1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahin: Sektörel teşvik hazır
Şahin: Sektörel teşvik hazır

Şahin: Sektörel teşvik hazır

Gaziantep'in en büyük sorununun teşvik olduğunu net bir dille anlatan AKP Milletvekili adayı Fatma Şahin, çözümlerin hazır olduğunu dile getirdi. "Gaziantep...

A+A-

Gaziantep'in en büyük sorununun teşvik olduğunu net bir dille anlatan AKP Milletvekili adayı Fatma Şahin, çözümlerin hazır olduğunu dile getirdi. "Gaziantep pilot bir il. Burada dönüştürdüğümüz herşeyde Türkiye'yi dönüştürürsünüz" diyen Şahin, "Bu şehirde ağzını açan alakalı, alakasız, teşviki bilen bilmeyen herkes bu konuda yorum yapıyor ve isyan ediyor. Ancak şunun bilinmesi gerekir ki, eğer seçimler 4 Kasım'da olsaydı, biz yasaları çıkarıp gelecektik. Ama olmadı. Şuanda sektörel bazda teşvik için herşey hazır. Kimse endişe etmesin" şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ OLAN REKABET GÜCÜ

Sektörel ve kademeli teşvik ile alt yapının oluştuğunu dile getiren Şahin, "Bundan üç ay önce Başbakan talimat verdi. Ben yazıyı kendi eimde yazdım. Ancak bakanlar kurulundan genel kurula sevkedilmesi aşamasında 367 krizi çıktı. Eğer seçimler 4 Kasım'da yapılsaydı, biz yasaları çıkarıp gelecektir. Ancak öyle bir şey oluştu ki, herşey buzdolabına kondu. Bu anlamda Başbaka'ın seçim beyannamesi hazırlarken, teşvikle ilgili bütün sorunları rasyonel yapıya dönüştürüyoruz. Önemli olan her sektörün içinde rekabet gücünü oluşturmak" yorumunu yaptı.

HER SEKTÖRÜN SORUNU FARKLI

"Ben şehirde 15 günden bu yana dolaşıyorum" diyen Şahin, "Otomotiv sektörünün sıkıntısı farklı, triko sektörünün farklı. Hepsine ortak çözümle gittiğin zaman bu çözümsüzlüğü getiriyor. Bizim seçim beyannamesi her bir birimin kendi iç yapısına verimliliğini arttırmaya yarayacak şekildi. Burada en önemli şey ise sanayi envanteri. Bakın 2001 krizinden sonra bütçenin ayarlanması gerekiyordu. Yangın sönmeden mobilyalarla ya da yangına dayanıklı kumaşlarla uğraşacak durumumuz yoktu. Ama bugün geldiğimiz noktada, her bir sektörün yapılanmasını gerçekleştirmemiz lazım. Bu anlamda sektörel teşvik çok önemli. Ya içe dönük, stotükocu yapıyla devam edecek, ya da demokratik ve dünya ile entegre olmuş modele dönüşecek" şeklinde konuştu.

GAZİANTEP PİLOT İL

2. sıra adayı Fatma Şahin, Gaziantep'in pilot il olduğunu ve burada olumlu herşeyin Türkiye'ye döndüğünü belirtti. Kalkınmada en önemli şeyin birey olduğuna vurgu yapan Şahin, "Müteşebbis ruh burada çok önemli. Bu memlekette, ağzını açan, alakalı, alakasız herkes teşvik verilmedi diye isyan ediyor. Ama madalyonun diğer yüzü var. Bu şehirde, 2002-2007 arasında elektrik tüketimini kıyasladığınız zaman yüzde 30 bir artışa gidilmiş. Ve geçen yılın mayıs ayında sanayide elektrik tükemini geçen yıl 170 bin kilowaat iken, bu yılın mayıs ayında 210 kilowaata yükselmiş. Bu makinaların çalıştığını, kapasitenin kullandığını ve üretimin yapıldığını gösteriyor."

EN BÜYÜK ÖLÇÜ RAKAMLAR

Şahin, şunları söyledi: "Bu memlekette en büyük ölçü rakamlardır. İhracatı Türkiye genelinde 36 milyar dolardan, 100 milyar dolara çıkardık. Bu şehirde 980 milyon dolardan, 2.2 milyar dolara çıktı. (2002-2007 arasında) Bu sevindirici bir nokta. Üstelik Avrupa Birliği ülkeleri olan İtalya, Belçika, Polonya'ya çok ciddi anlamda ihracat yapıyoruz. İhracatın yüzde 36'sını bu ülkelere gerçekleştiriyoruz., Bu ne demek ? Gaziantep, markalaşmayı ve kaliteyi mal yapmayı öğrenmiş demek. Özel müteşebbis ruhu ile hareket ediyor demek.."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.