1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık yoğun bakımda vatandaş depresyonda
Sağlık yoğun bakımda vatandaş depresyonda

Sağlık yoğun bakımda vatandaş depresyonda

CHP İl Sağlık Komisyonu, kentin mevcut sağlık alt yapısıyla birlikte, ekonominin sağlık üzerine etkilerini araştırma amacıyla anket çalışması yaptı.

A+A-

51 sorunun yönetildiği anket çalışmasında çıkan sonuçlar dikkat çekti.  İl Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Ramazan Sürücü, yapılan anket çalışmasında Gaziantep’te sağlığın yoğun bakımda, vatandaşın ise depresyonda olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Op. Dr. Ramazan Sürücü, Dr. Ahmet Baydilek, Eczacı Burcu Dayak, Eczacı Serap Çelikel, Dt. Mustafa Karasu, Dt. Tamer Taşkan, Dt.Zafer Çolakoğlu, Veteriner Hekim Ali Taş, Veteriner Hekim Gürkan Öztürk’ün yer aldığı CHP Gaziantep İl Sağlık Komisyonu üyeleri, ekonominin sağlık üzerindeki etkilerini yaptıkları anketle gündeme taşıdı.

İYİMSER DEĞİLLER

Sürücü, çalışma ile ilgili yaptığı sunumda, vatandaşın bunalımda olduğunu, gelecekten umutsuz ve iyimser olmadığını söyleyerek, birçoğunun bu nedenlerle ilaç kullandığını ifade etti. Sürücü, "Vatandaşın evinde gıda maddeleri bitiyor alamıyor, sağlıklı ve besleyici gıda yiyemiyor, öğün atlıyor. Hatta tam bir gün aç yaşadığı oluyor, kişisel ve genel hijyen ürünleri ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor, ısınma giderlerini karşılamakta zorlanıyor. İşte bu nedenlerden dolayı, toplumda hakim duygu, hüzün, ümitsizlik, çökkünlük ve bunaltı. Soruları yönelttiğimiz vatandaşın yarısından fazlası yaşamaktan hiç keyif almıyor ya da çok az keyif alıyor” dedi.

DEVLET HASTANELERİNDE DURUM KÖTÜ

Devlet hastanelerinin durumunun içler acısı olduğunu anlatan Sürücü, bir (MR) çektirmek için 5 ay sonrasına randevu verildiğini vurguladı. Sürücü, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden örnek fotoğraflar göstererek “Türkiye’nin en zengin ve sanayisi en gelişmiş şehirlerinden birindeyiz. Ama sağlığımız önemsenmiyor. Sanki Afrika’nın geri kalmış ülkelerinden biriymiş gibi hastane koşullarımız yetersiz. Sedyenin nasıl yıprandığı görülüyor. Seçimlerde bizlere reva görmedikleri sedyeyle onları uğurlayacağız” şeklinde konuştu.

VERİLERİ PAYLAŞTI

Gaziantep’in sağlık ile ilgili verilerini paylaşan Sürücü, “Gaziantep, barındırdığı Suriyeli nüfus bakımından 461 bin 149 kişi ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Barındırdığı Suriyeli nüfus varlığı toplam nüfustaki ilk 10 kente eklendiğinde; Toplam nüfus sıralamasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra Gaziantep 2 milyon 562 bin 306 nüfusla 5.sıraya çıkmaktadır. Gaziantep nüfusunun yüzde 18’i Suriyelilerden oluşmaktadır. İlimizde sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde özel sektörün ağırlığı Türkiye ortalamasının üzerinde. Alt yapı ve insan kaynaklarımız yetersiz. Şehir hastanesi, yılan hikayesine dönmüş durumda.  Ek olarak yaklaşık yüzde 20 oranında Suriyeli nüfusun sağlık yükü mevcut. Sağlık göstergelerimiz çok kötü. Böylesi zor şartlarda canları pahasına çalışan doktorundan hemşiresine, ebesine, temizlik personelinden güvenlik görevlisine, bütün sağlık çalışanlarına sonsuz teşekkürler” diye konuştu.

HASTANELERDEKİ YATAK SAYISI

Gaziantep'te toplam 6 bin 435 hasta yatağının olduğunu anlatan Sürücü, "2 bin 957 tanesi sağlık bakanlığında, 990 tanesi üniversitede 2 bin 488 tanesi ise özelde. Gaziantep'in özel hastanedeki yatak sayısı Türkiye' ortalamasının yaklaşık 2 katı. İlimizde erişkin yoğun bakım yatak sayısı, özeldeki oranı yüzde 49 yani Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Gaziantep'te vatandaşların özel hastaneye gidecek paraları maalesef yok. Yüzde 79,8 özel hastanelere gidemiyor. Mevcut devlet hastaneleri ise ihtiyacı maalesef karşılamıyor. Ankete katılanların yüzde 69,1'i randevu alamadıkları için tedavilerinde gecikme olduğunu söylüyor" dedi. 

100 BİN KİŞİYE DÜŞEN SAĞLIK PERSONELİ

Op. Dr. Ramazan Sürücü, 100 bin kişiye düşen sağlık personeli sayısının çalışmasını da paylaştı. Yüzde uzman hekim sayısının yüzde 76,7 olduğunu belirten Sürücü, " pratisyen hekim yüzde 50,9, asistan yüzde 20,7 olarak netleşti. İlimizde personel dağılım cetveline ihtiyaç kadrosunun tam olduğu branş acil tıp uzmanlığıdır. Bunun dışında kalan branşlarda çok ciddi açıklar mevcut. Sağlık bakanlığına ait toplam 1317 uzman hekim ve uzman diş hekimi olması gerekirken, kadronun 859 olduğu ve toplam 458 açık kadro bulunmaktadır. Yani toplam kadro açığı yüzde 35'tir. İlimizde merkez ilçelerimiz Şehitkamil'de ve Şahinbey' dışında sadece Nizip ve İslahiye'de ameliyat yapılıyor.

YILLIK MUAYENE SAYISI 9 MİLYOR 500

Gaziantep'in yıllık muayene sayısının 9 milyon 500 olduğunu belirten Sürücü, oda sayısının ise bin 302 olduğunu anlattı. Sürücü, "Abdulkadir Yüksek hastanesi muayene oda sayısı 52 klinisyen uzman sayısı 55, Ersin Erslan'da muayene oda sayısı 110, klinisyen uzman sayısı 218, 25 Aralık devlet hastanesinde muayene 59, klinisyen uzman sayısı 77, Şehitkamil'de  muayene oda sayısı 75, klinisyen uzman 106, Cengiz Gökçek muayene odası 60, klinisyen uzman 86, Nizip Devlet Hastanesi muayene 42, klinisyen uzman sayısı ise 49'tur. Toplam 471 oda sayısı ve 639 klinisyen uzman bulunmaktadır. 

İLAÇLAR VERESİYE ALINIYOR

Op. Dr. Ramazan Sürücü, yaptıkları çalışmada Gaziantep’te sağlığın yoğun bakımda, vatandaşın ise depresyonda olduğunun ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi: "Toplumun çok büyük bir kesimi açlık – yoksulluk sınırının altında gelire sahip. Yarısından fazlası genel olarak sağlığından memnun değil, neredeyse tamamı ekonomik nedenlerle sağlık kurumu tercihlerini değiştirmek durumunda kalmış. Gerek devlet hastaneleri gerekse kamu Ağız Diş sağlığı merkezlerinde hizmete ulaşmak zor, muayene ve radyolojik tetkik randevu süreleri çok uzun. Bu nedenlerle tedavilerde gecikme olmakta ve bu gecikmelerden dolayı durumunun kötüleştiğini ifade edenlerin oranı çok fazla. Kentimizdeki Devlet hastaneleri ve ağız-Diş Sağlığı merkezleri ihtiyacı karşılamakta yetersiz, özele gidecek para yok. Önerilen tedavileri yaptırmakta zorlanıyor. Sağlık harcamaları için kredi çekiyor ya da borçlanıyor. Vatandaş muayene ve ilaç fark ücretlerini ödemekte zorlanıyor. Ücretli aşıları karşılamakta zorlanıyor, alamıyor. Veresiye ilaç alıyor, eczanelerde birçok ilaç bulunmuyor” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum