1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Peyzaj Mimarları Odası 25 yaşında
Peyzaj Mimarları Odası 25 yaşında

Peyzaj Mimarları Odası 25 yaşında

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 25. Yılını ve 13 Nisan Ulusal Peyzaj Mimarlığı Gününü kutluyor.

A+A-

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 25. Yılını ve 13 Nisan Ulusal Peyzaj Mimarlığı Gününü kutluyor. Peyzaj Mimarları Odası Gaziantep Şube Temsilcisi Ersin Özbadem, “25 yıl boyunca doğamızı ve çevremizi geliştirip güzelleştirdik.  Bugün nerede nitelikli kentsel projeler, ortak yaşam alanları, doğal yaşam parkları, kültürel koruma alanı varsa meslek emeğinin izleri vardır” dedi.

ÇEVREMİZİ GÜZELLEŞTİRİYORUZ

Peyzaj Mimarları Odası Gaziantep Şube Temsilcisi Ersin Özbadem, yönetim kurulu üyeleri Halil İbrahim Eren, Celal Akcan ve Serkan Külahçı ile birlikte Gazetemizi ziyaret ederek 25.yılını kutlayan odanın faaliyetleri ve sektörün sorunları ile ilgili bilgi verdi. Ersin Peyzaj Mimarlarının sadece içinde yaşadığı dünyayı biçimlendirmekle kalmadığını, içinde yaşadığı toplumun dünyayı görme ve algılama biçimini de şekillendirdiğini belirten Ersin, “Yeşil alanlarımızı parçası olduğumuz doğanın bilinciyle tasarladık; parklarımızı paylaştığımız ortak değerleri çoğaltabilmek için inşa ettik; bitkilerimizi çocuklarımızın geleceği için büyüttük. 25 yıl boyunca doğamızı ve çevremizi geliştirip güzelleştirirken, insanların kentleriyle ve birbirleriyle olan ilişkilerini de geliştirip güzelleştirdik. Bugün ülkemizin her neresinde nitelikli kentsel projeler, ortak yaşam alanları, doğal yaşam parkları, kültürel koruma alanı varsa orada üyelerimizin yaratıcı fikirlerinin ve meslek emeğinin izleri vardır” diye konuştu.

AMAÇ DAHA SAĞLIKLI KENTLER

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne 2000 yılında imza atmış ülkemizin, bu antlaşmanın yasal gerekliliklerini yerine getirmekteki çekimser tutumunun, mesleki uygulamaların gelişimini sınırlandırdığını belirten Ersin, “Ülke peyzajlarını koruyabilmek, doğayla barışık sürdürülebilir yaşam alanları yaratabilmek ve daha sağlıklı kentlerde yaşayabilmek için tasarım ve planlama alanlarındaki mevzuatlarda peyzaj mimarlarına gereken yer verilmelidir. Ayrıca Kentsel ve Kırsal altyapı kaynakları ekolojik kaygılar gözetilerek planlanmalıdır. Projelerde karlılıktan önce, doğal kaynakların sürdürülebilirliği dikkate alınmalıdır” dedi. 

BUNLAR YAPILMALI

Tarihi ve kültürel miraslarımızın korunarak kültürel belleğin gelecek nesillere aktarılması nın mutlaka sağlanması gerektiğini dile getiren Ersin, ”Merkezi ve yerel yönetimlerin kentsel ve ekolojik kararları vatandaşlar tarafından denetlenmelidir. Kentsel hizmetlerin sadece yol ve bina yapımı anlayışından çıkartılarak yurttaş öncelikli kamusal sosyal mekanların oluşturulmasına önem verilmelidir. İmar Kanunu, Planlı Alanlar Yönetmeliği başta olmak üzere yapı ve çevresel mevzuat ile ilgili kanun, yönetmelik ve tebliğlerde Peyzaj Mimarlarına mutlaka yer verilmelidir. Doğal, kültürel ve tarihi mirasımızın korunarak kullanılması, kentsel yeşil alanların doğru kurgulanması için peyzaj mimarı istihdamı mutlaka yapılmalıdır” şeklinde konuştu. Haber Merkezi 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.