1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ortak akılla bölge turizmi canlanacak
Ortak akılla bölge turizmi canlanacak

Ortak akılla bölge turizmi canlanacak

Fırat Havzası'nı 2023 hedefleri doğrultusunda turizme kazandırmak ve bölgesel turizm potansiyelini artırmak amacı ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın başkanlığında Fırat Havzası Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi tarafından Fırat Havzası'nı 2023 hedefleri doğrultusunda turizme kazandırmak ve bölgesel turizm potansiyelini artırmak amacı ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın başkanlığında Fırat Havzası Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıda ortak akıl vurgusu yapıldı. Alpaslan, Türkiye'nin son yıllarda turizmde atağa kalktığını ve dünyanın ilk 6 ülkesi arasında olduğunu vurguladı. Alpaslan, son 3 ayda 12 milyar dolar turizm geliri elde edildiğini de belirtti. 

VERİM ELDE ETMELİYİZ

Arkeoloji Enstitüsü’nde düzenlenen değerlendirme toplantısında açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Bölgenin sosyo-kültürel kalkınması için bir araya geldiklerini dile getirerek, “Bugün, bölge için neler yapabileceğimizin yol haritalarını oluşturacağız. Elimizdeki donelerden yola çıkarak belli çıkarımlara ulaşmayı ve akabinde hayata geçirmeyi planlayacağız. Buradaki birlikteliğin akabinde güçlü bir çalışmayı getireceği inancındayım. Artık şehir çekişmeleri yerine bölgenin bekasına dönük çalışmaların yapılması bizi hem bölgesel açıdan hem de ülke kalkınması açısından daha da ileriye götürecektir. Her şehrin farklılıklarını tek parçada birleştirerek yüksek turizm açısından daha yüksek verim elde etmenin yollarını aramalıyız.

YENİ SAYFA AÇTIK

Turizmde 2017 yılı ve 2018 yılları arasında, yeni bir sayfa açtıklarını söyleyen Bakan Yardımcısı Alpaslan,2019 yılı Türkiye için harika bir yıl oldu. 35 milyar dolar turizm geliri elde ettik. 52 milyon yabancı turisti ülkemizde ağırladık. Bu da Türkiye’yi en fazla turist ağırlayan 6’ncı ülke konumuna getirdi. 2020 yine bizim bakanlık olarak hayal ettiğimiz gibi başladı, kültürel turizmin çok daha ileri rakamlara ulaşması için en müsait zamandı.  Bundan sonraki çalışmalarımızla yeniden 2019 konjonktürünü de yakalayacağız. Turizmde Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tüm bölgelerde kültürel ve tarihi turizmi açısında büyük bir potansiyel mevcut. İnsanlık tarihi bu topraklarda başlamış. En büyük medeniyetler bu topraklarda büyümüş. 2 gündür Gaziantep’teyim. Gaziantep’te bulunan birçok turist olduğuna şahitlik ettim. Otellerin tamamının neredeyse dolu olduğunu gördük. İşte biz bu gücü tüm bölgeye yaymalıyız.”

ŞAHİN: EYLEM BİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bölgesel kalkınmanın günümüz dünyasında artık bir mecburiyet haline geldiğini belirterek, “Söylem ve eylem birliğine ihtiyacımız var. Burada bulunan belediye başkanlarımın ve valilerimin de benimle hemfikir olduğunu çok iyi biliyorum. Bölgedeki belediye başkanlarımızla çok hızlı koordine oluyoruz. Artık sosyal belediyecilik, popüler bir netlik kazandı. Bütün dünya sosyal belediyeciliği önemsiyor. Şehir ekonomisi, yerel diplomasi de ekonominin güçlü kılınmasında önemli bir faktör. Yeni dünya düzeninde bizim, yerel diplomasi, bölgesel kalkınma önemli başlıklarımız olacaktır” diye konuştu. 

GÖBEKLİ TEPE KAVŞAK NOKTASI

Gaziantep’te önemli kültürel mirasların olduğunu aktaran Başkan Fatma Şahin, “Kültür miras bir emanettir. Göbekli Tepe bölgemiz için önemli bir kavşak noktası. Burada biz, baktığımız zaman Gaziantep’te bulunan 5 Antik kent önemli bir değer. Elimizde eşi görülmemiş bir hazine var. Bizim ulusal ve uluslararası arenada yer tutan tarihi miraslarımıza Gaziantep’teki tarihi değerleri de katarak turizmi canlandırmamız gerekiyor. Bir yılda Eyfel Kulesi’ne 80 bin kişi ziyaret gerçekleştirirken Gaziantep’e 80 milyon kişi niye gelmesin ki. 80 milyon turistin kente gelmesini sağladığınız zaman şehir ekonomisinin ve yerel diplomasinin gücü daha da net bir duruma kavuşacak. Elimizdeki hazineyi değerlendirmemiz şart. Hitit Dönemi ve Roma Dönemi’nin önemli tarihi miraslarını Gaziantep’te görebileceğini bilen turistin bu kenti görmeme gibi bir seçeneği olmayacaktır. Fırat Havzası üzerinde bulunan tarihi mirasların hiçbiri birbirinin alternatifi değil, hepsi birbirinin tamamlayıcısıdır” ifadelerini kullandı. 

KİMSE BİRBİRİYLE RAKİP DEĞİL

Gaziantep Valisi Davut Gül de bölge temsilcilerinin hiçbirinin birbiriyle rakip olmadığını belirterek, “Ortak akılla bölge kalkınması için bir arada bulunmalıyız. Bölgemizdeki şehirlerin birbirlerine benzer özelliklerinin olmasının yanında farklı kültürel ve tarihsel miraslara da ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Her ilimizin farklı değerlerini bu çalışmalar neticesinde tek çatı altında toplayarak bölgenin turizm potansiyelini artırmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. 

KALKINMA ÖNEMLİ

Tarihi Kentler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, bölgesel olarak hep birlikte kalkınmanın yollarını aramanın altını çizerek, “Her birimizin farklı özellikleri ve farklı kültürel ve tarihsel mirasları mevcut. Bu özellikleri bir araya getirerek uluslararası arenada çok daha güçlü bir profile sahip olmalıyız. Bu yönde hareket ederek dünyada kültür ve turizmdeki daha çok payı biz elde edebiliriz. Fırat 2023 Eylem ve Vizyon Planı’nı da bu amaç için hazırladık” ifadelerini kullandı. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.