1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özhaseki’nin söylemi oldukça talihsiz
Özhaseki’nin söylemi oldukça talihsiz

Özhaseki’nin söylemi oldukça talihsiz

Vekillerden büyük tepki

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, ve Bayram  Yılazkaya, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin  “Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar" sert bir dille eleştirdi.

KAPLAN: ÇOK TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA 

Milletvekili Kaplan, “Özhaseki talihsiz bir söylemde bulunmuş. Sanki bu zamana kadar mülteciler Gaziantep sanayisini kalkındırıyorlar. Memleketten ve ülkeden uzak bir siyaset dili. Gaziantep’imizin sanayisini vatandaşlarımız tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen kalkındırmaya çalışıyor. Kimseye mal olmayacak bir çalışma örneği gösteriyorlar. Sanayinin bu denli iyi olması  Gaziantepli vatandaşlarımızın çalışkanlığı ve iş bilirliğiyle gelmiştir. Onlarca yıllık emek yok sayılıyor Özhaseki’nin söylemi oldukça talihsiz. Özhaseki'nin açıklaması aynı zamanda AKP'nin gerek Suriye politikasını gerekse ekonomik sistemini gözler önüne seriyor. Ucuz iş gücünü, sigortasız işçiliği, kayıt dışılığını yücelten, ülkedeki yüzbinlerce genci işsiz bırakan bu zihniyettir. Bununla birlikte Gaziantep'in sanayisini ayakta tutuyorlar demek de had bilmezliktir. Gaziantep Ortadoğu’nun üretim yapan iller arasında en büyük illerden biridir. Özhaseki tüccar olduğu için en iyi de kendisi bilir. Bu söylemleri büyük bir çarpıtma ve talihsizlik. Bu şehir, yıllarca ülkeye kaynak yaratmıştır. Halıda, tekstilde, ayakkabıda, mobilyada marka olmuştur. Her sofrada tatlı şekilde yer almış, ağızlarda tat bırakmıştır. Özhaseki bu tadı zehre çevirmek istiyorsa kendi şirketini tercih edebilir. Ama Gaziantep'ten dilemesi gereken bir özür borcu vardır”dedi. 

YILMAZKAYA: KABUL ETMİYORUZ

Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerle ilgili önemli iddialarda bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, AKP’li yöneticilerini Suriyeli mültecilerle ilgili övgü dolu sözler bir dille eleştirdi.  AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın "Çok önemli bazı yerlerde Suriyelileri çekin, bu ülke ekonomisi çöker" ifadelerini eleştiren Yılmazkaya, “Suriyelilerle birlikte sanayi arttı”, “Suriyeliler giderse ülke ekonomisi çöker, sanayi çöker” diyen AKP’li yöneticiler, Suriye konusundaki hatalarını kapatmak için neredeyse; Türkiye Cumhuriyeti’ni Suriyeliler kurdu diyecek kadar pişkinler” ifadelerini kullandı.  AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, Suriyeli mültecilerle ilgili; “Bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor” ifadeleriyle ilgili açıklamalarına da değinen Yılmazkaya, “40-50 yıllık sanayi ve ticaret geçmişine sahip olan Gaziantep, çalışkan ve onurlu bir kenttir. Gaziantep, Suriyelilerden öncede vardı, Suriyelilerden sonrada var olacaktır” diyerek sert tepki gösterdi. 

BU BİR HAKARET

AKP yöneticilerinin Suriyeli mültecilerle ilgili övgü dolu sözlerini eleştiren CHP’li Yılmazkaya, “Sigortasız çalışmayı, kayıt dışılığı destekleyen ve ülkedeki milyonlarca insanı işsiz bırakan AKP hükümeti bizim gençlerimizi işe yaramaz ve tembellikle suçlamaktadır. Sanki ülke ekonomisi Suriyelilerle dönmekte, Suriyeliler sayesinde ülkede sanayi hamlesi yapılmış gibi konuşarak gençlerimize, sanayicimize ve ülke sanayisine büyük hakaret etmektedirler. Gençlerimize ve sanayicimize yapılan bu hakaretleri asla kabul edemeyiz!” ifadelerini kullandı. “AKP’li yöneticilerin yaptığı konuşmalara göre; “Suriyelilerden önce Türkiye’de ne sanayi vardı nede ticaret” diyen Yılmazkaya, “Türkiye ihracatında ilk 5’te olan Gaziantep’i hedef alan AKP’li yöneticiler şunu çok iyi bilmelidirler ki; “40-50 yıllık sanayi ve ticaret geçmişine sahip olan Gaziantep, Suriyelilerden öncede vardı, Suriyelilerden sonrada var olacaktır!” ifadelerini kullandı. Yılmazkaya, “Çalışacak işçi bulamıyoruz diyen işletmelere 10’larca 100’lerce iş arayan Gaziantepli hemşerimizi gönderebilirim. Memlekette bu kadar işsizlik varken “çalışacak eleman bulamıyoruz” demek ülke gerçeğiyle bağdaşmamaktadır” dedi.   HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum