1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel okul tartışması
Özel okul tartışması

Özel okul tartışması

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

28 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına özel okul tartışmaları damgasını vurdu. CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, eğitim devletin işi olması gerektiğini belirterek, "13 tane maddede özel eğitim alanları yapıyoruz. Bundan parası olan faydalanıyor. Eğitim bu şekilde yükseltilmez. Kamulaştırılmamış eğitim alanları bir an önce kamulaştırılmalı"derken, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, özel okul uygulamalarının eğitime destek için atılmış bir adım olduğunu belirtti.  Osman Toprak ise, "2017 yılında mülkiyeti kamuya geçirilen okul alanı sayısı 55 tane. Devlet okulu ihtiyaç olduğu gibi özel okulda ihtiyaç. Özel okul sayısının artması rekabeti ve kaliteyi artıracaktır" dedi.

SUCU:EĞİTİM DEVLETİN İŞİ OLMALI

Gündemin 12. maddesi görüşülürken söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, "Geçen mecliste Fatma Şahin hanımefendi buradayken dile getirmiştim. Ancak değişen bir şey yok. Mahkeme planı iptal ediyor biz tekrar köşesinden kırparak aynı şekilde getiriyoruz. Burası okul alanı ve yeşil alan. Ticaret, konut, kısmen okul ve kısmen yeşil alan yapıyoruz. Yine burada 15 bin m2 bir alan okul alanı konut ve ticaret yapıyoruz. Eğitimle ilgili hassasiyetimizi bu kent bilmeli. Eğitimde en son sıraladaydayız. Arkadaşlar 13 tane özel eğitim tesisi var. Bunlar tabiki olmalı eğitim yükselmeli. Ama baktığınızda özellikle Şehitkamil bölgesini söyleyeyim, milli eğitim bakanlığının kamulaştırmadığı okul alanları var. Ben buradan milli eğitim bakanlığına çağrıda bulunuyorum. Bu tür bir anlayış olmaz, paralı eğitim olmaz. Eğitim devletin işi olmalı eğitim devlet eliyle olmalı. 13 tane maddede özel eğitim alanları yapıyoruz. Bundan herkes faydalanamıyor, parası olan faydalanıyor. Eğitim bu şekilde yükseltilmez" dedi.

ÖZEL HASTANELER BİTME AŞAMASINA GELDİ

'Eğitim alanlarını konuta çeviriyorsunuz, ne oluyor burada eğitim alanları parayla satılıyor' diyen Sucu, "Birilerine rant sağlanmıyor mu? Eğitim alanları sırf devlet eliyle eğitim yapmayıpta paralı eğitim yapacaksak başüstüne yapmaya devam edelim. Şimdi ben şaşırmış durumdayım. Eğitime ret versek CHP grubu eğitime karşı diyecekler vermesek rant sağlanıyor. Şehrin gereksinimleri zaten bir şekilde imar planlarımıza ında belli durumda. önce kendi vatandaş mülkü olan planda eğitim alanı ayrılmış yerleri anmış eğitim alanlarını tamamlayalım ondan sonra bunlara geçelim. Geçen dönemde özel hastaneler peşi peşine geldi ve şu anda bitme aşamasına geldi. Niye bir özel hastaneye gittiğinizde altından kalkamıyorsunuz. Vatandaş tekrar devlet hastanelerine döndü. Ben eğitimin daha iyi seviyeye gelmesi için devlet olanaklarını artıralım diyorum, özel olanaklarla bu iş gitmez diyorum. Israrla söylüyorum kamulaştırılmamış eğitim alanlarını bir an önce hayata geçiriniz. Köy hizmetlerinin yerinden elde edilecek gelirin bu kentin eğitimine harcanacağı söylendi ama maalesef öyle bir yatırım yapıldı mı? Eğitimi böyle kalkındıramayız" diye konuştu.

FADILOĞLU:KEYFE KEDER BİR UYGULAMA DEĞİL

            Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Köy Hizmetlerinin yeriyle Vali Yerlikaya'nın direk olarak ilgilendiğini, burasının taksitle satıldığını söyledi.

Fadıloğlu Sucu'ya şöyle cevap verdi:"Bahsetmiş olduğunuz bu Rasaf yolundaki yer imarda okul alanı olarak gözükebilir ama tamamı şahıs mülkiyeti olması münasebetiyle orada onun çözülme imkanı yoktur. Bu eski bir plan. Geçmiş dönemde uygulama net olarak yapılmadığından dolayı maalesef o bölgede bunun kamulaştırılmasının imkanı yok. Burada devlet okullarının yapılabilmesi için çözüm üretiliyor. Özel okullarla ilgili yeni çıkan bir yönetmelik çerçevesinde konut alanlarının olduğu yerlerde 1/5 binlik değiştirilmeden 1/1000'lik esas alınarak burada özel sağlık tesiside, okula dönüştürülmesi hususunda bir olur var. 2 bin m2'den aşağı olmamak üzere bir uygulama yaptık. Şu anda şehirde 400, 600m2 bir parselde okul yapılmış. özelleştirme mantığıyla yapılan bir uygulama var. Çıkmış olan yönetmeliğe göre yapılan bir uygulama. Keyfe keder bir uygulama değil. Ancak şunu derseniz kamu okulunun olduğu yeri özel okula çeviriyorsunuz derseniz haklısınız ama mevcutta konut alanı. Konut alanından çıkarttığında aynı zamanda oranın donatı yoğunluğunu da ortadan kaldırmış olacaksınız.  Burası ikame edilen yerler olmadığı için bu şekilde nüfus yoğunluğu azalacak oradaki yeşil alan diğerlerine fazlasıyla yetecek, sosyal donatı alanıda fazlasıyla yetecek. O açıdan bakıldığında eğitime destek vermek adına baştaki yapılan, Rasaf yolundaki uygulama da,  özel okul uygulamaları eğitime destek için atılmış bir adımdır."

PARMAĞI KESİP, VÜCUDU KURTARACAKSIN

Sucu tekrar söz alarak, "En son mahkemenin bozduğu plan. Burası tamamen okul alanı ve park. Şu anda ticaret ve konut neyin nesi?" dedi.

Fadıloğlu da, "Mehmet Bey o kadar alanın kamulaştırılması tüm Türkiye Cumuriyetinin hükümetinin kamulaştırma bedeli buraya dahi yetmez. Arsa değerleri çok yüksek" dedi.

Sucu da, "İmar rantı yüksek olan yerlerde devlet okul yapamazmı diyorsunuz. Böyle bir uygulamanız var mı. Rantı yüksek dediniz bütçe yetmez dediniz. Arsa fiyatları yüksek dediniz. Peki bu alandaki vatandaşlar ne yapacak?" dedi.

Fadıloğlu yeniden söz alarak, "Ben burada siyaset yapmıyorum. Şu anda 3 belediye kentsel dönüşüm ve planlama yaptığı yerlerde DOP'ların hepsi temize çıkarılıyormu çıkarılmıyormu? O zaman geçmişten gelen sıkıntıyı çözmek adına parmağı keseceksen parmağı, eli keseceksen eli keseceksin, o vücudu kurtaracaksın. Ama sen buna dokunmazsan kangren olacak bütün vücut gidecek. O açıdan bakmak gerekiyor" dedi.

Sucu ise, "15 Temmuz mahalledinde 10 tane özel eğitim alanı niye kamulaştırılmıyor?" dedi.

TOPRAK:GEÇMİŞİN HATALARINI DÜZELTİYORUZ

Osman Toprak söz alarak şöyle konuştu:"Bu plan tadialatı dahil bir çok plan tadilatında geçmişten gelen hataları düzeltiyoruz. Geçmişten beri 100. Yıl parkının devamında Sanko'nun ilerisindeki, Masal parkın ilerisindeki bölgede yeri olanlar, mağdur ediliyor. Adamların alanları yeşil alan gösterilmiş fakat belediye olarak bizim kamulaştırma bütçemiz ona yetmemiş, adam ne alabiliyor, ne satabiliyor, ne de yeşil alan olarak vatandaşın kullanımına açılabiliyor. Biz çok net bir şekilde üç belediyede yeni imara açılmış bölgelerde 18 uygulaması yapıyoruz. Şu anda gündemdeki maddedede maalesef geçmişte yeşil alan ve okul alanı olarak gösterilmiş ama kamu mülkiyetine geçirilmeyip şahıs üzerinde kaldığı için ne şahıs bir tasarrufta bulunabilmiş ne de, kamu kendi yatırımını yapabilmiş. Biz meclis olarak gelin milyonlarca alanı yeşil alan yapalım, kamu alanı yapalım, onun mülkiyetini kamuya geçirmedikten sonra bir anlamı var mı? Şu anda yapılmakta olanda bu. Keşke bunlar yapılmasaydı" dedi.

ÖZEL OKULDA BİR İHTİYAÇ

Toprak, Yamaçtepe'de 600 bin m2 park yeşil alanı kamuya geçirdiklerini belirterek, "100.yılın devamı olarak gösterilen Nurgana bölgesinde 200 bin m2 yeşil alanı kamuya geçirdik. Bu konuda 3 belediyede çok hassas. Özel okullarla ilgilide biz okul alanlarında gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. 2017 yılında mülkiyeti kamuya geçirilen okul alanı 55 tane. İnşaata kısa sürede başlanacak. Devlet okulu ihtiyaç olduğu gibi özel okulda ihtiyaç. Özel okul sayısının artması hem fiyat politikası anlamında hem de rekabeti ve kaliteyi artırması anlamında önemli. Özel okulda bir ihtiyaç" dedi.

Gündemin 8. maddesi görüşülürken söz alan CHP'li meclis üyesi Hasan Türk, emsal artırımlarına dikkat çekerek, "0,40 olan emsal 1.50 oldu. Adrese teslim mi?" dedi. Osman Toprak ise, "Buradaki imar düzenlemeleriyle planı uyumlu hale getirdik. Etraf yüksek diğer yerler düşüktü" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.