1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Orman köylüsü 200 bin YTL kredi kullandı
Orman köylüsü 200 bin  YTL kredi kullandı

Orman köylüsü 200 bin YTL kredi kullandı

Çevre ve Orman İl Müdür vekili Hüseyin İnce, 'Süt Sığırcılığı Projesi' kapsamında 4 köye, aile başına 10 bin YTL olmak üzere, toplam 200 bin YTL...

A+A-

Çevre ve Orman İl Müdür vekili Hüseyin İnce, 'Süt Sığırcılığı Projesi' kapsamında 4 köye, aile başına 10 bin YTL olmak üzere, toplam 200 bin YTL ferdi kredinin, orman köylüsüne kullandırıldığını bildirdi. İnce, yaptığı açıklamada, il sınırları içinde 178 orman köyünün bulunduğunu, bölgelerdeki arazinin yetersiz ve verimsiz olduğunu ve bu bölgede yaşayan halkın başlıca geçim kaynağının hayvancılık olduğunu anımsattı.

Gelir seviyesi düşük olan orman köylüsünün, zaruri ihtiyaçlarını ve geçimini karşılamak amacıyla zaman zaman ormanların tahrip edildiğini dile getiren İnce, ormanların korunması, geliştirilmesi ve genişletilmesi hedefine ulaşmak amacıyla ormanların içinde ve bitişiğinde yaşayan köy halkının kalkınmasına katkıda bulunmanın, temel amaçları arasında yer aldığını belirtti.

20 AİLEYE UYGULANDI

Gaziantep İl Çevre ve Orman Müdürlüğünün, bu hedefe ulaşmak amacıyla 2007 yılı çalışma programı dahilinde orman köylerine ekonomik nitelikli kredilerden olan süt sığırcılığı projesinin uygulandığını anlatan İnce, "İslahiye ilçesi Yesemek havzasında bulunan Karakaya, Yesemek, Ortaklı ve Kazıklı köylerine, süt sığırcılığı projesi kapsamında her köye 5 aile olmak üzere toplam 20 aileye, aile başına 10 bin YTL olmak üzere, toplam 200 bin YTL ferdi kredi uygulanmıştır. Proje kapsamında 20 aileye 40 baş siyah alaca kültür ırkı hayvan alınmış, bu hayvanların işletme sermayesi ihtiyaçları karşılanmıştır. Ayrıca, girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla her aileye 5 dekar alanda yem bitkisi ekimi yapılmıştır" dedi.

FAİZİ ORANI ÇOK DÜŞÜK

"Süt sığırcılığı kredilerinin vade kredisi 1 yıl ödemesiz olup, toplam 6 yıl ve faiz oranı yüzde 3'tür" diyen İnce, "Şu durumda ilimizde ORKÖY kredisi verdiğimiz 108 aile süt inekçiliği ve 24 aile süt koyunculuğu alanında faaliyetlerini devam ettirmektedir. Ayrıca, sosyal nitelikli kredilerden olan Dam Örtülüğü Projesi kapsamında 43 aile ve Güneş Enerjisi Projesi kapsamında ise 78 aile faaliyetini devam ettirmektedir. İl müdürlüğümüze verilen kredilerin amacına uygun olarak kullanılıp, kullanılmadığının tespiti ve çiftçilerimizin karşılaştığı sorunların çözülmesi amacıyla sık sık işletme kontrolleri yapılmaktadır.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.