GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, “Gaziantep Üniversitemizin Güneş Enerji Santrali  bu tarihte  139,878 MWh enerji üretimi ile günlük üretim rekoru kırarak Türkiye'nin genel üretim rekoruna katkıda bulunmuştur” dedi. 

Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait Araban ilçesindeki 300 dönüm arazide GES çalışmalarına 2022 yılında başlayan üniversite, 43 bin 324 panel ile kurduğu 6 enerji adasından 14 Şubat'ta elektrik sağlamaya başladı. Ayda yaklaşık 10-12 milyon lira elektrik faturası ödeyen üniversite, yılda 40 milyon kilovatsaat elektrik üretimi sayesinde bir yandan yılda 120 milyon liranın üzerinde enerji giderinden kurtulacak diğer yandan fazla elektriği satarak akademik çalışmalara finans desteği sağlayacak.

HAYALİMİZ GERÇEK OLDU 

Kıbrıs’a büyük destek Kıbrıs’a büyük destek

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın,  kendi enerjilerini üretmeyi hayal ettiklerini ve bunu başardıklarını belirtti. İhtiyaçlarından fazlasını üreteceklerini dile getiren Özaydın, "Yılda 40 milyon küsur kilovatsaat elektrik enerjisi üreteceğiz. Bizim ihtiyacımız olan 30 milyon kilovatsaat, geriye kalan 10 milyon kilovatsaati de sisteme aktarıyoruz. Gaziantep Üniversitesi, kendi enerjisini üretmenin daha ötesine geçerek Türkiye'de ihtiyaç duyulan enerjiye de katkı veren bir üniversite oluyor. Ben burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.
 

Editör: Ebru Kont