1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OSB Şartel indiriyor
OSB Şartel indiriyor

OSB Şartel indiriyor

Sanayideki enerji krizi gittikçe büyüyor. İlk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanırken,

A+A-

 alınan son kararla 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm OSB’lere elektrik kısıntısı uygulanması yapılacak ve ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. Bu arada OSB dışındaki tesislerde de aynı kısıntının uygulanacağı öne sürüldü.

TEİAŞ açıklamayı OSB’lere yazı göndermeden, telefon aracılığıyla yaptı. Ancak OSB’ler durumu sanayicilere yazı ile duyurdu. Telefonla yapılan ilk bilgilendirmede kısıtlamanın Pazartesi, çarşamba, perşembe tam gün olacağı belirtildi. Sanayiciden gelen tepkiler üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuya müdahalesi sonucu kesinti günleri ardışık hale getirildi. Pazartesi, salı çarşamba tam gün olarak değiştirildi.

YÜZDE 90 KISITLAMA YAPILACAK

Gaziantep OSB’de 24 Ocak tarihinde başlayarak 29 Ocak 2022 tarihine kadar elektrik kesintisi yaşanacak Doğalgazda yaşanan mevsimsel yüksek tüketim ve İran'ın gaz akışını durdurması elektrikte arz güvenliği sorununu çıkardı. 22-29 Ocak arasında birçok Organize Sanayi Bölgesi'nin ve OSB dışında yüksek tüketimi olan fabrikaların elektriği yüzde 90 doksan oranında kısıtlanacak.

İşte kısıtlanacak bazı OSB'ler ve kısıtlama günleri:

Adıyaman OSB: Salı, Çarşamba, Cuma

Kayseri OSB: Pazartesi, Çarşamba, Perşembe

Isparta OSB: Salı, Çarşamba, Cuma

Malatya-1 OSB: Salı, Çarşamba, Perşembe

Elazığ OSB: Salı, Çarşamba, Cuma

Bandırma OSB: Salı, Çarşamba, Cuma

Gaziantep Organize Bölgesi'nde Pazartesi gününden itibaren 48 saat arayla  24 saat yaşanacak düzenli ve planlı elektrik kesintilerinin takvimi belli oldu.

Buna göre;

24-25 Ocak 2022 Pazartesi günü; Birinci ve İkinci bölgedeki tüm fabrikalarda 26-27 Ocak 2022 Çarşamba-Perşembe 3. ve 5. bölgenin bir kısmı

28-29 Ocak 2022 Cuma ve Cumartesi :4. ve 5. bölgelerinin bir kısmı.

KÜTÜKÇÜ BİLGİ VERDİ

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde yaşanan elektrik kesintilerini değerlendirdi. Üretimin ve ihracatın artış ivmesi gösterdiği bir dönemde OSB’lerde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayicileri zorlamaya devam ettiğinin altını çizen Kütükcü, OSBÜK olarak konuyu yakından takip ettiklerini, Türkiye’den bazı yetkililerin de İran’a giderek sorunu çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını söyledi.

BEKLİYORUZ

İran’dan Türkiye’ye gelen doğal gazın 10 gün süreyle kesintiye uğraması ile başlayan elektrik kesintilerinin sanayi üretimini olumsuz etkilediğini ifade eden Kütükcü, “İran doğal gazının ülkemize arzında yaşanan kesinti ile birlikte önce sanayicilerimize, BOTAŞ tarafından doğalgaz kullanımı ile ilgili kapasitelerini yüzde 60 ile sınırlandırmaları yönünde bir karar geldi. Organize sanayi bölgeleri olarak bu süreci yönetmeye çalışırken, hemen ardından TEİAŞ organize sanayi bölgelerimize ortalama üç günü bulan elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi. Organize sanayi bölgelerimiz şu anda bu süreci yönetmek, sanayicilerimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü gayret gösteriyor. Ancak buna rağmen şunu biliyoruz ki, üretimin ve ihracatın ivmelendiği bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine mutlaka olumsuz bir yansıması olacak” şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.