1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rektör Gür bunu mu istiyor ?
Rektör Gür bunu mu istiyor ?

Rektör Gür bunu mu istiyor ?

Gaziantep'teki yeni Üniversite için tartışmalar sürüyor

A+A-

Gaziantep'e Zirve Üniversitesinin yerine yapılacak ikinci devlet üniversitenin teknik mi, sosyal bilimler ağırlık mı olacağı konusu tartışılıyor. Ankara'ya giden ve bu konuyu masaya yatıran Gaziantep heyeti çalışmalarını yaparak şehrimize döndü. Daha önce Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Teknik Üniversite olarak mesajını verdiği yeni Üniversite için farklı hesapların olduğu ortaya çıktı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün Teknik Üniversite yerine sosyal bilimler ağırlıklı Üniversite olması yönünde talepte bulunmasının ardında farklı hesaplar olduğunu söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Rektör Bey Arapça eğitim veren sosyal bilimler istiyor. Ama biz tam tersi İngilizce eğitim veren teknik bir üniversitenin olmasını istiyoruz" iddiasında bulundu. CHP Milletvekili Akif Ekici teknik üniversitenin daha faydalı olacağını söylerken, Melih Meriç ise "Sosyal bilimlere daha çok öğrenci gelebilir ama bir şehrin sanayi şehrinde teknik üniversiteye çok büyük ihtiyaç olduğu kanaatindeyim" dedi. MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan ise noktayı koydu ve "Teknik üniversite daha mantıklı" dedi.

EKİCİ: TEKNİK ÜNİVERSİTE DAHA FAYDALI OLUR

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici,ikinci devlet üniversitesinin kesinlikle teknik üniversite olması gerektiğini söyledi. Ekici, sanayi şehrinde teknik üniversiteye daha çok ihtiyaç olduğunu belirterek, "Üniversite sosyal bilimler değil,teknik üniversite olmalı. Bu konuda Rektör Bey'e katılmıyorum. Teknik üniversite sanayinin gelişimi için daha büyük katkı sağlar, kent ekonomisine daha faydalı olur" dedi.

TAŞDOĞAN:GAÜN'ÜN TEMELİ TEKNİK ÜNİVERSİTE

MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, Gaziantep Üniversitesinin temelini ODTÜ'den alan zaten temelinde teknik bir üniversite olduğunu söyledi. Kenan Evren Paşa zamanında Gaziantep Üniversitesine tıp fakültesi eklenince teknik üniversitelikten çıkarıldığını hatırlatan Taşdoğan, "Bugün ise ikinci bir üniversite bünyesinden doğacak. Anadoludaki üniversitelere baktığımızda Eskişehir'den Osmangazi, Konya'dan Necmettin Erbakan üniversitesi doğdu. Gaziantep'ten de bir üniversitenin doğuyor olması mutluluk verici bir olay" dedi.

TEKNİK ÜNİVERSİTE DAHA MANTIKLI

Bilimsel gerçekliğe açık olmamız gerektiğini söyleyen Taşdoğan, "Bilimsel gelişmenin yolunu da açmak gerekiyor. Çok yönlü bir şehirde yaşıyoruz. Bir yanımız turizm, bir yanımız organize sanayi. Böyle bir ortamda teknik üniversite Gaziantep için iyi olur, hayırlı olur inşallah. Gaziantep'in değerini temsil eden güzel bir isimde verilir. Sosyal bilimler Türkiye için bir ihtiyaçtır. Sosyal bilimlerin önü açılmalıdır. Sosyal bilimler iyi olur ama Gaziantep bir organize şehridir daha çok bir teknik üniversiteye ihtiyaç var, teknik üniversite mantıklı gözüküyor" diye konuştu.

ÇELİKTÜRK:ŞEHİR İÇİN İYİ OLUR

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, teknik üniversitenin sektörleri açısından daha faydalı olacağını düşündüğünü belirtti. Gaziantep'in bir sanayi şehri olduğunu ve şu anda inşaat yapılanmasının da çok kuvvetli olduğunu söyleyen Çeliktürk, "O yüzden bizim teknik yanımızı, teknik eğitimimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bir üniversite açılacaksa teknik üniversite olmasının Gaziantep açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Sonuçta tek inşaat sektörü açısından değil, organize sanayimiz var, sanayi şehri olduğu için Gaziantep'e teknik üniversitenin olması biraz daha olumlu ve iyi olur diye düşünüyorum" dedi.

REKTÖR SOSYAL BİLİMLER İSTİYOR

Teknik bir üniversitenin şehre büyük katkısının olacağını anlatan Çeliktürk şunları söyledi:"Kalifiye mühendise ihtiyacımız var. Sosyal bilimler zaten Gaziantep üniversitesinde var. Hasan Kalyoncu'dada var. Ama sadece teknik üniversite olupta laboratuvarları dört dörtlük, çok kaliteli mühendis yetiştirebileceğimiz bir üniversite olursa şehrimize daha çok katkı sunacağımızı düşünüyorum. Rektör Bey Arapça eğitim veren sosyal bilimler istiyor. Ama biz tam tersi İngilizce eğitim veren teknik bir üniversitenin olmasının hem kaliteli mühendis yetiştirmek açısından hem sanayiye, hem inşaat sektörüne faydalı olacağını düşünüyorum. Arapça eğitim veren sosyal bilimlerin bize çok katkıda bulunacağını düşünmüyorum. Kendi şehrimizi, sanayimizi, inşaat sektörünü düşünmemiz lazım. Tabiki mühendisler diğer bölümlerde de var ama teknik üniversite laboratuvar olsun, arge konusunda olsun Gaziantep'e çok büyük katkı sağlar diye düşünüyorum.

"MERİÇ:GAZİANTEP TEKNİK ÜNİVERSİTEYİ HAKEDİYOR

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep eski Başkanı Melih Meriç, kurulacak devlet üniversitesinin teknik üniversite olması gerektiğini söyledi.Meriç, "Daha başarılı öğrencilerin tercih ettiği bölümler teknik üniversitelerdir. Ki Türkiye'de en yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler teknik üniversitelerdir. Gaziantep'te sosyal bilimlerle ilgili bir çok  bölüm var. Mesela Gaziantep üniversitesinde mimarlık fakültesi yok. Hasan Kalyoncu'da var. Teknik üniversiteler, bir şehirde kaliteli öğrenci yetişmesine önderlik eder. Türkiye'nin en büyük üniversiteleri ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, bunların özellikleri teknik üniversiteler olmaları. İhracatta 5. sıra olan bir şehrin teknik üniversiteyi hakettiğini düşünüyorum. Sosyal bilimlere daha çok öğrenci gelebilir ama bir şehrin sanayi şehrinde teknik üniversiteye çok büyük ihtiyaç olduğu kanaatindeyim" diye konuştu.

 VEKİLLER TEKNİK ÜNİVERSİTE İSTEDİ

Önceki gün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep milletvekilleri,  Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkecesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç'ın da katıldığı'nun katılımıyla Ankara'da önemli bir toplantı yapıldı. Milletvekillerinin  toplantıda Zirve Üniversitesi'nin yerinin Teknik Üniversite olmasını talep ettiği öğrenildi. İkinci devlet üniversitenin içeriğine ilişkin YÖK'ün bir çalışma yapacağı, teknik üniversitenin son şeklinin Cumurbaşkanı ile istişare edildikten sonra verileceği ve ardından meclise kanun teklifi olarak geleceği öğrenildi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum