1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Organize Sanayinin büyütülmesi için düğmeye basıldı
Organize Sanayinin büyütülmesi için düğmeye basıldı

Organize Sanayinin büyütülmesi için düğmeye basıldı

Şahin'den peş peşe müjde

A+A-

Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 1. Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 73 ve gündem dışından gündeme alınan 2 madde olmak üzere toplam 75 madde görüşüldü. Mecliste gündem dışı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde gelen genişleme talebi görüşüldü. Gündem maddesinde Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Altıncı İlave Alanının 1/25 binlik İmar Planı Değişikliği hakkındaki madde gündeme geldi.  Şahin,  “Gaziantep Organize Bölgesi’nden büyüme talebi geldi. Bu talep hükümetimiz tarafından onaylandı. Sanayicimiz üretim yapmak istiyor, yeni organizelere ihtiyaç var. Mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi ile ilgili talepten dolayı bu madde geldi.”

GAZİ ULAŞ’A SERMAYE ARTIRIMI

Gündemin 9.maddesinde kent genelinde ulaşım hizmeti sunan Gazi Ulaş’a 15 milyon TL sermaye artırımı sağlanması konusu gündeme geldi. Gündem maddesine ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Bilindiği üzere pandemi döneminde yolcu sayısı önemli ölçüde azaldı. Bu dönemde vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi adında Belediye Otobüslerimiz çalışmaya devam etti. Toplu taşıma hizmetlerinden belediye olarak kar etmemiz söz konusu değil. Ulaşım hizmetlerinde yaşanan zararın tanzimi için Gazi Ulaş’a sermaye artırımı yapıyoruz.  Gaziantep’te en az destek ve en az zarar ile yılı tamamlıyoruz. İki ay süreyle bu destekler, Gazi Ulaş’a sağlanacak. Pandeminin bitmesiyle birlikte bu durumun ortadan kalkacağına inanıyoruz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK

Gaziantep’te sağlık çalışanlarına yönelik ücretsiz biniş desteğini sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Diğer bütün Büyükşehirlerde Normalleşme ile birlikte sağlık çalışanlarına yönelik ücretsiz binişler kaldırıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bu desteğimizi sürdürüyoruz. Verilen desteğin maliyetinin karşılanması için bu maddeyi gündeme getirdik” dedi. Teklif karar olarak oylanan madde oy birliğiyle kabul edildi.

EN FAZLA DESTEĞİ GAZİANTEPLİ BELEDİYELER SUNDU

Toplantıda gündeme alınan birinci maddede, Şahinbey Belediyesi’nin ek bütçe talebi gündeme geldi. Gündem maddesine ilişkin konuşan Şahin, “Tüm ilçe belediyelerimizin ek bütçe talebi var. Pandemi şartlarından dolayı gelirler azaldı, giderler arttı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak söylüyorum Gaziantep, diğer belediyelere kıyasla sosyal yardımlar, esnaf destekleri, ailelere yönelik destekler sunan Büyükşehir oldu. Pandemi nedeniyle bu yönde talepler oluyor” diye konuştu. İlgili madde gündeme alınarak oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi.

TOHUM DAĞITILACAK

Büyükşehir Belediyesi hem yerel hem de bölgesel ölçekte tarımda kalkınma modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla “Sertifikalı Tohum” ve “Yerel Çeşitlerin Yerinde Korunması ve Çoğaltılması” projeleri kapsamında çiftçiye sertifikalı 200 ton edessa, 15 ton taner buğdayı ve bin 800 kilogram havrani buğday tohumu dağıtacak. Meclis’te tarımda kalkınmanın kent genelinde sürdürülebilir kılınması için “Sertifikalı Tohum Üretimi” projesi kapsamında üretilen 200 ton edessa ve 15 ton taner sertifikalı buğday tohumu çeşidinin Araban ve Şehitkamil ilçelerine dağıtılması kararlaştırıldı. Ürünlerin dağıtımı, çiftçilerden alınan yüzde 50 hibe destekli katkı paylarıyla yapılacak. Yine  “Yerel Çeşitlerin Yerinde Korunması ve Çoğaltılması” projesi çerçevesinde 2021 yılında üretilen 3 bin 800 kilogram havrani buğday tohumunun, 9 ilçenin çiftçisine ulaştırılması için karara varıldı.  Öte yandan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunulan “GAP-TEYAP Programı” kapsamında değerlendirilmeye uygun görülen Büyükşehir’in de proje ortağı olduğu, “Çiftçi Eğitimi ve Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi” doğrultusunda faaliyetlerin aksatılmadan yürütülmesi için büyükşehir, 88 bin 889 Türk lirası maddi destek verecek. 

YÜKSEK VERİM İÇİN SERTİFİKALI TOHUM DAĞITIYORUZ

Tarımda kalkınmanın ve modern tarımını yaygınlaştırılmasına ilişkin Meclis’te görüşülen ilgili maddeler üzerine konuşan Başkan Şahin, şunları söyledi: “Bütün dünya kendi kendine yetebilen, gıda güvenliğinin sağlandığı bir tarım modelini bünyesinde geliştiriyor. Gıda güvenliği artık milli güvenlik meselesi kadar önemli bir hale geldi. Bu yüzden zaten göreve geldiğimiz gibi tarımla ilgili daire başkanlığımızı hizmete aldık. Bu konuda makro anlamda yaptığımız düzenlemelerin ardında ilçe bazlı mikro düzenlemelere geçtik. Her ilçemize uygun ürün bazlı teşvikler verdik. Şimdi özellikle kuraklıkla birlikte her bölgenin toprağına uygun ürün ekiminin süreklilik arz etmesi için çalışıyoruz. Örneğin, Nizip’in toprağına uygun bir zeytini Ege bölgesinden getirip de ektiğiniz zaman aynı verimi bu topraklarda alamazsınız. Bu bölgenin iklimine ve toprak türüne göre en uygun ürünü bulup ekim yapılması gerekiyor. Yüksek verimin elde edilerek tarımda kalkınmanın istikrar sağlaması için bu şart. Mezopotamya’dayız. Buğday bölgesindeyiz. Bölgedeki çiftçilerimiz için çalışmamızı yaptık. Hangi ürünün rekoltesi yüksekse bunun pratiği yapıldı. Akabinde de Ata tohumunun ekimi yapıldığında verimin 3 kat arttığı görüldü. Bunun için yüksek verimin elde edileceği sertifikalı buğday tohumunu çiftçimize ulaştırmak istiyoruz.” 

BAŞKAN ŞAHİN, LONDRA’DAKİ YEŞİL ŞEHİR PROGRAMI’NI ANLATTI 

Meclis’in devamında GBB Başkanı Şahin, geçen hafta Londra’da EBRD ile imzaladıkları anlaşmadan bahsetti. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’yla 2014’te İmar Master Planı, Ulaşım Master Planı ve İklim Master Planı projeleri sayesinde yollarının buluştuğunu belirtti. Şahin, sözlerini şöyle bitirdi: “İki uluslararası imzayı atarak şehrimize döndük. Özellikle Gaziantep’in yeşil şehir olması, burada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından bu inisiyatifin içerisine dahil edildik. Bundan sonraki yeşil ekonomi ve bilgi ekonomisinde Banka bize çok iyi imkan ve fırsatlar sunacak. Banka ile olan buluşmamızın hikayesi de 2014 yılında başlamıştı. O yıl, İmar Master Planı, Ulaşım Master Planı ve İklim Master Planı yaptık. İklim planını 2014 yılında yaptığımız zaman şehrin kirletici unsurlarını ortadan kaldıracak, havasını suyunu toprağını koruyacak tedbirleri nasıl alacağımızın yol haritasını belirlemiştik. Şehrin kirletici unsurlarından bir sebebi olarak Gaziantep’in bir sanayi şehri olduğunu beliten Şahin, “Sanayi de özellikle yüksek biyolojik arıtmaya nasıl geçeceğimiz hususunda çalışmaya başlandı. Bu konuda da Organize Sanayi Bölgesi’nde bilimsel bir heyetle çalışma yapıldı. Atık suların iletkenlik ve tuzluluk miktarını belirleyerek fabrika türlerine göre atık yoğunluğunu tespit edebilecek ve akabinde arıtma yaparak temizleyip ortak havuza tekrar atacağı bir pilot çalışma yapıldı. Çok verimli ve uygun sonuçlar alındı.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum