1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Rus pazarında makarna rekabeti
Rus pazarında makarna rekabeti

Rus pazarında makarna rekabeti

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), Rusya’nın Moskova kentinde bu yıl 21'incisi düzenlenen Prodexpo 2014 Uluslararası Gıda,...

A+A-

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), Rusya’nın Moskova kentinde bu yıl 21'incisi düzenlenen Prodexpo 2014 Uluslararası Gıda, İçecek ve Gıda Hammaddeleri Fuarında İtalyan makarnasıyla Türk makarnasını yarıştırıyor. Rus Pazarında Türk-İtalyan makarna rekabetinin yaşandığı fuarda bulgur, bakliyat ve bitkisel yağların tanıtımı da başarıyla gerçekleştiriliyor. 
Türk İhracatçılar Meclisine bağlı olarak Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde kurulan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) üç yıldır Rus pazarlarında katıldığı etkinliklerle Türk tarım ürünlerinin tanıtımını başarıyla gerçekleştiriyor. MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “2023 ihracat hedeflerinin yakalanması yönünde Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu iki yıl önce TİM’e bağlı olarak Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde kuruluşu gerçekleştirilen Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu olarak iki yıldır Rus pazarlarında söz sahibi olabilmek için burada birçok etkinliğe katıldık. Fuar anlamında bu yıl üçüncü kez katılmış oluyoruz. Rusya’da 140-150 milyon arası insan yaşıyor. Bizim için çok ciddi bir Pazar. Bu pazarın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor ve etkin rol alabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Son iki yıllık faaliyetlerimiz sonucunda ihracat rakamlarımıza bakarsak, sadece bulgurda yüzde 100’lük bir artışa ulaştık. Rakamsal olarak bir milyon dolardan iki milyon dolara çıktık. Makarna ve Bakliyatta da bir artışımız var. Fuarlara katıldığımız süreler çerçevesinde ciddi bir artış. Hedef ürünlerimiz arasında Rusya bulgur ve makarna için en büyük Pazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulgurla ilgili Rusya pazarında hiç bir rakibimiz yoktur. Makarna sektöründe ise en büyük rakibimiz İtalya. Geçen yıllara oranla bakıldığında İtalyan’lar kaptırılan makarna pazarı yeniden kazanılmaya başlandı. Umarım yakın gelecekte biz de bu rakamlara ulaşacağız. İtalyan makarnasının Rusya’daki tek rakibi Türk makarnasıdır. Çalışmalarımızı daha etkin bir halde sürdüreceğiz” dedi.

RUSLAR TÜRK ÜRÜNLERİNİ SEVİYOR
MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu son iki yıldır Rusya’da yapılan çalışmalar sonucunda Rus tüketicinin Türk ürünlerine karşı ilgi gösterdiği ve güvenilir tüketim ürünleri arasında gördüğünü belirterek “Ruslar Türkiye ile olan tarihsel bağları yanında özellikle bulgu, makarna ve bakliyat ürünlerimizi severek tüketiyor. Türk ürünlerinin sağlıklı olduğunu biliyor ve güveniyorlar. Diğer taraftan Ruslar Türk kültürüne karşı büyük ilgi gösteriyor. Bu ilgi turizmle de perçinlenirken dolayısıyla Türk mutfağına yönelik ilgileri de artıyor. Geleneksel Osmanlı mutfak kültürün canlandırıldığı zengin Türk mutfağını seven ve benimseyen Ruslar yaptıkları Türk yemeklerinde de Türk ürünlerini kullanmak istiyor. Bu Rus pazarından istediğimizi almamızı sağlayacak önemli gelişmeler olarak değerlendiriliyor” diye konuştu.

MBTG BÜTÜN KITALARDA ETKİN TANITIMA GİRECEK
Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu MBTG’nin dünyadaki bütün kıtalarda etkin tanıtıma girmek için önemli projeler hazırladığına da dikkat çekerek her bölgenin kültür yapısına uygun tanıtım projeleri ile o bölgelere gidileceğini belirtti. Başkan Tiryakioğlu tanıtım çalışmaları sırasında Türkiye’nin de tanıtımına büyük destek verildiğine dikkat çekerek “Ülkemizin tanıtımı gerçekleştirildikçe ürünlerimizin tanıtımı ve tüketici üzerindeki olumlu etkisi daha çok artıyor. MBTG sadece ürünlerin tanıtımını değil, aynı zamanda Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerleriyle doğal güzelliklerini de tanıtmaya çalışıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.