1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlık'ta merkez olma yolundayız
Sağlık'ta merkez olma yolundayız

Sağlık'ta merkez olma yolundayız

Suriye'den kanser tedavisi yaptırmak amacıyla Gaziantep'e gelmek isteyen hastaların sınır kapısından geçişinin kolaylaştırılması için Dışişleri...

A+A-

Suriye'den kanser tedavisi yaptırmak amacıyla Gaziantep'e gelmek isteyen hastaların sınır kapısından geçişinin kolaylaştırılması için Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunuldu ve olumlu yanıt alındı. Sağlıkta merkez haline gelme konusunda önemli adımların atıldığı kentte Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, komşu ülkelerden tedavi amacıyla hastaların gelmesiyle Gaziantep'te sağlık turizmi oluşacağını bildirdi.

EN MODERN MAKİNALAR VAR

Prof. Ekinci, Suriye'den kanser tedavisi yaptırmak amacıyla Gaziantep'e gelmek isteyen hastaların, sınır kapısından geçişinin kolaylaştırılması için Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını ve olumlu yanıt aldıklarını da söyledi. Erhan Ekinci, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin son yıllarda önemli yatırımlar yaptığını ve bölgenin referans tıp fakültesi olma konumunda olduğunu belirtti. Ekinci, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu tarafından yaptırılan Gaziantep Onkoloji Hastanesini devraldıklarını anımsatarak, hastaneye, modern ve son teknoloji makineler aldıklarını ve hastanenin hizmete girdiğini kaydetti.

GEREKLİ BAŞVURULAR YAPILDI

Şu anda, kanser hastalarının cerrahi, ışın ve ilaç tedavilerinin yapılabildiğini ve kanser hastalığında yapamadıkları tedavinin bulunmadığını ifade eden Ekinci, "Şu anda kanser hastalarının cerrahi, ışın ve ilaç tedavisinde yapamadığımız tedavisi yoktur. Hastanemizde sadece çevre illere yetecek bir potansiyel değil, komşu ülkelere yetecek bir potansiyelimiz var. Yatak kapasitesi 100'ün üzerinde ama sayı arttırılabilir. Suriye'den tedavi amacıyla gelmek isteyen hastalar için Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerde bulunduk" dedi.

HASTA BEKLİYORUZ

"Bu hastaların sınırdan geçişlerinde, tedavi sırasında uygulanacak fiyatlandırmada, tercüme konusunda yardımcı olacak ilgili personelin istihdamı konusunda yardım istedik" diyen Ekinci, "Olumlu yanıtlar aldık. Şimdi biz, komşu ülkelerden de hasta bekliyoruz. Başlangıç olarak sınırlı sayıda gelen hastalarımız var. Suriye'den gelen hasta 4 saat Suriye tarafında 4 saat Türkiye tarafında bekliyor. Gaziantep Halep arasındaki mesafe toplam bir buçuk saat ancak, insanların 8 saati yolda geçiyor. Bu girişimimizi büyük bir proje olarak görüyorum ve destek alıyoruz. Dışişleri Bakanlığı bu projemizi olumlu karşıladı ve Suriye ile bu konuda görüşmeler başladı" şeklinde konuştu.

SAĞLIK TURİZM BAŞLAYACAK

Komşu ülkelerden tedavi amacıyla hastaların gelmesiyle birlikte, Gaziantep'te sağlık turizminin de başlayacağını bildiren Ekinci, "Sağlık turizmi kaplıca değildir. Bir başka ülkeden sağlık için gelen, yoğun emek ve teknolojiyle müdahale edilen kişilerin, hastalığını tedavi ettirme sırasında gerek hastanelere ödedikleri paralar, gerekse o ilde otel, lokanta kullanarak oluşturdukları ticaret, sağlık turizmidir. Dışardan gelen hastalar en az bir buçuk ay kalıyor. Bunların ziyaretçileri geliyor, refakatçileri geliyor. Bunlar da harcama yapıyor işte bu sağlık turizmi oluyor. Biz şimdi, Gaziantep'te böyle bir hareketliliğin başlaması için çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.