1. YAZARLAR

  2. Can Tuğsuz

  3. Patriotlar ve Vatanseverler
Can Tuğsuz

Can Tuğsuz

Yazarın Tüm Yazıları >

Patriotlar ve Vatanseverler

A+A-

Bildiğiniz gibi Gaziantep'e NATO Patriot füzeleri kurulmak üzere. Vatansever insanlar Patriot (İngilizce: vatansever) füzelerine çok tepki gösterdiler. Emperyalist askerleri Türkiye'ye geliyor diye, Amerika'ya uşak olunuyor diye, İsraili koruyacak füzeler alınıyor diye bol bol yazıldı çizildi. Üstelik bir de Türkiye'nin Doğu bloğundan füze sistemleri sebebiyle çektiği tepki var. Türkiye, özellikle İran gözünde potansiyel düşman listesinde bir adım daha yukarı çıktı. Ama bir işe girerken artılarını eksilerini iyi hesaplamak lazım nedense kimse bu füzelerin ülkemize nasıl bir avantaj olarak kullanılabileceğini sormadı.

Doğrudur, füzeler Rusya, İran ve diğer arap ülkelerinden gelebilecek her türlü hava tehdidine karşılık olarak konuldu. Asıl amaçları da İsrail'i ve Avrupa ülkelerini savunmaktır. Türkiye bu füzeleri ve radar üssünün kurulmasını kabul ederek Avrupa ülkelerine ve Amerika'ya çok sağlam bir kıyak yapmış oldu. Karşılığında ne alındı bilmiyorum (bedavadan bir şey yapmaz bizimkiler kapalı kapılar ardında mutlaka bir karşılığı vardır) fakat öyle bir gün gelebilir ki bu füzeler altın değerinde olabilir. Dünyanın dengeleri bir günde değişebilir ve füzeler Türkiye'nin işine birden fazla şekilde yarayabilir. Dünyanın önde gelen strateji kuruluşları önümüzdeki 15 yıl içerisinde bölgede dünya savaşı olmasa da geniş çaplı savaşlar bekliyorlar.Füzelerin Türkiye'ye yönelik tehditlere karşı caydırıcı olması bir yana, Türkiye füzeleri batı'ya karşı bir koz olarak da kullanabilir. ‘Beni saymazsanız dükkanınızı kapatırım haaa' diyebilir. Anahtarı bizde değil ama kökü bizde be kardeşim. Kovdum sizi dersiniz geldikleri gibi füzelerini alır giderler. Bunu yapacak irade bizim siyasilerde var mıdır o ayrı bir tartışma konusu. Durup dururken böyle bir hamle tabii ki makul değil fakat savaş tehdidi olduğu bir anda füzeler pazarlık masasında işe yarayamaz mı? İsrail'in kendi füze kalkanı tıkır tıkır çalışıyor da olsa doğru zamanda füzeler diplomatik bir koz olarak kullanılabilir.

Aslına bakarsanız füzelerin konulmasından bir gün öncesi ile bir gün sonrası arasında Gaziantep ve Türkiye için hiçbir fark olmayacak. Bence füzeler üzerinden emperyalizmin kölesi olduk muhabbeti çevirmek de pek faydasız bir iştir. Doğrusuyla yanlışıyla NATO üyesi olmanın anlamı zaten budur. Merak etmeyin dünden bugüne emperyalistlerin kölesi olmayacağız. Kölelik füzeleri almakla olmuyor. Asıl kölelik: Emperyalistlerin indirmek istedikleri diktatörlere cephe almakla oluyor. Asıl kölelik: BOP eşbaşkanı olmak ile oluyor. Bence asıl vatanseverlik ise füzelere karşı çıkmak değil, bu füzeleri nasıl Türkiye'nin yararına kullanabiliriz diye kafa yormaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.