİMİZ BİLİNÇLİ OLSUN

Yeşilvadi bölgesine İlçe Emniyet Müdürlüğünün hizmetinde olacak yeni bir polis merkezi yaptıklarını söyleyen Tahmaoğlu, “Altına kapalı otopark, üstüne ise 4 katlı polis merkezi çalışması devam ediyor. Valiliğimiz ve Tarım İl Müdürlüğümüz ile bu yıl da çiftçilerimize 300 bin adet zeytin ve fıstık fidanı dağıtacağız. İŞKUR ile imzaladığımız protokol neticesinde bin 695 vatandaşımızın meslek sahibi olabilmesi için proje yürütüyoruz. Hem kurs görecekler hem de ücret alacaklar. Tüketici haklarıyla ilgili belediyemizde bir danışma masası kurduk. Zabıta ekiplerimizin denetimleri aralıksız devam ediyor. Özellikle son kullanma tarihi geçmiş ürünlerle ilgili birkaç gün önce 2 bin 777 adet ürüne el konuldu. Bu konuda vatandaşların bilinçlenmesi lazım. Bu konuda denetimlerin artması gerekiyor. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri toptancılardan alıyorlar, özellikle kenar semtlerdeki bakkallara çok ucuz fiyata satıyorlar. Onlar da bu ürünleri vatandaşlara satıyorlar. Zabıtamız tarafından el konulan ürünlerin içerisinde mamalar var ve son kullanma tarihinin üzerinden 1 yıl geçmiş. Çocuğu zehirleyebilir. Tüketicinin de bu konuda bilinçli olması, özellikle gıda ürünlerinde son kullanma tarihine bakması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Meclis toplantısında, Denetim Komisyonu üye seçimi de yapıldı. Denetim komisyonu üyeliklerine Nihat Aydıngüler, Ferda Barış, Mehmet Dağcı, Latife Havuçcuoğlu, Hasan Türk seçildi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum