1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Özpolat büyük düşünüyor
Özpolat büyük düşünüyor

Özpolat büyük düşünüyor

Babasının torna atölyesinde çırak olarak mesleğe başlayan iş adamı Ali Özpolat, bugün 5 kıtada 32 ülkeye son teknoloji hububat, bakliyat işleme makinaları satıyor, anahtar teslim fabrikalar kuruyor.

A+A-

1. Organize Sanayi Bölgesi'nde 5 bin metrekare alan üzerinde kurulu Özpolat Makina'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özpolat, sektöre tornacı olan babası Mehmet Şerif Özpolat'ın 1961 yılında küçük bir atölyesiyle adım attıklarını söyledi. Babasının o dönemde yurt dışından gelen un makinalarının çelik ve demir aksamlarının tamiratını, bakımını yaptığını anlatan Özpolat, kendisinin de babasının yanında çırak olarak işe başladığını, hem okuyup hem çalıştığını kaydetti.

EĞİTİM ALDIM

Özpolat, işin içinde bire bir eğitim aldığını, ardından 1985 yılında endüstri mühendisliğini bitirdiğini dile getirerek, "Bakım ve tamirat işlerinin ardından 1966 yılında değirmen makinaları üretmeye başladık. Ben okulu bitirip işin başına geçtiğimde ürün yelpazesini genişlettik. Önceleri basit makinalarla başladık ama şimdi son teknoloji makineler imal ediyoruz. Şu anda mısır ve buğday unu, irmiği, tahıl işleme tesisleri, hububat ve bakliyat depolama, temizleme, tavlama, öğütme ve öğütülmüş ürünleri sınıflandırma, depolama ve paketlemeye yönelik tüm makinaları en son teknolojiyle üretiyoruz. " diye konuştu.

İNOVASYONA ÖNEM VERİYORUZ

Yenilikçiliğe ve inovasyona büyük önem verdiklerini, Gaziantep'te 1960'lı yıllarda ahşaptan yapılan değirmen makinalarını çelik konstrüksiyona çeviren ustanın da babası olduğunu anlatan Özpolat, Güney Kore'den Sibirya'ya, Suudi Arabistan'dan Arjantin'e, Almanya'dan Hindistan'a kadar 5 kıtada 32 ülkede 300'ün üzerinde tesislerinin çalıştığını vurguladı.

BREZİLYA'DAN SİPARİŞ ALDIK

Özpolat, son olarak Brezilya'dan sipariş aldıklarını, ayrıca Arjantin'de ikinci fabrikayı kuracaklarını ifade ederek "Dünya kalitesinde makina üretiyoruz. Fiyat konusunda Avrupa'dan daha aşağıda makina satıyoruz. Pazara girebilmek, malımızı satabilmek için yüksek kaliteyi daha ucuz fiyata veriyoruz. Bu nedenle makinalarımız tercih ediliyor. Esas önemli olan çalıştıktan sonra makinalarımız kendi reklamlarını kendileri yapıyor. 2018 yılında üreteceğimiz bütün makinaları şu anda sattık, yüzde 90 doluluk oranındayız." diye konuştu.

HEM ÜRETİYORUZ, HEM YENİLENİYORUZ

Hem ürettikleri hem de üretirken kullandıkları teknolojiyi sürekli yenilediklerine dikkati çeken Özpolat, üretimlerinin tamamına yakınının ihracata yönelik olduğunu söyledi. Özpolat, "Bizim için önemli olan insana ve bilgiye yatırım yapmak. Teknolojiye yatırım yapıyoruz ve teknoloji üretiyoruz ve satıyoruz. Bunu yapmazsak ayakta kalamayız. Tornacılıktan teknoloji üreten makinaya, bizim yolculuğumuz bu. Son durağımız da endüstri 4,0 smart mill." diye konuştu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.